Abdocan’ın Babası Edip Cömert Yoğun Bakıma Kaldırıldı Abdocan’ın Babası Edip Cömert Yoğun Bakıma Kaldırıldı

Hataylı balıkçılar, bölgede 15 Eylül'de kalkan balığı av yasağının sona ermesinin ardından törenle mavi sulara açıldı.
Arsuzlu balıkçılar, av yasağının sona ermesiyle düzenlenen “Balıkçılık Av Sezonu Açılış Töreni’yle mavi sulara açıldı. Depremden sonra ilk kez denize açılan balıkçıları, Hatay Valisi Mustafa Masatlı ile birlikte çok sayıda protokol üyesi ‘Vira Bismillah’ diyerek uğurladı.
Konacık Limanı’ndaki törene AK Parti Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, Hatay Valisi Mustafa Masatlı, Arsuz Kaymakamı Hacı Hasan Gökpınar, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, İskenderun Emniyet Müdürü Nevzat Güneş, İSTE Rektörü Tolga Depci, İskenderun DTO Başkanı Kemal Kutlu, İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu, Konacık Işıklı Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Cuma Aslan, Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Başkanı Celal Bilen, İskenderun Deniz Ticaret Odası Başkanı Kemal Kutlu, balıkçılar ve davetliler katıldı.
Törende kısa bir konuşma yapan Hatay Valisi Mustafa Masatlı, Arsuz, Samandağ, İskenderun ve Dörtyol ilçelerinde toplamda 369 gemi ve ruhsatlı 24 bin 600’den fazla balıkçının olduğunu söyledi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2023-2024 av sezonu açılış konuşmasında deprem bölgesindeki balıkçıların da destekleneceği müjdesini verdiğini anımsatan Masatlı, “Devletimiz, asrın felaketinden etkilenen tüm sektörleri desteklediği gibi üç tarafı denizlerle kaplı, iklimi ve coğrafi yapısı itibarıyla dünyanın en bereketli ülkelerinden biri olan ülkemizin ihracatında önemli paya sahip balıkçılarımızı da desteklemektedir. Yeni av sezonumuzun balıkçılarımız için bereketli, kazasız, belasız, ilimiz ve ülkemiz ekonomisi için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu da Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında balıkçıların maddi ve manevi kayıplar verdiğini belirterek, depremden zarar gören balıkçıların desteklenmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Hatay’da kayıtlı 369 tekne sahibine 7 milyon 85 bin lira destekleme ödemesi yapılacağını söyledi.
Kesilen kurdelenin ardından balıkçılar mavi sulara açılırken, törende, vatandaşlara balık ekmek ikram edildi.
Foto-Haber:Neslihan Sağaltıcı