Edirne Valisi Yunus Sezer, Meriç Nehri üzerine kurulan Arşimet tribünlü hidroelektrik santralinin belli bir kısmının yıkıldığını belirterek, sorumluların tespiti için dava açıldığını söyledi. Sezer, "Hem projenin uygun olup olmadığı hem de yapımla ilgili olarak tespit davası açılmış. Mahkeme süreci devam ediyor. Burada suç ve hata kimden kaynaklanıyorsa bunların rücu ettirilmesi yönünde sürecimiz devam ediyor" dedi.

Edirne Valisi Yunus Sezer, bugün Meriç Nehri'ndeki hidroelektrik santral sahasında basın açıklaması yaptı. Meriç Nehri'ndeki hidroelektrik santralinin 2021 yılında inşasına başlandığını hatırlattı. Projede revizyona gidileceğini vurgulayan Sezer, bundan sonraki süreçte santralde fore kazık sisteminin uygulanacağını açıkladı.

"PROJEYİ REVİZE EDİYORUZ"

Yunus Sezer, şunları söyledi:

Cingil, Üsküdar Belediye Başkanlığı'na Aday Adayı Olduğunu Açıkladı Cingil, Üsküdar Belediye Başkanlığı'na Aday Adayı Olduğunu Açıkladı

"2021 yılında başlanmış inşası tamamlanmış fakat henüz kabulleri yapılmamış bir santralimiz var. Teslim aşamasında maalesef burada özellikle lastik savaklarda bir sıkıntı oluşuyor. Bir yıkılma meydana geliyor. Burada iki tane konu var. Bir proje müellifi bu projesinin arkasında duruyor. Dayanak sistemi oluşturulmuş, inşa edilirken. Ve özellikle yıkılan kısımda. 'Jet-grout' tutmadığı yönünde arkadaşlarımızın bir raporu, değerlendirmesi var ve yapılan buradaki etütlerde de bunu gördük. Tutmamış orada dolayısıyla yapımdan kaynaklanan sıkıntı var. İkincisi de projede sağlam olan kısımlarla, yıkılmayan kısımlarla ilgili de çalışmalar devam ediyor. Hem projenin uygun olup olmadığı hem de yapımla ilgili olarak tespit davası açılmış. Mahkeme süreci devam ediyor. Burada suç ve hata kimden kaynaklanıyorsa bunların rücu ettirilmesi yönünde sürecimiz devam ediyor ve bir taraftan da idari tahkikat dediğimiz, burada sorumlular kimler onlarla ilgili de yine bir süreç devam ediyor. Burada açık olmak gerekiyor. Bu bütün inşaatlarda olabilen bir şey. Büyük bir proje, büyük projelerde bu tür sıkıntılar olabilir. Projede bir revizyona gidiliyor. Bozulan kısımlarla ilgili olarak fore kazık sistemi yapılacak. Sağlam olan kısımlarla ilgili olarak da ileride tekrar bu tür sıkıntıyla karşı karşıya kalmamak üzere burada da yine fore kazık sistemini arkadaşlarımız öneriyorlar. Bu doğrultuda projeyi revize ediyoruz."