Image
02.11.2019 / 09:28 Okunma Sayısı: 217

SAMANDAĞ’DA MEME KANSERİNE DİKKAT ÇEKTİLER

Özel Deniz Hastanesi, Samandağ Belediyesi ve Samandağ İlçe Sağlık Müdürlüğü iş birliği ile, Meme Kanseri ile ilgili farkındalık yaratma amacıyla basın açıklaması düzenlendi.
Geçtiğimiz Çarşamba günü saat 14:00’da Abdullah Cömert Alanı’nda gerçekleşen basın açıklamasına Samandağ İlçe Sağlık Müdürü Şafak Miçooğulları, Deniz Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Murat Şefikoğulları, CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Yüksel Berber ve vatandaşlar katıldı.
Uzm Dr. Şefikoğulları “Unutmayın! Meme Kanseri Tedavi Edilebilir Bir Hastalıktır”
Özel deniz Hastanesi Baş Hekimi Uzm. Dr. Murat Şefikoğulları yaptığı basın açıklamasında; “1 Ekim ve 31 Ekim arası Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” olarak tespit etmiştir. Dünyada hala kadınlarımızın en sık yakalandığı kanser türü meme kanseridir.
Bu bağlamda biz de Özel Samandağ Deniz Hastanesi olarak İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Samandağ Belediyesiyle işbirliği içinde farkındalık yaratmak için bu etkinliği düzenlemiş bulunuyoruz. Diyoruz ki; “ Meme Kanseri seni bulmadan, sen onu fark et”.
Meme Kanseri dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hala kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Ancak meme kanserinin yaklaşık %1’i de unutmayalım ki biz erkeklerde de var.
Bunu unutmayalım. Meme kanseri tanısı olan kadınların 40 yaş ile 69 yaş arası %45, maalesef 25 yaş ile 45 yaş arasında da hiç küçümsenmeyecek oranda %40 olduğunu belirtmek istiyorum. Geri kalan %15 ileri yaşlarda ve çok küçük yaşlarda görülmektedir.
Meme Kanserinde önemli olan nokta belirti vermeden bizim onu fark etmemizdir.
Bunu rutin muayenelerle, farkındalık yaratarak başaracağız. Amacımız hayat kurtarmaktır. Bunu farkındalık oluşturmak dışında başaramayız. Hepimizin bu farkındalığı yakınlarımıza anlatması gerekiyor.
Bu özel günlerde amacımız kadınlarımızı meme kanserini önlemede en etkin ve hayat kurtarıcı etkileri olan kendi kendine muayene kontrolünü yapmaları, 35 ve 69 yaş arasında 2 yılda bir Mamografi çektirmesi konusunda bilinçlendirmemiz gerekiyor. Sizin de annenize, kızınıza, yakınlarınıza kendi kendilerini muayene etmeyle ilgili bilinçlendirmenizi istiyoruz. Meme Kanserinde verdiğimiz savaşı ancak toplum olarak bilinçlenerek kazanacağız. Unutmayın! Meme Kanseri tedavi edilebilir bir hastalıktır. Yeter ki erken saptanması halinde bu bilinci kazanalım ve bu hayatlarımızı kurtaralım. “ ifadelerine yer verdi.
Basın açıklamasının ardından ellerindeki balonları bırakan katılımcılar, Samandağ merkezinde yürüyüş düzenlediler. Yürüyüşün ardından etkinlik son buldu.

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

166.454 kişidir.