Image
27.11.2020 / 14:30 Okunma Sayısı: 213

DEFNE BELEDİYESİNDE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

DİSK/Genel-İş Sendikası Hatay Şubesi yetkili olduğu Defne Belediyesi Deftur A.Ş ile 280 işçiyi kapsayan Toplu İş Sözleşmesi imzalandı. DİSK/Genel-İş Sendikası Hatay Şubesi Yönetim Kurulu Adına Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, imzalanan sözleşmeyle ilgili yaptığı açıklamada “Defne Belediyesinde taşerondan KHK ile Belediye Şirketi Deftur A.Ş bünyesinde sürekli işçi kadrolarına aktarılan Genel – İş Sendikamız üyesi İşçilerle ilgili 01.07.2020 tarihinden geçerli olmak üzere iki yılı kapsayan Toplu İş Sözleşmesi imzalanmış ve yürürlüğe girmiştir. Bu Toplu İş Sözleşmesi Deftur A.Ş. ‘de imzaladığımız ikinci dönem Toplu Sözleşmesidir. Bu imzaladığımız Toplu İş Sözleşmesine göre; En düşük işçi ücreti; 103 TL’ den 122 TL’ ye (Günlük), Öğle yemeği bedeli; 5 TL’ den 12 TL’ ye (Günlük), Direksiyon Primi; 2 TL’ den 4TL’ ye (Günlük Şoförlere), Yakacak Zammı; 30 TL’ den 50 TL’ ye (Aylık), Çocuk Yardımı; 25 TL’den 38,62 TL’ ye beş yaşından küçükse 77,24 TL’ ye (Aylık), Bayram Harçlığı; 75x2=150 TL’ den 200x2=400 TL’ ye (Yılda), İkramiye; 5x2=10 yevmiyeden 12x2=24 yevmiyeye (Yılda) çıkarılmıştır. Ayrıca Yeni Toplu Sözleşme ile Kazanımlar Şöyle; Aile Yardımı: 351 TL Aylık (Eşi Çalışmayan her işçiye), Koku Parası 5 TL Günlük (temizlik, süpürge ve ilaçlama ekibi), Sahada Çalışanlar 3 TL Günlük (Fen İşçileri, park bahçe işçileri ve zabıta), “1 Mayıs” ödeneği 250 TL (Her İşçiye 30 Nisanda ödemek üzere), 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününde Kadın çalışanların İdari izinli olması ile ilgili yeni maddeler kabul edilmiştir. Sözleşmemiz iki yıl süreli olup her altı ayda Devlet memurlarına yapılan zam ve artışlar ile enflasyon farkı oranında zam yapılması kabul edilmiştir. Engelli İşçilere yıllık ücretli izinlerine her yıl için ek olarak 5 (beş) gün eklendi. Engelli çocuğu olan işçilere yaşı ne olursa olsun her çocuğu için 200 TL yardım maddesi kabul edilmiştir.
Ayrıca; 25 Kasım Kadına yönelik şiddete karşı mücadele kapsamında özellikle İstanbul Sözleşmesinin tartışıldığı bu dönemde Toplu Sözleşmeye Toplumsal cinsiyet eşitliği maddesi eklenmiştir. Bu maddede; Eşine şiddet uygulayan erkek işçilere yaptırım ve işyerinde taciz ve cinsel saldırıya uğrayan kadın işçilerin hakları yasal güvence altına alınmıştır.
İmzalanan bu Toplu İş Sözleşmesinin Deftur A.Ş. de çalışan tüm üyelerimize hayırlı olmasını dileriz. Bu süreçte sabırla görüşme sürecinin tamamlanmasını bekleyen üyelerimize, işyeri Sendika Temsilcilerimize, Şube Yönetim Kurulumuza, Deftur A.Ş. Yönetim Kurulu ve Defne Belediyesi Başkanı Sayın İbrahim Güzel’e teşekkür ederiz.
Sonuç itibariyle bu Toplu İş Sözleşmesi son değil yeni bir başlangıçtır. Bizler DİSK/ Genel-İş Sendikası olarak Belediye Şirketlerinde çalışan bütün işçiler için gerçek anlamda kadro hakkını ve eşit işe eşit ücret elde edene kadar mücadelemiz sürecektir. Yaşasın İşçi sınıfının birliği. Yaşasın örgütlü mücadelemiz.” ifadelerine yer verdi.

paylaş

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

227.026 kişidir.