Image
06.04.2020 / 10:46 Okunma Sayısı: 177

HATİMOĞULLARI’NDAN İSKENDERUN KAZASINA SORU ÖNERGESİ

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, İskenderun'da geçtiğimiz Perşembe günü gerçekleşen trafik kazası ile ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’nın cevaplandırması istemiyle soru önergesi verdi ve kazada yakınlarını kaybedenlere başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi.
HDP Milletvekili Hatimoğulları, konuyla ilgili yaptığı açıklamasında “İskenderun'da gerçekleşen trafik kazasında partili yoldaşımız İbrahim Yıldırım ağır yaralanmış, şu anda yoğun bakımda tedavisi sürmektedir.
Maalesef bu elim kazada Yıldırım'ın kardeşi, eşi ve kardeşinin eşi hayatını kaybetmiştir.
Yıllardır aynı yolda aynı mahalde tekrarlı bir şekilde onlarca insanın yaşamını kaybetmesine neden olan trafik kazalarını Ulaştırma ve Altyapı Bakanına sorduk. Yakınlarını kaybedenlere başsağlığı ve sabır, yaralı olanlara ise acil şifalar diliyoruz.” dedi.
Hatimoğulları, verdiği soru önergesinde “2 Nisan 2020 tarihinde Hatay'ın İskenderun İlçesinde, Hatay-Belen karayolundan İskenderun istikametine giden tırın freni, Denizevleri kavşağı yakınlarında boşalmış çok sayıda araca çarparak durabilmiştir.
Yaşanan korkunç kazada 5 yurttaş yaşamını yitirmiş, 15 yurttaş ise yaralanmıştır.
Kazanın gerçekleştiği D-817 Karayolunda, bugüne kadar birçok trafik kazası olmuş ve onlarca insan hayatını kaybetmiştir. Dik yokuşla inilen D-817 Karayolunda, araçların freni boşalabilmekte ve 26 yıldır bu şekilde kazalar gerçekleşmektedir.
Ağır tonajlı araçların girmesinin yasak olduğu yolda, böylesi kazaları önleyebilecek kaçış rampaları da maalesef bulunmamaktadır. Yıllardır yapılan başvurulara rağmen kaçış rampası yapımına bir türlü başlanmamıştır.
Ayrıca söz konusu mahalde Korona Virüs kontrol noktası uygulaması yapmak, araç yoğunluğuna sebep olmuştur.
Tekrarlı kazaların meydana geldiği D-817 karayolunun ilgili bölümünde trafik yoğunluğuna neden olunmaması ve yurttaşların can güvenliğini sağlamak için kontrol noktaları yerleştirilmemelidir.
Bu bağlamda;
1. Hatay yönünden gelen yük taşıyan tüm araçların, tonaj yönünden denetlenmesi için Belen ilçesinin dışında kantar ve denetleme istasyonu oluşturulması için çalışma yapılacak mıdır?
2. Girişin ağır tonajlı araçlar için yasak olduğu yollardaki denetlemelerin daha sıkı yapılması sağlanacak mıdır?
3. D-817 otoyolunda tekrarlı bir şekilde yaşanan kazaların önüne geçmek üzere nasıl önlemler alınmıştır?
4. 2014 yılından beri Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı, söz konusu mahalde, İbrahim Karaoğlanoğlu Caddesi’nde, kaçış rampası yapılması için girişimlerde bulunmuştur.
Hangi gerekçe ile yıllardır kazaların meydana geldiği yolda kaçış rampası yapılmamıştır/halen yapılmamaktadır?
5. Araç muayene işlemlerinin sağlıklı bir şekilde yapılmasını sağlamak üzere, muayene istasyonlarında ne sıklıkla denetlemeler yapılmaktadır?
6. Son 25 yılda D-817 karayolunun söz konusu İskenderun girişinde kaç tane trafik kazası yaşanmıştır? Ölüm ve yaralanma sayıları nelerdir?
7. Bahsi geçen mahalde kontrol noktası uygulaması yapıldığı için soruşturma açılmış mıdır?” ifadelerine yer verdi.

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

183.503 kişidir.