Image
08.06.2018 / 09:46 Okunma Sayısı: 6467

AKİB BAŞKANI NECDET SİN, İHRACAT RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ

2018 yılı Mayıs ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı, İlçemiz İşadamlarından Necdet Sin, sektörün önünü açacak etkinliklere devam edeceklerine vurgu yaptı.
Hatay, Mersin, Adana, Karaman ve Kayseri’de irtibat büroları bulunan, Osmaniye ve Niğde gibi çevre iller de dahil olmak üzere geniş bir bölgeye hizmet veren Akdeniz İhracatçılar Birliği içinde önemli bir yeri olan Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği adına yapılan son açıklama, Birlik Başkanı Samandağlı İşadamı Nejdat Sin’den geldi.
2018 yılı Mayıs ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Sin, Mayıs ayındaki bu artışa en çok katkıyı sağlayan alt ürün grubunun, miktarda %118 ve değerde %126 oranında artış göstererek ihracatı 132,1 milyon dolara ulaşan taze meyve olduğunu söyledi, taze sebze ihracatının değerde %8 oranında artış göstererek 54,1 milyon dolar, sezon sonuna gelinen narenciye ihracatının ise miktarda %102 ve değerde %57 oranında artış göstererek 26,3 milyon dolar olarak gerçekleştiğini kaydetti.
Mayıs ayında yaş meyve ve sebze sektör ihracatında yaşanan bu önemli artışta emeği geçen bütün ihracatçılara teşekkürlerini bildiren Sin, yılın beşinci ayında en çok ihraç edilen ürünlerin kiraz, vişne, domates, şeftali, kayısı, limon, biber, karpuz olduğunu söyledi.
Türkiye’nin yaş meyve ve sebze ihracatı, 2018 yılının ilk beş ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla miktarda %20, değerde %32 oranında artış göstererek yaklaşık 1 milyar dolara yükseldi.
Yılın ilk beş aylık dönemi ihracatında da yaşanan artışın sektörün yüzünü güldürdüğünü ifade eden Sin, Türkiye yaş meyve ve sebze sektöründe Koordinatörlük görevini yürüten Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçı Birliği kanalıyla yapılan yaş meyve ve sebze ihracatının %34 oranında artış göstererek 485 milyon dolara yükseldiğine ve tüm İhracatçı Birlikleri arasında %48’lik pay ile Türkiye yaş meyve ve sebze ihracatına en çok katkı sağlayan Birliğin de AKİB olduğuna vurgu yaptı.
Son yıllarda üreticilerin bilinçlendirilmesi kapsamında yapmış oldukları çalışmaların neticesinde ürün kalitesini artırarak dünyanın 133 ülkesine ihracat yapıldığına dikkat çeken Sin, Ocak-Mayıs döneminde en çok yaş meyve sebze ihracatı yapılan ülkelerin sırasıyla Rusya Federasyonu, Irak, Romanya, Almanya, Ukrayna ve Bulgaristan olduğunun bilgisini verdi.
İhracattaki artış eğilimini devam ettirmek ve ihracat pazar yelpazesini genişletmek amacıyla sektörün önünü açacak etkinliklere hız kesmeden devam edeceklerine vurgu yapan Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat Sin, ihracatçıların sorunlarına çözüm bulabilmek amaçlı olarak her daim yanlarında olduğunu ifade etti.

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

166.447 kişidir.