Image
24.11.2020 / 17:11 Okunma Sayısı: 142

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Hükümet Konağı bahçesindeki Atatürk Anıtı önünde Çelenk Sunuma töreni gerçekleştirildi.
Çelenk Sunma törenine; İlçe Milli Eğitim Müdür vekili Kadir Tosun, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Tahsin Demir, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Zekeriya Ray, Garnizon Komutanı İzzet Ali Altıntaş, Ak Parti İlçe Başkanı Semir Özdemir, Esnaf Odası Başkanı Refik Gümüşoğlu, Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Nadir Açıkgöz, Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı ve Meclis Üyesi Atiye Sönmez Erdoğdu, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Sunuculuğunu Yüksel Acun Anadolu Lisesi Felsefe Öğretmeni Ayşe Yılmaz Çiftçi’nin yaptığı tören; İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çelenginin sunulmasıyla başladı. Ardından, Yüksel Acun Anadolu Lisesi(YAAL) Beden Eğitimi öğretmeni Hayrullah Gümüş komutasında, 1 dakikalık saygı duruşu sonrasında, aynı okuldan Müzik Öğretmeni Sibel Korkmaz eşliğinde İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşma İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Kadir Tosun tarafından gerçekleştirildi.
Milli Eğitim Müdür Vekili Tosun’un konuşmasının ardından; YAAL Edebiyat Öğretmeni Elif Şirinoğlu eşliğinde adaylığı kalkan öğretmenlerin yemin töreni yapıldı.
Samandağ Belediyesi Başkan Yardımcısı Tahsin Demir tarafından adaylığı kalkan öğretmenlere sembolik hediyelerini sunmasının ardından tören sona erdi.
İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Tosun, günün anlam ve önemiyle ilgili konuşmasında “24 Kasım, Latin Harflerinin 1 Kasım 1928 tarihinde kabulünün ardından millet mekteplerinin açıldığı ve okuma yazma seferberliğinin başladığı gündür. Bugün sadece millet mektepleri açılmamış ayrıca Mustafa Kemal Atatürk başöğretmen olarak kabul edilmiştir. Bu önemli Tarih 1981 yılından itibaren her 24 Kasım günü öğretmenler günü olarak kutlanmaya başlanmıştır.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk "Arkadaşlar, yeni Türkiye’nin birkaç yıla sığdırdığı askerlik, siyaset ve yönetim alanlarındaki devrimler, sizin; sayın öğretmenler, toplumda ve düşünce yaşamınızda yapacağınız devrimlerdeki başarınızla gerçekleşecektir. Hiçbir zaman unutmayın ki, Cumhuriyet sizden "Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür" nesiller ister. Ulusları kurtaracak olan yalnız ve ancak öğretmenlerdir." sözleriyle öğretmene verdiği önemi ve duyduğu güveni anlatmıştır. Halkımızın ve öğrencilerimizin yaşamında öğretmen; yapıcı, yaratıcı, insan haklarına saygılıdır. Öğretmen özverili, çevreye güven ve inanç veren, içi insan sevgisiyle dolu, lider bir kışıdır.
Öğretmenler sevgidir, içimizi aydınlatır, bizi doğruya yöneltir ve dünyayı tanıtır. Öğretmenlik mesleği; bir sevda, her şeyden önce bir ideal, gaye ve bir hizmet mesleğidir.
Öğretmen olmak...
Mustafa Kemal'in Kocatepe’den bakışıdır, Samsun’dan karanlığın üstüne doğmasıdır! Öğretmen bir ışıktır. Aydınlattığınız her beyinde. Çoğalmak, boğduğunuz her karanlıkta yurt toprağı olmaktır. Büyüyen her fidanda, açılan her goncada rengi ve kokusu vardır. Öğretmenlik, insanlık tarihinin en önemli ve ölümsüz mesleğidir.
Öğretmen, insanların kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayan, yaşamları boyunca kendilerine gerekebilecek bilgileri kazanmalarına yardımcı olan ve topluma arkasını dönmeden toplumun sürekli önünde giden bir gönül eridir.
Yaşadığımız dünyada bilginin, teknolojinin ve inovasyonun çok hızlı geliştiği ve değiştiği bir çağda yaşıyoruz. Bunun için öğretmenlerin kendilerini yenilemeleri, gelişmeleri yakından takip etmeleri gerekir.
Öğretmen, hayatının her aşmasını planlamalıdır. Planı olmayanlar, başkalarının planına uymak zorunda kalırlar. Öğretmen evreni en iyi tanıyan ve bilen olarak; yarını bir gün önceden yaşayan kişi olmalıdır. Öğretmen ölümsüzdür. Yurdun çeşitli yerlerinde, kar, kış, yağmur, soğuk demeden okuluna giden, yavrularımıza istiklâl marşımızı ezberleten, gençlerimize "Gençliğe Hitabe’nin" anlamını kavratan, çocukları ve gençleri hayata hazırlayan, vatan topraklarını bekleyen ve vatanı için şehit olan kahramanlar gibi uğruna savaş verdiği ideallere olandır. Atatürk’ün; "Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır." özdeyişi ile sözlerimi bitirirken, başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi saygı ile anar, ruhları şad olsun diyorum. Saygı ve selamlarımı sunarım.” ifadelerine yer verdi.

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

227.028 kişidir.