Image
16.11.2020 / 11:04 Okunma Sayısı: 98

HAMBOLAT: GELECEĞİMİZİ DİYABETTEN KORUYALIM!

Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla açıklamada bulundu.
14 Kasım Dünya Diyabet Günü 2020 yılı teması ‘Hemşireler ve Diyabet’ olarak belirlenmesindeki amacın; hemşirelerin diyabetli bireyleri desteklemede oynadıkları önemli rol hakkındaki farkındalığı artırma olduğu açıklandı.
İl Müdürü Dr.Hambolat, Diyabetlilerin yanında diyabete yakalanma riski olan bireylerin de bu desteğe ihtiyacı olduğunu ifade ettiği açıklamasında “Diyabet yaşam kalitesini ciddi biçimde etkileyen, ömür boyu süren ve halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen bir hastalıktır. Vücudumuzda insülin yapılamıyorsa ya da hücreler var olan insülinden etkilenmiyorsa kandaki şeker hücre içine giremez, yani kullanılamaz. Böylelikle, kanda şeker miktarı normalin üstüne çıkar. Uzun süre kan şekerinin yüksek olması, büyük ve küçük damar ve sinirleri tahrip eder. Tahribat hangi organda ise ona ait sorunlar görülür.
14 Kasım Dünya Diyabet Günü 2020 yılı teması Hemşireler ve Diyabet’tir. Bu yılki tema ile hemşirelerin diyabetli bireyleri desteklemede oynadıkları önemli rol hakkındaki farkındalığı artırma amaçlanmaktadır.
Toplumun değerli üyesi olan hemşireler, çok çeşitli sağlık sorunları ile yaşayan insanları desteklemek için önemli rol oynamaktadır. Diyabetle yaşayan veya diyabete yakalanma riski olan bireylerin de bu desteğe ihtiyacı vardır. Diyabetli bireyler bir dizi zorlukla karşı karşıyadır ve hemşireleri onları destekleyecek becerilerle donatmak için eğitim çok önemlidir.
Diyabetli bireylerin sayısı dünya çapında artmaya devam ettikçe, hemşirelerin ve diğer sağlık personellerinin rolü diyabet yönetiminde giderek daha önemli hale gelmektedir. Hemşireler, diyabetli bireylerin etkileşim kurduğu sağlık profesyonelidir ve bu nedenle ilk değerlendirme, bakım ve tedavilerinin kalitesi hayati önem taşımaktadır.
Diyabetin erken teşhisi ve dolayısıyla erken tedavisini sağlamak, komplikasyonları önlemeye yardımcı olmak için diyabetli bireylere diyabet yönetim eğitimi ve psikolojik destek sağlamak, tip 2 diyabeti önlemek amacıyla risk faktörü olan bireylere yardımcı olmak hemşirelik hizmeti açısından önemlidir.
Dünyanın dört bir yanındaki hemşireleri diyabetli bireyleri ve tip 2 diyabet riski olan bireyleri destekleyecek becerilerle donatmak için daha fazla eğitim ve finansmana ihtiyaç devam etmektedir.
Hemşireler, diyabetten etkilenen insanlar için fark yaratabilir. Tüm bu nedenlerde Uluslararası Diyabet Örgütü, diyabetle yaşayan ve diyabetten etkilenen insanlar adına, ulusal hükümetlerden hemşirelerin diyabet bakımındaki rolünü tanımalarını ve ilerletmelerini isteyen bir eylem çağrısı başlatmayı planlamaktadır.
Herkese sağlıklı günler dilerim.” İfadelerine yer verdi.

 

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

214.219 kişidir.