Image
30.11.2019 / 10:04 Okunma Sayısı: 202

ELMA ŞEKERİ MİNİKLERİNE DİŞ SAĞLIĞI EĞİTİMİ

İlçemizde faaliyet gösteren Elma Şekeri Kreş ve Gündüz Bakımevi ağız ve diş sağlığı haftası dolayısıyla etkinlik gerçekleştirildi.
Gönüllü Diş Hekimleri Mehtap Can Abacı ve Diş Hekimi Işıl Özdemir tarafından kreş öğrencilerine diş taraması yapıldı ve diş fırçalama eğitimi verildi.
Hekimlerimiz miniklere ağız ve diş sağlığını korumaları gerektiğini belirtirken diş fırçalamanın nasıl gerçekleştirileceğini bir maket üzerinden uygulamalı anlattı. Diş eğitiminin küçük yaşlardan itibaren kazanılması gereken bir alışkanlık olduğunu vurgulayan Diş Hekimleri Abacı ve Özdemir yaptıkları açıklamada “ Pedodonti yani Çocuk Diş Hekimliği’ nin çocukların doğumdan başlayıp tüm dişlerinin değişiminin tamamlandığı 12-13 yaşına kadarki dönemi uygulatmak çok zordur. Bu yaşlarda önemli olan çocuğa diş fırçalama alışkanlığı kazandırmaktır. Çocuklar diş fırçalarken çoğu zaman dişlerin görünen ya da kolay ulaşılan yüzeylerini fırçalar oysa çürüklerin önlenmesi için dişlerin ara yüzleri ve çiğneyici yüzeylerini çok daha iyi temizlemek gerekir. Bu nedenle fırçalamadan sonra anne-baba kontrolü gerekmektedir. Çocukların ileriki yaşlarda bu alışkanlığı sürdürmesinin en kolay ve etkili yöntemi erken yaşlarda dişlerin fırçalanmaya başlanmasıdır. Diş hekimi olarak anne ve babalara bu konuda önereceğimiz yöntem bebeğinizin ilk dişleri çıkmaya başlar başlamaz dişlerin temizlenmesi olacaktır.” ifadelerine yer verdiler. Kurum öğretmeni Duygu Gümüşoğlu “Ağız ve Diş Sağlığı haftası dolayısıyla kurumumuzu gönüllü ziyaret ederek çocuklarımıza diş sağlığı ve fırçalama hakkında bilgi veren diş hekimlerimiz Mehtap Hanıma ve Işıl Hanıma teşekkür eder meslek hayatında başarılar dileriz.”dedi.

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

183.484 kişidir.