Image
21.01.2020 / 10:41 Okunma Sayısı: 127

HATAY İHD’DEN AÇIKLAMA

İnsan Hakları Derneği(İHD) Hatay Şubesinden Samandağ’da bir kadının savcılığa da intikal eden, kendisine yönelik tehdit olayları ile ilgili açıklama yapıldı.
İHD Hatay Şube Yönetimi tarafından yapılan Şube Sekreteri Mürsel Tonguç Salmanoğlu okuduğu basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi. “ kızın uçurumun kenarında her an düşebilir, bir dahaki sefere kapınızı böyle çalmayız, içeri girer kızınızı alırız” diyerek tehdit ettiğini ifade etmiştir. Mağdur kadın aynı zamanda evlerine gelen sivil polislerin ellerindeki kâğıtlara kendisi hakkında annesine sorular sorup not alındığını, bunun kabul edilemez olduğunu can güvenliğinin kalmadığını ifade etmiştir.
Ayrıca bahsi geçen tarihten bir gün sonra Samandağ Cumhuriyet Başsavcılığına gidip evine gelen iki sivil polis hakkında kendisini tehdit etikleri için suç duyurusunda bulunduğunu, kamera kayıtlarını savcılığa sunduğunu fakat annesinin ifadesi alınmadan savcılığın dosya ile ilgili takipsizlik kararı verdiğini, bu kararada itiraz ettiğini ifade etmiştir. Mağdur kadın, yasal çerçeve içinde faaiyet gösteren bir dernek çatısı altında aktivist olduğunu, bu yüzden baskıya maruz kalmaması gerektiğini de ifade etmiştir.
Yaklaşık 6 ay önce 22.07.2019 tarihinde aynı mağdur kadın derneğimize başvuru yapmış başvurusunda ; “yaklaşık bir ay önce sabahın erken saatlerinde, evinin kapısının önünde gri doblo benzeri bir aracın durduğunu, araçta sivil giyimli iki kişi olduğunu ve yaklaşık bir saat bekledikten sonra ayrıldıklarını, neden beklediklerini anlayamadığını, bu olaydan birkaç hafta sonra Samandağ ilçesi çarşı merkezinde arkadaşı ile yürürken sivil giyimli iki kişi tarafından takip edildiklerini, bir süre sonra arkadaşından ayrıldığını ve takip eden kişilerden birinin kendisine omuz attığını, tepki vermesi üzerine, kendisine “uçuyorsun, düşersen bizden değil’’ diyerek tehdit edildiğini ve 12 Temmuz 2019 tarihinde yine siyah bir araçla takip edildiğini araçta bulunan kişi ya da kişilerden birinin ‘’Gene gazeteleri almış şimdi bu kız saçma sapan yürüyor, ezeceğiz yazık olacak’’ şeklinde kendisine yonelik tehdit cümleleri edildiğini ifade etmişti.
Bizler İnsan Hakları Derneği Hatay Şube olarak öncelikle hiçbir bireyin kendi siyasi düşüncesi, ideolojisi, cinsiyeti veya etnik kökeni yüzünden baskıya uğrayamayacağını, özellikle insan haklarının en kutsalı en dokunulmazı olarak nitelendirilen ‘yaşam hakkı’na yönelik ihlalin yapılamayacağını belirtiriz. Yaşam hakkı insanın en temel hakkıdır ve yaşatmak bütün bir toplum için insani bir sorumluluktur.
Bizler insan hakları savunucuları olarak ilgili kurumlara Türkiye’nin taraf olduğu ve yükümlülüğü bulunduğu uluslararası sözleşmeleri hatırlatırız.
Buradan ilgili kurumlar aracılığıyla gerekli soruşturmanın açılmasını ve hak ihlallerinin yaşanmaması için ivedilikle gerekli önlemlerin alınması için gerekenin yapmaya çağırıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

166.459 kişidir.