Image
18.05.2020 / 16:32 Okunma Sayısı: 139

“DAHA YEŞİL BİR SAMANDAĞ İÇİN MÜCADELEYİ YÜKSELTELİM!”

HDP Samandağ ilçe yönetimi’nden, hükümet binası ile kaymakamlık lojmanının satışa çıkarılmasına tepki gösterek yeşil alan olmasını talep etti..
Halkların Demokratik Partisi Samandağ İlçe Eşbaşkanı Naim Özbek satışa karşı çıkarak “Samandağ'da yapılacak her türlü imar düzenlemesi mevcut yeşil alanları katletmeyecek, aksine genişletecek şekilde yapılması gerektiğini vurguladı.
HDP İlçe Eşbaşkanı Özbek açıklamasında şu ifadelere yer verdi.
“İlçemiz Samandağ geçtiğimiz günlerde maalesef ciddi bir ağaç katliamına şahit olmuştu. Yüzlerce ağaç kaymakamlık ve belediye iştirakıyla katledilmişti.
Siyasi kurumlar ve demokratik kitle örgütleriyle bu duruma tepkimizi göstermiş olmamıza rağmen mevcut yönetim ve sorumlular sessizliklerini koruyor.
Temel taleplerinden biri yeşil alanları korumak ve genişletmek olan Gezi Direnişi'nde onbinlerce kişiyle sokağa inmiş, demokratik mücadelesini vermiş olan Samandağ halkı betonlara gömülmüş bir ilçeyi hak etmiyor.
Gezi Direnişi zamanında direnenlerin tarafında boy gösteren, Samandağ'da yapılan yürüyüşlerde kendilerine 'protokol' yaratan kimi siyasilerin bugün bu ağaç katliamını gerçekleştirmiş olması ironiktir.
Samandağ'da yapılacak her türlü imar düzenlemesi mevcut yeşil alanları katletmeyecek, aksine genişletecek şekilde yapılmalıdır.
Daha yeşil bir Samandağ yaratmanın yolu budur. Onlarca yılda yetişen zeytin ağaçlarını katletmenin ne sosyal belediyecilik anlayışıyla ne de vicdanla bağdaşır bir tarafı yoktur.İlçe merkezinde yaşayan insanlarımızın aileleriyle, çocuklarıyla vakit geçirebilecekleri yeşil alanlar yok denecek kadar azdır.
Eski park olarak tabir edilen alan dışında çarşı merkezde yeşil alan bulunmamaktadır. Durum böyleyken; hükümet binası ile kaymakamlık lojmanının satışa çıkarılacağı bilgisi yayılmıştır. Samandağ halkında da bu alanların yeşil alan olarak değerlendirilmesine yönelik meşru bir kamuoyu oluşmuştur.
Ayrıca bizler eski eski askerlik şubesi ile ileride taşınacak olan mevcut belediye binasının bulunduğu alanların da yeşil alan ve park olarak değerlendirilmesini talep ediyoruz. Yöneticiler ve yetkililer halkın bu haklı taleplerine kulak vermelidir. AKP iktidarı, Hatay Valiliği, Hatay milletvekilleri ve Samandağ belediye başkanını bu konuda gerkenleri yapmaya, halkın meşru taleplerini yerine getirmeye çağırıyoruz.
HDP olarak hakkımızın bu taleplerini sahipleniyor, destekliyor, bu bölgenin yeşil alana, parka dönüştürülmesi noktasında çağrıda bulunuyor, HDP olarak bu konunun her aşamada takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz.
Daha yeşil bir Samandağ için mücadeleyi yükseltelim!”

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

183.484 kişidir.