Image
06.04.2020 / 10:45 Okunma Sayısı: 173

65 YAŞ’TAN SONRA GENÇLERE DE YASAK GELDİ

Tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından 'pandemi' olarak nitelendirilen Korona virüs (Covid-19) salgınından vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla İl Hıfzıssıhha kurulu geçtiğimiz Cuma günü Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu başkanlığında olağanüstü toplandı.
Yapılan toplantıda mücadele kapsamında, şehre giriş yapacak herkesin 14 günlük karantinaya tabi tutulacağını, Hatay’ın 15 ilçesinde de, araç içinde veya yaya olarak 2 veya daha fazla kişinin bir arada gezmesi ve yürümesinin yasaklandığını duyurdu.
Valilik kararıyla, çocuklar ve bebeklerin dışarıya çıkarılması, öğrencilerin ve izinli kamu görevlilerinin zorunlu olmadıkça sokağa çıkmaları da yasaklandı. İhlallerde 3150 TL para ve 2-12 ay hapis cezaları var.
Yapılan toplantıda alınan kararlar şu şekilde sıralandı:
1-İlimizde, her ne şekilde olursa olsun (karayolu, denizyolu, havayolu), giriş yapacak kişilerin 14 gün boyunca sıhhi gözetim altına alınmasına, kendilerini izole etmelerine dair taahhütname imzalattırılmasına,-Bu kişilerden ikametgahlarından ayrılmamaları yönündeki 1. ikaza uymayanlara, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun
282. Maddesi gereğince 3.150.00 TL idari para cezası uygulanmasına,
2. Zorunlu olmadıkça, bir kişiden fazla grupların araç veya toplu halde gezmelerinin yasaklanmasına,
3.Şantiye ve diğer işyerlerinde çalışıp iş bittiği için memleketlerine gitmek isteyenler, seyahat etmeden önce 14 gün süreli izolasyona tabiitutularak, kaldıkları yerin hijyeninin işveren tarafından sağlanmasına,
4. Çocukların, bebeklerin, öğrencilerin, kamuda/özel sektörde idari izinlilerin, zaruri haller dışında dışarı çıkmalarının yasaklanmasına oy birliği ile karar verildi.

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

183.487 kişidir.