Image
07.11.2019 / 09:35 Okunma Sayısı: 283

“Çocukları enfeksiyonlara karşı koruyun”

Sonbaharda havaların soğumasıyla birlikte okul çağı çocuklarının sık sık hastalanmaya başladıkları döneme de girilmiş oldu.
Bu dönemde çocukların bağışıklığını güçlendirip dengeli beslenmesini sağlayarak okul başarısına katkı sağlamanın çok önemli olduğunu vurgulayan Acıbadem Adana Hastanesi Uzman Diyetisyen Pakize Gizem Akgül, sağlıklı bir bağışıklık sistemi için çocuğu enfeksiyonlara karşı korunmasının sağlayacak 5 besin grubuyla ilgili detaylı bilgiler verdi.
1. C Vitamininden Zengin Besinler: Kuşburnu, limon, portakal, yeşil sivri biber, karalahana, karnabahar, koyu yeşil yapraklı besinler, domates, patates gibi sebze ve meyveler C vitaminin en iyi kaynakları arasında yer alıyor. Suda eriyen bir vitamin olan C vitamini, besinlerin hazırlanması ve pişirilmesi esnasında vitamin değerini kaybedebiliyor. Bu nedenle C vitamininden zengin gıdaların iyice yıkadıktan sonra fazla işlem görmeden ve pişirmeden tüketilmesine özen gösterilmesi gerekiyor. Örneğin meyvenin suyunu sıkmak yerine meyvenin kendisinin tüketilmesi, kesilerek tüketilecekse de kesildikten kısa süre sonra tüketilmesi gerektiğine dikkat çekiliyor. Eğer C vitamini içeren besinler pişirilerek tüketilecekse az pişirme süresiyle ve buharda pişirilmesine dikkat edilmeli. Hazırlanan salatalara tüketileceği zamana yakın taze limon sıkmak C vitamininden daha fazla faydalanılmasını sağlıyor. Çocuğun okul çantasına her gün 1-2 adet turunçgil ve bir öğünde taze limon suyu içeren salata eklenmesi bu sonbahar mevsiminde çocukları hastalıklara karşı koruyabilecek hamlelerden biri.
2.Tarhana: Tarhana; buğday ve süt ya da yoğurt içeren ve özellikle ülkemizde çok tüketilen bir gıda. Tarhana içerdiği laktik asit bakterileri sayesinde en iyi probiyotik kaynaklarından biri arasında bulunuyor. Özellikle son yıllarda çok önemli bir yere sahip olan probiyotikler bağışıklığı güçlendiriyor ve özellikle okula yeni başlayan okul çağı çocuklarının hastalıklara karşı korunmasında önemli rol oynuyor. Tarhanayı serin sonbahar aylarında sofralarınıza çorba olarak ya da çocuklarınızın beslenme çantalarına sağlıklı cips seçeneği olarak ekleyebilirsiniz.
3. Ceviz: İçerdiği kaliteli yağ, protein, vitaminler ve mineraller sayesinde cevizin de koruyuculuğu yüksek süper besinlerden biridir. Ceviz, E vitamini, folat, flavonoidler ve antioksidan özellikleri sayesinde çocuğunuzun bağışıklığını destekliyor, içerdiği melatoninle de uyku kalitesini artırıyor. Çok çeşitli çoklu doymamış yağ asitlerinden zengin olan bu süper besin, içerdiği Omega-3’le de çocuğunuzun zeka gelişimine katkı sağlıyor. Bu nedenle çocuk ya da yetişkin herkesin her gün 2 tüm ceviz tüketmesi öneriliyor.
4. Su: Vücudumuzun büyük bir bölümünü oluşturan su çocuk sağlığı için de çok önemli. Su, özellikle vücudun temizleyicisi gibi düşünüldüğünde vücutta oluşan toksinlerin uzaklaştırılmasında önemli bir yere sahip. Çocuklara su içme alışkanlığı elde edindirmek ileriki yaşlarda çocuğun hastalıklara karşı direncini artırabilecek bir önlem. Su içmekte zorlanan çocukların su şişelerine de sevdiği meyveleri eklenebilir.
5. Sarımsak: Bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli sebzelerden biri sarımsak. Sarımsak, insan sağlığı açısından çok önemli bir yere sahip olan allisin bileşiğini içeriyor; hem soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara karşı korunmada ve hem de tedavi süresince kullanımı hızlıca iyileşmenize katkı sağlıyor.
Sarımsağın içindeki etken madden daha iyi yaralanabilmek için ezmek veya iyice çiğnemek gerekiyor.”

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

183.840 kişidir.