23.02.2019 / 10:07 Okunma Sayısı: 8674

Psikolog Ali Toprak

İlçemizin Sorunu Madde Bağımlılığı

İlçemizin en büyük sorunlarından bir tanesi madde bağımlılığıdır. Madde bağımlılığı, vücudun işlevlerini olumsuz yönde etkileyen maddelerin kullanılması, bundan dolayı zarar görüldüğü hâlde bu maddelerin kullanımının bırakılamamasıdır. Bağımlı, madde kullanımına ara verdiğinde yoksunluk belirtileri yaşar. Zamanla madde kullanım sıklığını ve dozunu artırır. Madde bağımlılığı büyük bir halk sağlığı sorunudur. Bütün dünya kültürleri, kendi kültürlerine tehdit olarak gördüğü uyuşturucu maddelere karşı tedbirler almaya çalışmaktadır.
Dünya genelinde yapılan araştırmalara bakıldığında, madde kullanan bireylerin %75’inin 20’li yaşlardan önce yasa dışı madde kullanımına başladığı bildirilmektedir. 15-64 yaşları arasındaki bireylere yapılan bir çalışmada her 20 kişiden birinin son 1 yılda en az bir kez madde kullandığı tespit edilmiştir.Bizim ilçemizde özellikle gençlerde bu sayı daha fazladır, gerek arkadaş ortamı, gerek işsizlik yada aile yapısından kaynaklı olduğu söylenebilir. Bu konuya parmak basmak gerektiğini düşünüyorum liselerde neler dönüyor bilen var mı?
Şimdi malumunuz önümüzde mahali idare seçimi var ve ilçeye yapılacak en önemli projelerden biri bence madde bağımlılığı ile mücadele üzerine olmalıdır. Psikologlar gerek gönüllü bir şekilde gerekse belediyenin oluşturacağı proje kapsamında her mahalleye bir psikolog projesinin hayata geçirmelidir. Bunun teşvik edilmesi için belediye başkanına büyük iş düşmektedir. Hükümet yıllardır beklenen ruh sağlığı yasasını bir türlü geçiremedi meclisinden ama belediyelerin önünde hiçbir engel yoktur. Türkiyedeki diğer belediyelerden farklı olmak isteniyorsa bu konu üzerine yoğunlaşılmalıdır.
Neden Her Mahalleye Bir Psikolog Projesi
İlçemizde kapsamlı psikolojik araştırmalar sınırlı sayıda yapılmaktadır. İlçemizin insanının birçoğu gurbette çalışmaktadır ve bunun doğurduğu ruhsal sıkıntılar hem kişinin kendisinde hemde ailesinde boy gösterebilmektedir. Bunun yanında madde bağımlılık yaygınlığını da eklersek ilçemizin psikolojik destek ihtiyacı diğer il ve ilçelere göre daha çoktur. Genetik faktörleri, geçim sıkıntısını, alkol tüketim oranın fazla olmasını da eklersek ilçemize kesinlikle olmazsa olmaz bir proje olarak her mahalleye bir psikolog projesini hayata geçirmemiz gerekmektedir.
Bu proje sayesinde işsiz psikologlara iş istihdamı sağlanmakla birlikte insanımızın problemleride çözülecektir.
Peki Bağımlılıkta Psikoloğun Rolü Nedir?
Öncelikle bireyin maddeden temizlenmesi için detoks yapılır, detoks alanında uzman tıp hekimleri tarafından yapılmaktadır. Detoks yalnızca madde isteklerini yönetmeyi ve nüksetmeyi önleyen uzun bir sürecin başlangıcıdır.
Danışmanlık, birçok insan için uyuşturucu bağımlılığı tedavisinin temelini oluşturur. Bilişsel davranışçı terapi, aile danışmanlığı ve diğer terapi türleri temiz kalmanıza yardımcı olabilir. Psikoterapi ayrıca, reçeteli ilaç kullanımında sıklıkla rol oynayan diğer ruh sağlığı koşullarını da tedavi edebilir.
Psikolog Ali Toprak

paylaş

ARŞİV HABERLER

SOSYAL AĞLAR

ZİYARETÇİ SAYISI

241.708 kişidir.