Image
05.10.2019 / 14:16 Okunma Sayısı: 511

MEVLÜT ORUÇ’TAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği Üyesi Mevlüd Oruç, Samandağ Belediyesi Tarafından hazırlanan proje için Deniz-Çevlik arası yıkılan yerlerle ilgili açıklamada bulundu.
Oruç, Herşey Hukukun ve Demokrasinin Gösterdiği şekilde olması gerektiğini vurguladığı açıklamasında  “Hz Hıdır Türbeleri İnanç Ve Kültürdür
"Samandağ belediyesi ekiplerinin hukuku çiğneyerek İbadethane yıkması despot uygulamalarıdır.
Laikliğe hukuka, inanaç özgürlüğüne saldırıdır.
“Türkiye Cumhuriyeti Demokratik, Laik ve Sosyal bir Hukuk devletidir. Ülkemiz için en güzel proje budur. Demokrasiyi, Laikliği, toplum ahlakını ve Hukuku ciğneyen proje güzel olamaz. Ülkemizde ve ilçemizde hep bu değerler için mücadele verdik, vermeye devam edeceğiz. Bilincimiz ve gücümüz yettiğince ülkemiz için en güzel değerleri çiğnetmeyeceğiz. Adalet saraylarında, Salonlarında "Adalet Mülkün Temelidir" (M.Kemal Atatürk) sözü Süs olsun diye asılmıyor. Demokrasiyi, Gerçek laikliği ve Hukuku çiğneyen bir proje güzel değildir.
Deniz çevlik arasında yapılan bütün yıkımların Hukuksuz 300 Metre Den 25 Metre
Türkiye Cumhuriyeti Devleti Çevre ve Şehircilik bakanlığı HZ HIDIR L Zuhur Türbesinin olduğu yere 300 metre kareyi İbadethane olarak kaydetmiş ve yapı kayıt belgesi vermiştir. Olumlu, Güzel bir adım, güzel bir gelişme.
Devletin İbadethane olarak kayıt altına aldığı, belgelediği yeri kim yıktı, Belediye başkanı Refik Eryılmaz emri ile Samandağ belediyesi yıktı. Tepki olunca 25 metre kare kubbeyi bıraktılar, ama yıkmadık diyorlar(!). İnanan ve kültür mensubu olan Milyonlara ait 275 metre kare alan yıkıldı ve hala yıkmadık diyorlar.
Kime Hizmet?
Hz Hıdır L zuhur makamının yerini yıkarak kime hizmet ettiniz. Ey Samandağ Belediyesi siz belediye misiniz hazine müdürlüğü mü? Vatandaşın Kazanılmış hakkını zorla alıp Hazineye vermenin nedeni nedir?
Şimdi Tekrar yapacağım diyorlar. inşallah yaparsınız. Yapı Kayıt belgesi olan bir yer kanuni olarak yıkılmadan da onarılırdı, restore edilirdi. İbadethane olarak Tescil edilmiş 300 metre alanımızı geri istiyoruz. Hz Hıdır L zuhur Türbesinin.
Kesinleşmiş Projen Yok
Deniz- Çevlik arasında bisiklet yolu, park vb şeyler için Kesinleşmiş, somut, yasal, kanuni, onaylı bir projen yok.Olmayan bir proje için İnsanların evini, İşyerlerini ve İbadethanesini yıkmanı kınıyorum. Herşey Hukukun ve Demokrasinin Gösterdiği şekilde olmalıdır.
İmar Affı Kanunu Ve Yapı Kayıt(Af) Belgesi
"İmar barışı (affı)na" başvurup "yapı kayıt (affı) Belgesi" alan yapı artık yıkılacak gecekondu değildir. Yapı kayıt belgesi alan yapı ile ilgili alınmış yıkım kararı varsa düşer. Yapı kayıt belgesinin kendisi aynı zamanda yıkımı durdurma belgesidir.
İmar barışı kanununu gözmezden gelen her uygulama suçtur. Hz Hıdır Türbeleri, ziyarelleri İnanan milyonlara ve kültür mensubu olan milyonlara aittir.
Samandağ Belediyesi Hz. Hıdır L Zuhur Makamını ceberrut bir şekilde, zorla ve hile ile yıkarak Laikliği ve hukuku çiğnemiştir.
Hz Hıdır Türbeleri Hz Hıdır inancına sahip ve Kültürünü yaşayan Milyonlara aittir. Milyonların bu yıkımı Şikayet etme hakları vardır.
Cami, Kilise, Havra vb nasıl saygın ibadethane ise Hz Hıdır L Zuhur Türbesi de saygın bir ibadethanedir. Cami, Kilise, Havra, Türbe, ziyaret vb hepsini seviyoruz.
Despot İnanç Mühendisliği Gericiliktir
Hz Hıdır Türbesi yıkılınca, sırf belediye yönetimini savunmak için bazı kişiler o kadar ileri gittiki teoloji tartışır hale geldik. Despotça Dini inancın içeriğine girip inanç mühendisliğine yaptılar. İnanç mühendisliğini de modernlik, bilimsellik adına yaptılar. Bu ne yaptığını bilmiyen gafillere diyoruz ki: İnanıyorsan orda inanç vardır. inanmıyorsan saygılı olmak zorundasın. Bu kadar ziyaret olur mu? olur? İnanç sahiplerinin ve kültür mensuplarının ihtiyacı varsa olur.
Artık Apartmanlarda yaşıyor insanlar. Kesim yeri, Pişirim yeri, Yeterli kapasitede Mutfak yeri, yeterli kapasitede abdest yeri, Namaz yeri, oturma yerleri vb gerekiyor? Hz Hıdır Zuhur Makamı bu toplumun ihtiyacı olan bir ibadet yeridir. İnançlıların ihtiyacını karşılıyordu?
Bu kadar cami olur mu, Bu kadar kilise olur mu, Bu kadar havra olur mu, türbe olur mu diyerek kutsal yerlere ceberrut yıkım olmaz. Toplumsal ilkelere, ahlaka ve hukuka sığmaz.
SON SÖZ
Ankara'dan adrese teslim yazdırılan yazılar ile Yapı Kayıt belgelerimiz iptal edilemez. Yapı Kayıt belgelerini yetkili bilirkişilerden oluşmuş hayetler tek tek inceleyip tek tek karar verecekler. Ülkemizdeki yasal, kanuni uygulama nasılsa aynısı uygulanacaktır. Herkes keyfi hareketlerden kaçınmalıdır." İfadelerine yer verdi.

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

165.892 kişidir.