Image
27.01.2018 / 10:52 Okunma Sayısı: 2243

Yılmaz:Serviks kanseri önlenebilir bir hastalıktır

Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Sebahattin Yılmaz, Ocak ayı Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Farkındalık Ayı olması vesilesiyle çalışmaların devam ettiğini bildirdi.
İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Birimi tarafından her gün farklı bir Aile Sağlık Merkezinde smear alımı çalışmalarına devam edildiği vurgulanırken okullarda ve çeşitli yerlerde halka "Rahim ağzı kanseri ve erken teşhisin önemi" konulu eğitimler verildiğini ifade edildi.
Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Sebahattin Yılmaz Konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Serviks kanseri önlenebilir bir hastalıktır. Smear/Pap-smear testiyle tarama sayesinde erken tanı ve etkin bir tedavi mümkündür.
Dünya Çapında Bir Sorun Dünyanın her tarafında kadınlar serviks kanserinden rahatsızdır. Dünya ölçeğinde 45 yaş altı kadınlarda en sık görülen 2. kanser türü, meme ve akciğer kanserinden sonra kanserden ölümlerin önde gelen 3. nedenidir. Dünya çapında 2 dakikada bir, bir kadın serviks kanserinden ölmektedir. Tarama programları, serviks kanserinin azalmasında önemli bir etkiye sahip olmasına rağmen hala kadınlar serviks kanseri nedeniyle ölmektedir. Serviks kanseri Türkiye'de en sık görülen 8. kanser türüdür.
Hatay İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından toplum tabanlı taramaları yaygınlaştırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla "Serviks (rahim ağzı) Kanseri Farkındalık Ayı" olarak belirlenen Ocak ayı için çalışmalar başlatıldı.
İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Birimi tarafından halka yönelik olarak Her gün farklı bir Asm’ye gidip smear alımı çalışmalarına devam etmekteyiz, ayrıca okullarda ve çeşitli yerlerde halkımıza "Rahim ağzı kanseri ve erken teşhisin önemi" konulu eğitimler verilmektedir.
Tanı:
Tarama ve erken teşhis ile tam tedavisi mümkün olan rahim ağzı kanseri, günümüzde kanserden ölüm nedenleri arasında çok geride yer almaktadır. Rahim ağzı kanser taramasını düzenli yaptıran bir kadının rahim ağzı kanserinden ölmeyeceğini söylemek mümkündür. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) rahim ağzı kanserinin bütün ülkelerde ülke çapında taranmasını önermektedir.
Bugün rahim ağzı kanserinin %99.9’una HPV(Human PapillomaVirus) enfeksiyonunun yol açtığı bilinmektedir. HPV’nin tespiti, erken dönemde rahim ağzındaki kanser öncülü değişikliklere işaret etmekte ve kanser teşhisini kolaylaştırmaktadır. Günümüzde HPV testleri rahim ağzıkanseri taramasında yer almaktadır. HPV testi rahim ağzı hücrelerde virüsün tespiti esasına dayanan bir testtir.
Ülkemizde ulusal kanser tarama standartlarına göre; 30-65 yaş grubundaki her kadın 5 yılda bir HPV testi ile taranmakta, pozitif çıkan olgular Papsmear ile tekrar değerlendirilmektedir.
Papsmear testi, dökülen rahim ağzı hücrelerin toplanıp incelenmesi esasına dayanan bir testtir.HPV testi ve smear alınması son derece basit ve ağrısız işlemlerdir.
Tedavi:
Rahim ağzı kanserinde; cerrahi, ışın tedavisi (radyoterapi) ve ilaç tedavisi (kemoterapi) gibi farklı tedavi seçenekleri uygulanmaktadır.
Korunma:
Günümüzde HPV’nin en çok kanser yapan tiplerine karşı geliştirilen ve koruyuculuğu yüksek olan aşılar mevcuttur. Dünya Sağlık Örgütü, rahim ağzı kanserine karşı 9-13 yaşlarındaki kız çocuklara aşı yapılmasını önermektedir.
30 yaşından itibaren tarama testlerini düzenli bir şekilde yaptırmak
Güvenli cinsel ilişki konusunda eğitim
Sigara kullanmamak
Sebze ve meyvelerden zengin sağlıklı beslenmek
Rahim ağzı Kanser Neden Önemli?
Rahim ağzı kanseri önlenebilen bir hastalıktır.
Rahim ağzı kanseri erken teşhis edildiğinde %100 tedavi edilebilir.
Rahim ağzı kanserinden ölüm tamamen engellenebilir.
Düzenli rahim ağzıkanseri taramadan geçen bir kadının,rahim ağzı kanserinden ölmeyeceği söylenebilir.
İlimizde rahim ağzı kanseri taramaları Ücretsiz olarak Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM) ve Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) yapılmaktadır.” İfadelerine yer verdi.

 

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

128.021 kişidir.