Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ'da operasyon başlatıldığını duyurdu. Bakanlık'tan yapılan açıklamada, “Üçlü Bildiri hükümlerinin sağlanması, Karabağ ekonomik bölgesindeki provokasyonların önlenmesi, Ermeni silahlı kuvvetlerinin birimlerinin silahsızlandırılarak topraklarımızdan çıkarılması, askeri altyapılarının etkisiz hâle getirilmesi, işgalden kurtarılan topraklara dönen sivil halkın güvenliğinin sağlanması ve Azerbaycan Cumhuriyeti'nin anayasal düzeninin yeniden tesis edilmesi amacıyla antiterör operasyonu başlatılmıştır” denildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Karabağ'da “antiterör operasyonu” başlatıldığını duyurdu. Bakanlık'tan yapılan açıklamada, operasyona ilişkin Rusya Federasyonu Barış Gücü Komutanlığı'na ve Türk-Rus Ortak Gözlem Merkezi'ne bilgi verildiği belirtildi.

Açıklamada, Karabağ bölgesinde Ermenistan silahlı kuvvetlerine bağlı birliklerin son birkaç ayda Azerbaycan ordusunun mevzilerine ateş açması, devam eden madencilik faaliyetleri, siper ve sığınak sayısındaki artışın gerilimin artmasına neden olduğu kaydedildi. Ermenistan güçlerinin Ahmetbeyli-Fuzuli-Şuşa kara yoluna döşediği mayınların patlaması sonucu sivillerin hayatını kaybetmesine değinilen açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

“Azerbaycan Savunma Bakanlığı, 10 Kasım 2020 tarihinde imzalanan Üçlü Bildiri hükümlerinin aksine, Ermenistan silahlı kuvvetleri birimlerinin Azerbaycan'ın Karabağ bölgesinde bulunmaya devam etmesinin bölgesel barış ve istikrar için ciddi bir tehdit kaynağı olduğunu defalarca ifade etmiştir.

Bu nedenle, Üçlü Bildiri hükümlerinin sağlanması, Karabağ ekonomik bölgesindeki provokasyonların önlenmesi, Ermeni silahlı kuvvetlerinin birimlerinin silahsızlandırılarak topraklarımızdan çıkarılması, askeri altyapılarının etkisiz hâle getirilmesi, işgalden kurtarılan topraklara dönen sivil halkın güvenliğinin sağlanması ve Azerbaycan Cumhuriyeti'nin anayasal düzeninin yeniden tesis edilmesi amacıyla antiterör operasyonu başlatılmıştır.

Bu kapsamda Ermenistan silahlı kuvvetlerinin ön cephede ve cephenin derinliğindeki mevzileri ile uzun süreli ateş noktalarının yanı sıra savaş araçları ve askeri tesisleri yüksek hassasiyetli silahlar kullanılarak devre dışı bırakılmaktadır. Sivil nüfusun ve sivil altyapı tesislerinin hedef alınmadığını yineliyoruz. Sadece meşru askeri hedefler etkisiz hâle getirilmektedir.

Rusya Federasyonu Barış Gücü Komutanlığı ve Türk-Rus Ortak Gözlem Merkezi'ne devam eden faaliyetler hakkında bilgi verilmiştir.”

ÇAKIRÖZER’DEN SPUTNİK’TE GREV YAPAN GAZETECİLERE DESTEK ZİYARETİ: “EKONOMİK GEREKÇELERLE ARKADAŞLARIMIZ ATILIRKEN NASIL OLUYOR DA YENİDEN 18 KİŞİ İŞE ALINABİLİYOR? ÇALIŞMA BAKANLIĞI'NI SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRMEYE DAVET EDİYORUZ” ÇAKIRÖZER’DEN SPUTNİK’TE GREV YAPAN GAZETECİLERE DESTEK ZİYARETİ: “EKONOMİK GEREKÇELERLE ARKADAŞLARIMIZ ATILIRKEN NASIL OLUYOR DA YENİDEN 18 KİŞİ İŞE ALINABİLİYOR? ÇALIŞMA BAKANLIĞI'NI SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRMEYE DAVET EDİYORUZ”