Image
15.02.2020 / 09:48 Okunma Sayısı: 309

RUTKAY AZİZ “GÜNEYLİ BAYAN” İLE HATAY’DA

Bilgesu Erenus’un yazdığı ve Rutkay Aziz’in yönetmenliğini yaptığı “Güneyli Bayan” tiyatro oyunu 18 Şubat Salı günü saat 20:00’da Hatay Kültür Merkezi’nde sergilenecek.
Rutkay Aziz ve Dolunay Soysert’in birlikte rol aldıkları oyun; Amerikalı yazar Lillian Hellman'ın yaşam öyküsünden yola çıktığı tarihsel gerçeklere dayanmaktadır.
Amerika'da sert anti-komünist rüzgarların estiği, komünizm korkusunun paranoya aşamasına ulaştığı 1950'li yılların başında, senatör McCarthy'nin, Amerikan karşıtlığı, komünistlik, Sovyet Rusya casusluğu gibi gerekçelerle pek çok aydını, sanatçıyı sorguya çektiği, yargıladığı dönemde geçen olayda, Amerikan edebiyatının mihenk taşlarından biri sayılan Lillian Hellman'ın, sorgulanmak üzere bu komite önüne yaptığı savunmayı anlatıyor.
Ayrıca oyunda yaşadığı dönemde gösterdiği güçlü duruşuyla kendine hayran bırakan Lillian Hellman'ın savaşını başka bir açıdan gözlemliyoruz. Kendini "Aydın çevreden" sayanların, konforları söz konusu olduğunda nasıl da düzenin aydınına dönüştüklerini ve bir kadının gerçeğinden vazgeçmeden bu toplumla çekişmesini anlatıyor. Düzene ayak uydurmayı seçmeyip özgür ifade cesareti gösteren Hellman, yaşadığı dönemde rejimin yarattığı baskının tüm arka odalarını bize sunuyor.

paylaş

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

197.878 kişidir.