24.08.2013 / 00:00 Okunma Sayısı: 3193

Prof.Dr.Eyyüp Rencüzoğulları

Plastik Kapları Kullanmayalım

“Plastik malzemeler, tek kullanımlık olmalarından dolayı hayatımızda önemli rahatlıklar sağladığı kesindir. Fakat bunların üretiminde kullanılan kimyasallara bakıldığında rahatlığından ziyade birçok sağlık sorununa neden olabileceği görülmektedir.
Plastikler doğada hazır bulunmaz, doğadaki elementlere insan tarafından müdahale edilmesi ile elde edilir. Elde edilmesi belli bir sıcaklık ve basınç altında, katalizör (hızlandırıcı) kullanılarak basit yapılı bileşiklerin (monomerlerin) reaksiyona sokulması ile olur. Plastik ilk üretildiğinde toz, reçine veya granül halde olabilir. Genelde plastikler petrol rafinerilerinde kullanılan ham petrolün işlenmesi sonucu arta kalan malzemelerden elde edilir. Yapılan araştırmalara göre yeryüzündeki petrolün sadece % 4 lük bir kısmı plastik üretimi için kullanılmaktadır.
19.yüzyılda yapılan bazı kimyasal çalışmalar sonucunda tesadüfen bulunmuş, o tarihten itibaren de çeşitli yapıda plastik üretimi geliştirilerek kullanımımıza sunulmuştur.
Plastik ürünlerin üretilmesinde ve şekil almasında bazı kimyasallar kullanılmaktadır. Örneğin fitalat grubu maddeler plastiğin yumuşak kalmasını sağlarken, bisfenol-A ve polivinil klorür (PVC) gibi maddeler damacana veya kapı pencere üretiminde kullanılarak plastiğin sert ve dayanıklı hal almasını sağlarlar. Bu kimyasalların dışında polietilen (PET) ve polipropilen de plastiklerde kullanılmaktadır.
Plastik kapların soğuk gıdalar için kullanılması bir dereceye kadar kabul edilebilse bile sıcak gıdaların taşınmasında ve saklanmasında kullanılması yukarıda sayılan bileşiklerin çözünerek yiyecek ve içeceklere geçmesine neden olur. Bunlar yenildiği zaman insanlara geçer ve birçok sağlık sorunların başlamasına neden olabilirler. Bu kapların 70 derecenin üzerinde ısıtılması veya mikrodalga fırınlarda kullanılması durumunda gıdalara bulaşma gerçekleşebilmektedir.
Yapılan yüzlerce bilimsel çalışmanın sonuçlarına göre bu kimyasal maddeler içinde en tehlikeli olanları bisfenol-A (BPA), polivinil klorür (PVC) ve fitalatlar olduğu saptanmıştır. Bu maddeler başta kanser olmak üzere insanlarda hormonal dengenin bozulmasına da neden olurlar. Güvenli olduğu bilinen polietilen ve polipropilen maddeleridir, ancak bu plastik türlerinin sürekli kullanılması durumunda bakteri oluşur. Bu da sağlık için risktir.
Geleneksel bayramlarımızda dağıttığımız yemeklerimiz sıcak halde bu plastik kaplara konulmaktadır. Dolayısıyla risk bir kat daha artmaktadır. Bu sorunu yok etmemizin tek yolu bu plastik kapları terk edip tekrar eski satıllara dönmemizle olur.
Aslında bu plastik kaplar hayır sahibi için son derece kolaylıklar oluşturduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. En azından standart bir büyüklüğü vardır. O zaman her kişi kendine bir buçuk kiloluk satıl alabilir ve bunu yanında götürüp yemeğini sağlıklı bir şekilde evine ulaştırabilir. Sadece biraz duyarlılık yeterli olacaktır. Sağlığımız ve gelecek nesillerin sağlığı için bunu yapmak zorundayız” 

paylaş

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

233.066 kişidir.