Image
08.10.2019 / 09:13 Okunma Sayısı: 245

SAKALLI: YERYÜZÜ EĞİTİMİN, AYDINLIĞIN YÜZÜ OLSUN

Eğitim Sen Samandağ Şubesi 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü dolayısıyla Dayanışma Yemeği düzenledi.
Truva Life Otel’de geçtiğimiz Cumartesi düzenlenen Dayanışma yemeğine; Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Tahsin Demir, Eğitim Sen MYK Üyesi Yüksek Öğretim ve Eğitim Sekreteri Özgür Bozdoğan,  Eğitim Sen Hatay Şubesi Yürütme Kurulu Başkanı Mithat Kaynak, Eğitim Sen İskenderun Şubesi Yürütme Kurulu Başkanı Ali Karadaş, Eğitim Sen Arsuz Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Meltem Yegül, Samandağ Kalkındırma Derneği Yöneticileri, Akdeniz Kültür Dayanışma Derneği Yönetimi, HDP İl ve İlçe Yöneticileri, SYKP İl ve İlçe Yöneticileri, Eğitim Sen Samandağ Şubesi Yönetici ve üyeleri ile çok sayıda davetli katıldı.
Eğitim Sen Samandağ Şubesi Yürütme Kurulu adına Sarap Aldıç Sakallı yaptığı konuşmada “Eğitim Sen Samandağ şubesinin 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü nedeniyle hazırlamış olduğu dayanışma yemeğine hepiniz hoş geldiniz. Bütün eğitim emekçilerinin gününü kutluyor, saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Şube olarak yaptığımız bu yemeğe eğitim camiası dışında, her kesimden, kurumdan, meslekten dostların katılması ayrıca bizim için anlamlıdır.
Eğitim Sen özellikle Samandağ' da, her zaman toplum desteğini almıştır. Çünkü Samandağ ın özgün siyasi yapısı ve Samandağlıların toplumsal olaylara bakış açısı, ezilenin, emekçinin ve haklının yanında yer almalarını gerektirmiştir. Açığa alınan öğretmenler için alanlarda, kadın şiddetine ve çocuk istismarına karşı yaptığımız eylemlerde yan yana durduk. Gün geçmeden değişen etim sistemine, (4+4+4 sisteminin getirilmesi, LGS ve üniversite sınavlarının sık sık değiştirilip, çocuklarımızın mağdur edilmesi )karşı da alanlarda birlikteydik ve birlikte olmaya devam edeceğiz. Elbette ki her yerde olduğu gibi bu güzel dayanışmayı ve haklı isyanı engellemek isteyenler oldu, olacaktır da.
Önemli olan STK larla, Demokratik Kitle Örgütleriyle, yerel yönetimle, siyasi partilerle, ev içi emekçisiyle, esnafıyla, çiftçisiyle oluşturduğumuz bu dokuyu bozmak isteyenlere karşı, birbirimize kenetlenerek ve sahip çıkarak korumaktır. Asla umutsuzluğa yer yok, mücadelemiz, çocuklarımızın geleceğini güvence altına almak, laik, demokratik ve eşit eğitim almaları için devam edecektir.Bu mücadelemizi küçümseyen, değersizleştirmeye çalışan, diğer taraftan süslü sözlerle, edep ve üsluptan bahseden ancak edepsiz ve üslupsuz olarak kişilere saldırmaktan geri kalmayanlara da söyleyecek sözlerimiz vardır.
Eğitim Bir Sen Hatay 1 No’lu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar “EğitimSen’li Olmak Ayrıcalıktır” başlığı altında yayınladığımız yazıya yine basın yoluyla cevap yazmış ve benim özür dilememi istemiştir. Eğitim Sen bu topraklarda umudun ve dayanışmanın adıdır. Eğitim Sen barışın, kardeşliğin, bir arada yaşamanın adıdır. Farklı dil, kültür ve inançların özgürce kendini ifade ettiği, her türden çiçeğin içerisinde açtığı çok renkli bir bahçedir.
Eğitim Sen direnmenin ve çocuklarına onurlu bir gelecek bırakmak için her tür bedeli ödemeyi göze alanların ve ödeyenlerin öyküsüdür. Makam, mevki için, koltuk kapma adına kılıktan kılığa girenlerin kavrayamayacağı kadar yüce ve değerlidir. Sendika geçmişleri, iktidar ömrünü geçemeyenlerin bize akıl vermeye kalkışmaları, hele de Nazım Hikmet'ten alıntı yapıp, özgürlük ve kardeşlikten bahsetmeleri büyük bir gaflettir.
Çocuk istismarına ses çıkarmayan, bir yıl içinde öldürülen 440 kadını görmezden gelen, atanamadığı için intihar eden gencecik öğretmenlerden bi haber olan, değişen sınav sistemiyle bunalıma giren çocuklar için en ufak bir itirazda dahi bulunmayan, hükümet ve hakem heyetinin verdiği zamlara gıkını çıkarmayan, Toplu İş Sözleşmelerini satış sözleşmelerine dönüştürenler, lütfen eşitlik, kardeşlik, özgürlük, mücadele, hak ve onurdan bahsetmesinler. Bu kişilere önerimiz “onur, mücadele, emek ve bedel ödemek “ kavramlarını anlamak için Eğitim Sen’e ve mücadelesine bakmalarıdır. Oradan öğrenecekleri çok şey olduğuna inanıyoruz. Temel kaygımız hepimizin ortak kaygısıdır.
Çabalarımız, çocuklarımızın eğitiminin güçlü, etkili, fırsat eşitlikçi olmasının güvence altına alınması içindir. Bu çabaların temel öznesi olan öğretmenlerin bağımsız, güçlü, etkili olabilmeleri, çağdaş eğitim ortamı yaratılmasına bağlıdır. Bu ortamı sağlayabilmek ve güvence altına alabilmek için gerekli olan, sizlerle işbirliği içinde hareket etmek, sizlerin desteği ve gücünü almak, dürüst, onurlu bir mesleki örgütlenmedir.
Önce çocuklarımızın bugünü ve geleceği; aydınlık ve esenlik içinde bir dünya adına hepinizi örgütümüz adına saygı ile selamlıyorum. Yeryüzü eğitimin, aydınlığın yüzü olsun.” ifadelerine yer verdi.
Sakallı’nın ardından konuşma yapan Eğitim Sen MYK Üyesi Yüksek Öğretim ve Eğitim Sekreteri Özgür Bozdoğan, Türkiye’de sadece Eğitim Sen’in üyesi olduğu Eğitim Enternasyonalinin dünya genelinde üyesi olduğu sendikalara 1994 yılında yaptığı çağrıyla 5 Ekim’i Dünya Öğretmenler Günü olarak kutladıklarını belirtti.
Bozdoğan “ Bu yıl 5 Ekim’de temamız dünya genelinde umut ve gelecek.
Esasında umut ve geleceği öğretmenlik mesleği ile birlikte düşündüğümüzde bizler açısından umudun öğretmenler tarafından taşınıyor olması, umudun öğretmenlik mesleği ile özdeşleşmesi bu sene çok daha anlamlı. İçinden geçtiğimiz bu süreçte eğitimin tüm bileşenlerine baktığımızda umut bizim açımızdan en önemli sözcük. Umudumuzu sürekli diri tutuyoruz.
Çünkü biliyoruz ki birlikte olduğumuz sürece, bir arada olduğumuz sürece başarabiliriz. Bir milyonu aşan bir gücüz.
Ve Türkiye’de emin olun yan yana gelip el ele verdiğinde eğitim alanında değiştiremeyeceği hiçbir şey olmayan büyük bir gurubuz. Bu anlamda umudumuzu diri tutuyoruz. Gelecek ikinci kavram.
Geleceği özellikle öğretmenlerin şekillendireceğinden, öğrencilerinin yaşamlarında ciddi bir fark yaratacaklarından eminiz. Bu yaşanan dönemde öğrencilerimizle kuracağımız ortak gelecekte öğretmenlerimize çok ciddi bir görev ve tarihsel bir sorumluluk düşüyor. Bizler biliyor ve inanıyoruz ki tüm öğretmenler, eğitim emekçileri olarak üzerimize düşen bu tarihi sorumluluğu en ağır koşullarda dahi yerine getireceğiz. Daha önce de getirdik, şimdi de getireceğiz, gelecekte de getireceğiz. O yüzden de bu sene 5 Ekim’deki sloganımız ‘Öğretmen Umuttur, Öğretmen Gelecektir’“ dedi.
Konuşmaların ardından öğretmenler müzik eşliğinde keyifli bir gece geçirdi.

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

165.900 kişidir.