Image
25.01.2021 / 10:50 Okunma Sayısı: 126

SAMANDAĞ VE DEFNE’YE FEN LİSESİ İSTEDİLER

Tüm Öğretmenler Birliği Sendikası(TÖB-SEN) ve Defne Değişim Hareket, yaptıkları basın açıklamasında Samandağ ve Defne ilçelerine Fen Lisesi kurulmasını istedi.
Basın açıklamasını TÖB SEN ve Defne Değişim Hareketi adına TÖB SEN Örgütlenme Sekreteri Hizam Hasırcı yaptı.
Hasırcı, açıklamasında “Eğitim bir ülkenin geleceğini şekillendirmenin en önemli aracıdır. Ülkemizin geleceğini belirleyen en önemli etken eğitimin niteliğidir. Maalesef son 15 yılda eğitimi yeniden şekillendirme çabaları başarıyı getirmek bir yana bölgeler, iller, ilçeler arasındaki fırsat eşitsizliğin de arttırmış durumdadır. Buna Nitelikli-Niteliksiz okul ayırımı da eklenince okullar arasındaki eğitim kalitesi farkı oldukça artmış durumdadır. Kamu eğitimine aktarılan kaynaklar yüzde 50 azaltılmış durumda olmasına rağmen İktidarın içinde öğrencisi olmayan koca koca binalardan oluşmuş İmam hatip okullarını açmadaki ısrar okullaşmada okul türü konusundaki taleplerin göz ardı edildiğinin net bir kanıtıdır.
Bir yandan özelleştirmeler yoluyla eğitimin kamusal niteliği ortadan kaldırılıp ticarileştirilirken, diğer yandan da sistem ve müfredat değişiklikleriyle eğitimin içeriği tamamen dönüştürülmüştür. Bu dönemde eğitimin kamusal niteliğinin aşındırılması farklı gelir grupları arasındaki fırsat eşitliğini ortadan kaldırdığı gibi, cemaat ve tarikatların eğitim ve sosyal hizmetler alanındaki etkinliklerinin artmasına neden olmuştur. Bugün her yaştan milyonlarca çocuğumuz, tümüyle kontrol dışı ve denetimsiz olarak faaliyet gösteren tarikat okullarında eğitim görmeye, vakıf yurtlarında barınmaya mecbur bırakılmaktadır.
Bizler; Eğitimde yaşanan sorunları, velilerimizden ve geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızdan gelen talepleri ,bize aktarılan sorunları kamuoyuyla paylaşmayı bir görev olarak sayıyoruz.
Bizler Eğitim itaatkar bir nesil yerine bilimle ilgilenen akademik, sosyal ve duyuşsal olarak her yönden gelişen, Düşünen, araştıran ve sorgulayan bir nesil istiyoruz. Bununda yegane yolu, herkes için nitelikli, bilimsel, laik, demokratik ve kamusal eğitimdir.. Ülkemizin aydınlık geleceği, bilimin evrensel doğruları ve insanlığın evrensel değerlerinin eğitim süreci içerisinde bütünleşmesine bağlıdır.
Bugün sizlerle ve sizler aracılığıyla kamuoyuyla paylaşmak istediğimiz Defne halkıyla birlikte talebimiz olan Fen Lisesi’ni burada Defne ilçesinin ortasında dillendirmektir . Değerli basın emekçileri ilimiz Hatay’da Eğitim Öğretimin geliştirilmesi eğitimin kalitesinin arttırılması konusunda hepimizin talebi olmalıdır. Hepimizin bildiği gibi yakın tarihte Liselere Giriş Sınavı yapılmış ve çocuklarımız tercih yaparak bir Liseye yerleştirilmişlerdir. Defne ilçesinde sınavla öğrenci alan Mili Eğitim Bakanlığının nitelikli olarak ifade ettiği sadece 1 okul vardır ve bu okul talebi karşılamamaktadır. Çocuklarımız başka ilçelere gitmek zorunda bırakılmış buda maddi bir külfet yaratmaktadır.
Tüm Öğretmenler Birliği Sendikası ve Defne Değişim Haraketi olarak bizler Bu süreçte velilerimizden ve çocuklarımızdan gelen talep üzerine Hatay’da eğitimde yüksek başarı yakalayan ilçemizde Defne’de Fen Lisesinin olması gerektiği konusunda çalışma yapma gereği duyuyoruz. Daha önceden kamuoyu ile paylaşmış olduğumuz Fen Lisesi’nin kurulması konusundaki talebi kampanyaya dönüştürmüştük. Başta Defne Belediyesi olmak üzere çeşitli kuruluşlarla görüşmüş talebimize destek istemiştik. Ne var ki bu talebin halkın nezdinde talep görmesinin arkasında Fen Lisesi talebimizi milletvekilleri ve siyasi parti temsilcileride kendi talepleri haline getirmiştir. Bu konuda mutluluk duyuyoruz TÖB SEN VE Defne Değişim hareketinin başlattığı bu talebi herkesin kendi talebine dönüştürmesi sevindirici bir gelişmedir.
Buradan Bakanlığımıza, valimize, İl Milli Eğitim Müdürümüze , İlçe Milli Eğitim Müdürümüze sesleniyoruz; hatırlatmak isteriz ki Ortaöğretim kurumları Okul açma ve kapatma yönetmeliğinin 7.maddesi (2) Fen lisesi ile sosyal bilimler lisesi açılabilmesi için; c) Bu okullar illerde ve büyükşehir statüsündeki illerin nüfusu 50.000’in üzerinde olan ilçelerinde açılabilir, denilmektedir.2019 yılına göre Defne nüfusu 154.820 dir. Yıllardır eğitimde fırsat eşitliğinin önemli olduğu vurgusu yapılır.Okuma yazma oranının yüksek olduğu,gerek üniversiteye gerekse Liselere giriş sınavlarında en başarılı ilçelerden olmaları velilerinde talebi olan Fen Lisesi talebinin kabul görmesi gerektiğini ısrarla ifade etmek istiyoruz. Bu talep konusunda da gerek Bakanımızın, Valimizin gerekse İl Milli Eğitim Müdürümüzün ve tüm yetkililerin adım atacaklarını düşünüyoruz.” İfadelerine yer verdi.

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

233.067 kişidir.