“Doğal Bir Afetin, Yapay Afete Dönüştüğünü Görüyoruz.” “Doğal Bir Afetin, Yapay Afete Dönüştüğünü Görüyoruz.”

19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Samandağ Kaymakamlığı önünde çelenk sunum töreni düzenlendi.
Çelenk sunma törenine Kaymakam Emre Dündar, Belediye Başkan vekili Tahsin Demir, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Onurkan Gülderen, İlçe Jandarma Bölük Komutanı Harun Bulut, Sahil Güvenlik komutanı Mevlüt Mercan, İlçe Emniyet Müdürü İbrahim Şekerci, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdem Yaşar, İlçe Sağlık Müdürü Fırat Yılmaz, İlçe Spor Müdürü Oğuzhan Sudan, Samandağ Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Uzay Fırıncı, Muharip Gaziler Derneği Samandağ Şube Başkanı Akıl Paşa, ADD Samandağ Şubesi Başkan Atiye Sönmez Erdoğdıu, Ak Parti Samandağ İlçe Başkanı Ahmet Toysal, CHP İlçe Başkanı Nadir Kimyon,  Okul Müdürleri ve Gaziler katıldı.
Samandağ Kaymakamlığı ve Samandağ Belediye Başkanlığı tarafından Atatürk Büstüne çelenk sunuldu. Ardından, Jandarma Astsubay Kıdemli Üstçavuş Şener Aytuğ günün anlam ve önemini belirten konuşmayı gerçekleştirdi. 
Sunumunu Samandağ Atatürk Ortaokulu Beden Eğitimi Öğretmeni Hicran Çalışkan’ın yaptığı törende Hükümet Konağı önünde bulunan Atatürk Anıtına sırasıyla İlçe Kaymakamlığı, Samandağ Belediyesi tarafından çelenk sunumu gerçekleştirildi. Okul öğrencilerinden Taylan Özgür Abacı, Selen Hüzmeli ve Elen Hüzmeli şiirler okundu Saygı duruşunun ardından, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla tören sona erdi. Tören komutanlığını beden eğitimi hocası Orhan Zubari gerçekleştirdi.
Jandarma Astsubay Kıdemli Üstçavuş Şener Aytuğ günün anlam ve önemini belirten konuşmasında şu ifadelere yer verdi: Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'e Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından "Gazilik unvanının da verildiği gün olan 19 Eylül Gaziler Günü'nünde kahraman Gazilerimizi şükran ve minnetle anıyoruz. 
Bugün, üstün bir cesaret ve feragat örneği göstererek, ülkemizin bağımsızlığı, Türk Vatanının bölünmez bütünlüğü ile milli birlik ve beraberliğimiz uğruna canlarını ortaya koyarak üstlendikleri görevlerden "gazilik" onuruyla yüceltilen vatan evlatlarının, Gazilerimizin günüdür.
Kutlu olsun. 
Bugün, millet olarak, birlik ve beraberlik içerisinde bağımsız ve hür olarak yaşıyorsak, bunu Aziz Şehitlerimize ve değerli kahraman gazilerimize borçlu olduğumuzun bilinci içerisindeyiz. Bize emanet edilen bu Vatan topraklarını, sizlerden almış olduğumuz güç, sarsılmaz azim, irade ve görev heyecanı ile sonsuza kadar koruyup, gelecek nesillere, aldığımız gibi teslim edeceğimizden hiç endişeniz olmasın.
Yazdığınız cesaret ve Kahramanlık destanları ile yüce milletimizin hafızasına kazınan isimleriniz, sonsuza kadar yaşayacaktır. Cesaret, Kahramanlık ve Fedakârlık Timsali Değerli Gazilerimiz, gücünü, bağrından çıktığı aziz Türk Milletinin engin sevgi, güven ve dualarından alan bizler, emanetiniz olan değerlere sahip çıkarak, gerektiğinde aynen sizlerin yaptığı gibi, aynı inanç ve azimle Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ebediyen yaşaması için, canlarını esirgemeden feda etmeye hazırdır.
Şehitlik ve Gazilik ruhu; şanlı tarihimizden aldığımız inanç, güven ve onurla, dün olduğu gibi bugün de Türkiye Cumhuriyeti'nin, kutsal Vatan topraklarının bölünmez bütünlüğünün, büyük Türk Milletinin birlik ve beraberliğinin koruyucusu olmaya devam edecektir. Gaziler Günü vesilesiyle, başta Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun silah arkadaşları olmak üzere, nice isimsiz kahramanın karılarıyla suladığı aziz Vatan toprağında, bağımsızlık sembolümüz, şanlı AY YILDIZLI Bayrağımızı dalgalandırmak için bu yola baş koyup, bağımsızlık ve istiklal uğrunda can veren Aziz Şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden Gazilerimizi rahmetle anarken hayatta olan Gazilerimize, Şehitlerimizin ve Gazilerimizin değerli ailelerine saygılar sunarız.
Foto-Haber:Neslihan Sağaltıcı