“Mesele Sineklerle Uğraşmak Değil, Bataklığı Kurutmak" “Mesele Sineklerle Uğraşmak Değil, Bataklığı Kurutmak"

UĞUR İSTANBULLU

Artvin’in Ardanuç ilçesi Sakarya köyünde 2018 yılından beri arıcılık yapan Mahmut Atabay, Kafkas arısı cinsi arılarına saldırı düzenlendiğini, suç duyurusu üzerine gelen ekibin saldırı yerine arının ırkıyla ilgili tespit yaparak ‘normal değerlerinin altında olduğu’ gerekçesiyle arıların il dışına çıkarılmasının istendiğini ileri sürdü. Arılarının Kafkas ırkı olduğuna dair yetkili kurumlardan aldığı belgelerinin olduğunu belirten Atabay, “Arılarımın başka bir gen merkezinde ve gerekiyorsa, adli tıp merkezinde incelenmesini istiyorum” dedi.

Ardanuç Sakarya köyünde arıcılık yapan Mahmut Atabay, arılarının Kafkas ırkı olduğuna dair elinde belge olmasına karşın il dışına çıkarılmak istendiğini belirterek tepki gösterdi. Atabay, şunları söyledi:

"YAPTIĞIM SEVKLERDE DAHİL OLMAK ÜZERE TÜM RAPORLARIM BENDE MEVCUT"

"Artvin’in Ardanuç ilçesi Sakarya köyünde 2016 yılından itibaren ikamet ediyorum ve arıcılık yapıyorum. 2021 yılından itibaren resmi arıcılık işletmem var ve Artvin’de arının ırkı Kafkas arısıdır. Bulunduğum bölgenin dışına da Ardahan’a arımı götürebiliyorum. Arıcılığa başladığım zamanki ÇKS belgelerim mevcuttur ve 2021 yılında 74 kovanla başladım ve arıyı da buraya gelen Borçkalı bir arkadaştan aldım. Arıları 2017 yılında böldükçe arılarımın sayısı yükseldi ve daha sonra da işletmemi açtım. Aynı zamanda da Ardahan’da da işletmem mevcut şöyle ki gezgin arıcılık yapıyorum. Bizim bulunduğumuz bu bölge izole bölgesi, nedeni de burada Kafkas arı ırkı mevcut ve kışları buradayım. Yazın ilk sağım yaptıktan sonrada Ardahan’a gidiyorum. Hanak'a bağlı Sazlı Çayır'da işletmem olmasına rağmen arıları köye götürdüğümde köylüler karşı çıktılar, beni istemediler ve şikâyet ettiler. Şikâyet sonrasında Ardahan Gen Merkezi'nden gelip benim arılarımdan numune aldılar ve benim arılarım saf Kafkas arısı çıktı. Hanak’ta Tarım İlçe Müdürlüğü'nde raporlarım mevcuttur. Aynı zamanda ÇKS belgemde de bu mevcuttur ve ırkı da raporda yazmaktadır. 2022 yılındada bir arı almam oldu ve Ardanuç Tarım İlçe Müdürlüğü’nden 20 kovan arı aldım. Elimde gösterdiğim 2022 ÇKS belgem ve burada 100 kovan arım var ve bunların ırkı da gördüğünüz gibi Kafkas. 2023 yılındaki ÇKS belgem ve yine Ardahan’a gidiyorum ve 196 kovan ve ırkı da Kafkas. Ardanuç’tan aldığım sevk kağıtları ve Kafkas ırkına ait olduğuna dair belgeler elimde mevcut. Aynı zamanda da arılarıma bakılıyor ve dezenfekte ediliyor ve buradan yolcu ediliyoruz. Hanak’ta karşılanıyoruz, arımız kontrol ediliyor ve bizi izole bölgeye yerleştiriyorlar.

"2023 YILINDA ARDAHAN'DA ARILARIMA SALDIRI DÜZENLENDİ"

2023 yılında Ardahan Hanak Sazlı Çayır bölgesinde bizim tanımadığımız birisi tarafından arılarımıza saldırı düzenleniyor. Ben yetkili kurumlara gidip suç duyurusunda bulundum ve Tarım İl Müdürlüğü'nden bilirkişi istedim. Gelen arkadaşlar sanki bizim arılarımıza saldırı olmamış gibi sadece arının ırkıyla ilgili bir işlem yapıldı. Oysa biz arımıza saldırı olduğu için bir zarar tespiti yapmaları için çağırmıştık ama bizden apar topar bir numune alıp götürdüler. Gen Merkezi'nden gelen raporda ince bir şekilde yazmışlar ve 'arının normal değerlerinin altında olduğunu ve 2 milim arının poposunun ince olduğunu ve diğer değerlerin normal olduğunu' yazmışlar. Ancak arılar yaşlandığı zaman esneme payları da değişebilir. Bu rapora istinaden bizim oradan çekilmemiz istendi ve bu rapor 3 gün içerisinde düzenlenerek bana tebliğ edildi. Ben de arılarımı Ardanuç’a getirdim. Ben sulh ceza mahkemesine giderek bilirkişi istedim ve arılarımın Ardahan Gen Merkezi dışında herhangi bir yerde incelenmesini istedim. 

"ARDAHAN GEN MERKEZİ RAPORUNA İSTİNADEN BANA CEZA KESTİLER"

Buna istinaden Ardanuç Tarım İlçe Müdürlüğü'nden ceza yazıldı, 45 bin lira ve tebliğ edilmedi ama ben direkt gidip elden aldım ki itiraz edeyim. Bana sabah hiçbir şey söylenmedi ve ben adliyeye indim. Saat 15.30 dolaylarında Tarım İlçe Müdürlüğü'nden arayan memur bugün arıların ivedilikle kaldırılmasını eğer kaldırılmazsa da kolluk kuvvetleri tarafından il dışına çıkarılacağı söylendi. Benim buna itirazım yok ama benim böyle bir hazırlığım yok ve il dışına çıkaracağım da orada bir hazırlığım yok ve bu bir poşet değil ve sabah arının ağzını açmam gerek ve arının hava alması gerekiyor ve benim de böyle arılara uygun bir yerim yok. Benim sevkimi kesip bana verdiler ve tutanakta da valiliğin emriyle buradan çıkarıldığı yazılıyor ve gerisini bilemiyorum ve tabii bende bu akşam arımı yükleyeceğim ve götüreceğim buradan. Bu ceza tutanağını bugün aldım 15 gün itiraz sürem var ama arımın hemen bölgeden çıkarılması isteniyor ama tekrar yeniden arımdan numune alınmasını istedim ama bana hiçbir türlü hak tanınmadı. Arabamız hazır ve bu akşam arımızı buradan çıkaracağız. Ne yapacağımı bilmiyorum ve nereye boşaltacağımı da bilmiyorum. Bana verilen 15 günlük itiraz sürem var ve İl Tarım Müdürlüğü'yle görüşmelerine rağmen yine de acil bir şekilde bu arıların buradan gitmesi istendi ve savcılıkta bu duruma itirazda bulunmamı istedi.

"GEN MERKEZİNDE ARILARIMIN IRKININ İNCELENMESİNİ İSTİYORUM"

Benim talebim bahsettiğim gibi arılarımın başka bir gen merkezinde ve gerekiyorsa, adli tıp merkezinde incelenmesini istiyorum ve ben bunu istedim zaten. Bu talebim mahkemedeki dilekçemde de mevcut. Ben aynı zamanda şunu da sormak istiyorum, ben bugüne kadar gerekli sevklerim almışım buradan Ardahan’a gittim ve Ardahan’dan tekrar Ardanuç’a geldim ve bütün bu evrakları da yetkili kurum olan tarım ilçe müdürlüklerinden verildi. Aynı zamanda Kafkas ırkı olduğunu da söyleyen yine yetkili makamlar yani tarım il ve ilçe müdürlükleridir. Ben sevkimi alıyorum Ardahan’da konaklıyorum zamanı geldiğinde de Ardanuç'a geliyorum ve bütün bunları açıkçası anlayamıyorum. Çünkü buradan çıkan sonuç açıkçası yetkililerin görev yapmadığı ortaya çıkıyor. Ben bunu yetkili yerlerle de konuştum ve 6 aydan evvel çıkmayacak olan rapor ne hikmetse bana 3 günde verildi. İnanıyorum ki adalet bir gün yerini bulacak."