" /> " />
Image
10.09.2019 / 09:31 Okunma Sayısı: 212

İSTE’den Akademisyen Doç. Dr. Sakallı’dan "Hava(dan), Su(dan)"

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdulla Sakallı, yazısında Ülkemizin ve Coğrafyamızın en büyük sorunlarından birisi olan "Su İsrafı"ndan ve ”Türkiye Hava Tahmin Merkezi SciECA’dan söz etti.
Bölgemizde Ekonomi ve Güncel Konular alanında en iyi dergilerden birisi olan Rapor dergisinin bu ayki sayısında yayınlanan "Hava(dan), Su(dan)" başlıklı yazısını paylaşıyoruz.
"Hava(dan), Su(dan)"
“Geçen gün TV'de ilk defa yararlı bir konuya değinen Türk Yapımı bir bilgilendirme filmine denk geldim.
Filmin adı "25 lt" idi. Konuya yaklaşım, görsel efektler, konuyu ele alma ve işleyiş tarzı bu tarz bilgilendirme (dokümantasyon) filmleri takip edenlerin hemen ilgisini çekeceğinden eminim.
Ben ve çalışma grubum İskenderun Teknik Üniversite'mizde (İSTE) bir ilki gerçekleştirerek ilk defa Ülkemiz sınırlarını kapsayan ve 4 km gibi çok yüksek alansal ve saatlik zamansal çözünürlüğe sahip Yeni Nesil Hava Tahmin modelimizi kurmuş ve bir aydan beri sonuçların özellikle sosyal medyadaki hesabımızın sayfasından ”Türkiye Hava Tahmin Merkezi SciECA" düzenli olarak yayınlamaktayız.
Çalışmalarımızda genellikle Hava Olaylarındaki ekstrem durumlara değinip bunların olası zararları hakkında halkımızı bilgilendirmeye çalışmaktayız. Son günlerde olan sel felaketleri, aşırı yağışlar, hortumlar, dolu yağışları gibi olayları %100’e yakın bir tutarlılık ile üç gün öncesinden tahmin edebilmekteyiz.
Modelimiz Üniversitemizde 128 çekirdek ve 256 GB RAM üzerinde operasyonel olarak yürütülmektedir.
Düzce’de olan sel felaketi gibi doğal afetleri günler öncesinden fark etmek, olası can ve mal kayıplarını en aza indirgemek için bizlere zaman kazandırır. Yetkililerin bu gibi bilimsel çalışmalara daha dikkatli eğilmeleri ve halkı bilinçlendirmeleri gerekmektedir.
Gelelim "25 lt" filmine. Konu gelecek 30-35 sene içinde iklim değişikliğinden dolayı su kaynaklarında ve içme sularında meydana gelecek azalmalar ve aksaklıklar üzerine kurulmuş bir bilim kurgu filmini andırıyor. 2019 yılında Güney Afrika'nın Kap şehrinde dünyada ilk defa su kıtlığına karşı önlem olarak kişi başına su kullanım miktarı ilk etapta 50 lt sonraki etapta ise 25 lt olarak kısıtlama projeleri hayata geçirilmiştir.
WWF'e göre ülkemizde kişi başına düşen su kullanım miktarımız 190 lt civarında olup, sürdürülebilir bir gelecek için bunun 50-70 lt civarında olması gerektiği vurgulanmaktadır. Hali hazırda ülkemizin bir çok noktasında su sorunu yaşmaya başlamış bulunmaktayız. Özellikle Güney ve Güneydoğu bölgelerimiz ciddi su sorunlanrı ile karşı karşıya kalacakları günler çok uzak değildir.
Ülkemizde maalesef iklim değişikliğinin etkileri daha yeni yeni araştırılmaya başlandığından, bu konudaki olumsuzlukları azaltmak için adaptasyon ve mitigasyon senaryolarımız ve yol haritalarımız mevcut değil. Üniversitemizde bu konu hakkında şu anda yürüttüğümüz Avrupa Birliği destekli bir projemiz ile bunun öncülüğünün gururunu yaşıyoruz. En büyük arzumuz, gelecek nesillerin bu konulara daha ciddi düzeyde eğilmeleri ve bu konuları ele alan Ana Bilim Dallarına yönelmeleridir. Bu yönde alacakları kararların önüne sayısız engel çıkacağından, bunları aşmak için kendilerini geliştirmeleri azimli ve dirençli olmaları gerekmektedir. Başarılı ve faydalı bir Türk bireyi olmak için çok iyi düzeyde yabancı dillere ve Temel Bilimlere (Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik) hâkim olmak gerekmektedir. Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine ancak bu şekilde çıkarabiliriz.
Daha temiz, daha sağlıklı, daha yaşanılır bir gelecek için, EL ELE!”

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

166.454 kişidir.