Image
26.11.2020 / 11:21 Okunma Sayısı: 178

ATSO AFRİN ZEYTİNYAĞINI TEKRAR GÜNDEME ALDI

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO)’nın gündeminde yeniden Afrin’ den gelen Zeytinyağı var.
ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, Afrin bölgesinden ihracat kaydıyla gelen Zeytinyağı'nın iç piyasaya satılması ile ilgili ATSO 2.Meslek(Zeytin ve Zeytinyağı) Komitesinin kararıyla ilgili talep ve çözüm önerilerini içeren yazıları ilgili mercilere ileterek acil çözüm istedi.
ATSO Başkanı Hikmet Çinçin; Tarım ve Orman Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne iletilen yazılarla ilgili; ilk günden beri konunun takipçisi olduklarını ve olmaya devam edeceklerini belirtti.
ATSO Başkanı Çinçin konuyla ilgili “Bilindiği üzere İlimiz Türkiye'nin en çok Zeytin ve Zeytinyağı üretimi yapan bölgelerinden bir tanesi. Son yıllarda Zeytin ve Zeytinyağı sektöründe faaliyet gösteren üyelerimiz ve bölge çiftçimiz; Dünya standartlarını yakalamak, ürün kalitesini ve çeşitliliğini artırabilmek için bölgemize birçok yatırımlar yapmışlardır. Ancak bölgemizde tüm bu yatırımlar yapılırken; Afrin bölgesinden İhracat kaydıyla gelen Zeytinyağı'nın iç piyasaya satılması hem fiyatların düşmesine hem rekabet ortamının ortadan kalkmasına yol açmıştır. Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak, her platformda bu konuyu gündeme getirmemize rağmen henüz konuyla ilgili bir gelişme yaşanmamış olması bölgemizde üretim ve istihdam yaratan çiftçimizi, tüccarımızı ve üyelerimizi büyük sıkıntı yaşamalarına yol açmaktadır.
Son olarak Odamız 2.Meslek Komitesi (Zeytin ve Zeytinyağı) Komitemizin almış olduğu karara istinaden konuyla ilgili hem taleplerimizi hem de çözüm önerilerimizi içeren yazımızı T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, T.C. Ticaret Bakanlığı, TOBB | Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne yazarak konunun acil çözümünü talep ettik. Buradan kamuoyuna bir kez daha bildirmek isterim ki konunun ilk günden beri takipçisi olduk, olmaya da devam edeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

227.024 kişidir.