Image
08.08.2018 / 09:53 Okunma Sayısı: 5637

“SÜRE UZATILDI, FIRSATI KAÇIRMAYIN”

Hatay Vergi Dairesi Başkanı Nazmi Erol, Süre uzatımıyla birlikte fırsatın kaçmadığını ifade ederek, tarihi bir fırsat olarak değerlendirilmesini istedi.
DİKKAT “FIRSAT KAÇMADI”
Hatay Vergi Dairesi Başkanı Nazmi Erol 7143 sayılı Vergi ve diğer alacaların yeniden yapılandırılması hakkında kanunun mürecaat süresinin 31 Temmuz 2018 tarihinden 27 Ağustos 2018 tarihine uzatılmasının tarihi bir fırsat olarak değerlendirilmesini istedi.
Hatay Vergi Dairesi Başkanı Nazmi Erol 7143 sayılı vergi ve alacakların yeniden yapılandırılması kanunun vatandaşlara kolaylıklar ve avantajlar getirdiğini ve bu nedenle henüz mürecaat etmemiş vatandaşlara 2. Bir şans verilerek fırsatın devam ettiğini söyledi. Nazmi Erol “Kanunun iki temel başlıktan birisinin kesinleşmiş alacaklardır. Burada benim belirteceğim bir husus ödemelerin peşin yapılandırma tercihinin kullanılmasıdır. Peşin yapılandırmada Yüzde 90’ı bulan YÜFE’nin ortadan kalması söz konusudur, bu çok ciddi avantaj sağlamaktadır Yapılandırma konusunda yazılı müracaat zorunluluğu olduğunu, benim sizlere acizane önerim yazılı müracaatta tüm borçlar şeklinde bir tercih işaretleri müracaat etmenizdir. Bu şekilde ilerde doğabilecek sorumlulukları vergi dairelerine atmış olun. Vergi daireleri sizin borçlarınızı bir ödeme takvimine bağlamış olsun. ” şeklinde bilgiler vererek Vatandaşların başvurularını 10 günlük bayram tatilinide göz önüne alarak 27 Ağustos 2018 tarihi mesai saati bitimine kadar yapmalarını istedi.
Başvurular, bizzat vergi dairelerine gelerek veya posta yoluyla ya da Gelir İdaresi Başkanlığının www.gib.gov.tr ve e-devlet(www.turkiye.gov.tr) adresi üzerinden internet aracılığı ile yapabileceğinide söyleyen Hatay Vergi Dairesi Başkanı Nazmi Erol Kesinleşmemiş ve Dava Safhasındaki Alacaklar ve İnceleme Tarhiyat Safhasındaki Alacaklar ile ilgili başvuru, bildirim ve beyanname verme sürelerinin uzatılması hükümlerindende yararlanmak isteyenlerin 27 Ağustos 2018 tarihi bitimine kadar, ilgili vergi dairesine başvuruda bulunmaları gerektiğini ve unutmamalarını istedi.
“Vatandaşların Devlete olan borçlarını yapılandırma konusunda kolaylık sağlamak amacıyla hazırlanan 7143 sayılı “Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun” 18 Mayıs 2018 tarihinde yürürlüğe giren tasarıdan Yararlanmak için başvuru süresi uzatılarak 27 Ağustos 2018 tarihine (bu tarih dâhil) kadar yapılması gerekiyor.
Söz konusu Kanunla;
* Birçok vatandaşı ilgilendiren trafik, nüfus, seçim, askerlik para cezaları, karayollarından usulsüz geçiş cezası ile öğrenim ve katkı kredisi borçları, kesinleşmiş vergi ve özel usulsüzlük, usulsüzlük, vergi cezaları ile çiftçilerin, işletmelerin ecrimisil borçları gibi diğer borçlarda ödeme kolaylıkları,
* İhtilafların sulh yoluyla sonlandırılması,
* İnceleme ve tarhiyat safhasındaki borçların yapılandırılması,
* Beyan edilmemiş veya eksik beyan edilmiş gelir ve kazançların zam ve faizsiz pişmanlıkla beyan edilmesi,
* Geçmiş dönemlere ilişkin matrah ve vergi artırımında bulunan mükelleflere ayrıcalıklar,
* İşletmelerdeki emtia, makine, teçhizat ve demirbaş kayıtlarına ilişkin cezasız düzeltme imkânı,
* Kasa ve ortaklardan alacaklar hesabının cezasız ve faizsiz düzeltilmesi,
* Yurt içi ve yurt dışı bazı varlıkların belli tarihe kadar vergisiz ve ayrıcalıklı imkânlarla milli ekonomiye kazandırılması,
* 6552, 6736 ve 7020 sayılı Kanunlar kapsamında ödemeleri devam eden borçlar için peşin ödeme indirimi hükümlerinden yararlanma gibi çok önemli imkânlar getirilmiştir.
6552, 6736 ve 7020 sayılı Kanunlar kapsamında yapılandırılmış ve ödenmekte olan alacaklar yeni Kanun kapsamında yapılandırılamayacaktır.
Ancak, anılan Kanunlar kapsamında yapılandırılan ve ödemeleri devam eden borçlardan kalan taksitlerin tamamının 7143 sayılı Kanunla belirlenmiş olan;
* İlk taksit ödeme süresi içinde (1 Ekim 2018 tarihine kadar) ödenmesi halinde bu taksitler içinde yer alan Yİ-ÜFE tutarlarının %90’ının,
* İkinci taksit ödeme süresi içinde (30 Kasım 2018 tarihine kadar) ödenmesi halinde ise bu taksitler içinde yer alan Yİ-ÜFE tutarlarının %50’sinin tahsilinden vazgeçilecektir.
Yeni Yapılandırma Kanunu ile getirilen bu indirim imkânından yararlanılabilmesi için ödeme yapıldığı tarihte anılan Kanunlarda öngörülen şartların ihlal edilmemiş olması gereklidir.
Başvurular,
Gelir İdaresi Başkanlığı internet adresi (www.gib.gov.tr) üzerinden,
Bağlı olduğunuz vergi dairenize şahsen veya posta yoluyla,
e-devlet (www.turkiye.gov.tr) üzerinden yapılabilecektir.
Ödemeler,
- www.gib.gov.tr internet sayfamızdan (02:00 - 22:00 saatleri arasında),
- İnteraktif Vergi Dairesi uygulamamızdan (IOS ve Android) (02:00 - 22:00 saatleri arasında),
- GİB Mobil uygulamamızdan (IOS ve Android)(02:00 - 22:00 saatleri arasında),
- Anlaşmalı bankalardan,
- Vergi dairelerinden yapılabilecektir.”

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

166.459 kişidir.