Image
15.02.2020 / 09:47 Okunma Sayısı: 237

“SAHİLDE ÇÖP DÖKMEYE VE YAKMAYA SON VERİN”

Mevlüd Oruç, Samandağ belediye araçları topladıkları çöp ve çalı çırpıyı Zuhur Ziyaretinden Asi’ye doğru 200 metre ilerde toplayıp yakıldığını ileri sürerek buna son verilmesini istedi.
Oruç, Belediye’nin sahilde çöp dökmeye ve yakmaya son vermesini talep ederek şu iffadelere yer verdi.
MEVLÜD ORUÇ’TAN SAMANDAĞ BELEDİYESİ VE HBB’YE ÖNEMLİ UYARI
“Yaklaşık 4 aydan beri Samandağ belediye araçları topladıkları çöp ve çalı çırpıyı sahil kesiminde döküyor ve yakıyor.
Zuhur Ziyaretinden Asi Nehrine (Boğaz’a) doğru yaklaşık 200 metre ilerde dökülen çöpler ve çalı çırpı yakılıyor. Zuhur ziyaretinden Asi Nehrine doğru uzanan sahil Şeridi belediyenin çöp dökme ve yakma alanı olarak kullanılıyor. Samandağ belediyesi ve HBB bu çirkinliğe bir an önce son vermelidir. Bölgeye çöp dökülmesi doğaya, hayvana ve insanlara zarar veriyor. Mıntıkadaki tarım alanlarına ve ekinlere zarar veriyor. Çiftçilerin yıllık emeklerinin gecimlerinin heba edilmesine neden oluyor. Dökülen Çöpler yer üstü ve yer altı sularına karışarak bitki, hayvan, insan bütün canlılara zarar veriyor. Yakma işlemi hava kirliliği yaratıyor.
Samandağ belediyesinin ve HBB çirkin görüntü yaratan ve tabiata zararlı olan bu uygulamadan bir an önce vazgeçmesi bir zorunluluktur.
Samandağ belediyesi ve HBB nin halka temizlik ile ilgili uyarı ve telkinleri inandırıcı değildir. Yaptıkları uyarılara ilk önce kendileri uymalıdır.
Çevre temizliği ve ekolojik hassasiyet konusunda Samandağ halkı Samandağ belediyelerden ve HBB den daha ileridir. On yıllardan beri doğru dürüst yolu olmayan, Samandağlı vatandaşa ve Samandağlının küçük butik turizm yatırımlarına kapatılan bu bölge çöp alanı olamaz. Samandağ Sahili çöp dökme ve yakma alanı değildir ve holdinglere peşkeş çekilecek, işgal ettirilecek alan değildir. Boydan boya uzanan eşsiz güzellikteki Samandağ sahilinin Asi Nehri tarafında kalan bölümü dünyanın her tarafına ekmek peşinde dağılmış Samandağlılar için yatırım ve istihdam alanıdır. Çöp alanı veya Holdinglere peşkeş çekilecek alan değildir. Bu alana uygun peyzaj çalışmaları yapılmalı, ekolojik Tarım ve ekolojik Butik turizm geliştirilmeli, desteklenmelidir. Samandağ belediyesi Sahile çöp dökme ve yakma ilkelliğine hemen bitirmelidir. “

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

197.874 kişidir.