Image
26.11.2020 / 11:19 Okunma Sayısı: 188

ÜRETİCİ EKİYOR AMA DERTLİ

Samandağ’da tarım üreticileri Bahar sezonu ekimine başladı.
Özellikle örtü altı tarım yapan üreticiler Güzlük ekimden sonra Baharlık ürünler için ekim dikim işlerine devam ediyor. Daha çok araştırmacı-gazeteci ve turizme yönelik yayınlarıyla tanıdığımız ilçemiz üreticilerinden İsmail Zubari tarımın bilinçli bir şekilde yok edildiğini ileri sürerek çiftçilik yapan ailelerin gittikçe azaldığını belirtti.
Zubari görüşlerini şöyle açıkladı: “ Aile geleneği olan tarımı hiçbir koşulda bırakmadım.
Devamlı bir şeyler üretmek ve
ailemize yan gelir sağlamak için her sene başta domates olmak üzere çeşitli tarım ürünleri ekmeye devam ettim. Bu günlerde Bahar dönemi için domates ekiyoruz.
Güzlük dönem ekimi Ağustosta başlar. Kasımdan itibaren de Bahar dönemi için ekim yapılır. Ancak şunu ifade etmek isterim ki artık üreticiler para kazanmak için değil günü kurtarmak ve masraflarını karşılamak için canla başla mücadele ediyorlar. Bunun için tarım politikalarının ciddi bir şekilde ele alınması gerektiğine inanıyorum.
Son yıllarda yanlış tarım politikaları nedeniyle tarım ürünü ihraç eden ülkeden saman ve buğday ithal eden bir ülke durumuna geldik. Tarım politikaları kökten değişmeli ve üreticilere azami destek verilmelidir. Tarımsal üretim için gerekli malzeme, tohum ve gübrelere devlet mutlaka Sübvansiyon (Destekleme) sağlamalıdır. Desteklemeler arazi büyüklüğüne değil, ürün miktarına göre verilmelidir. Tarım arazilerinin imara açılması önlenmeli bu konuda kesin kurallar hayata geçirilmelidir.”

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

227.039 kişidir.