Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya-Ukrayna savaşı konusunda, “Şartların zorluğunun farkındayız ancak diplomasiyi tek çıkış yolu olarak gören samimi girişimlerimizi bundan sonra da sürdüreceğiz” dedi.

Erdoğan ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, Hollanda ile ticaret hacmi için “İlk etapta 15 milyar dolar, ardından 20 milyar dolar hedefini birlikte ortaya koyduk” diye konuştu.

“AB'nin kısır çıkar hesaplarına teslim olmadan üyelik müzakeresi fasıllarını açmasını, Gümrük Birliği müzakerelerine süratle başlamasını bekliyoruz” diyen Erdoğan, “NATO'da berabersek dayanışmamızı ortaya koymamız lazım. Savunma sanayiine yönelik adımlarda NATO üyesi ülkeler olarak dayanışma içerisinde olmamız lazım” ifadelerini kullandı.

Odessa'dan sürüklenen mayınlar

Erdoğan, Odessa'dan sürüklenen mayınlar hakkında, “MSB her türlü tedbirini alıyor, almakta ve gereği neyse yapılacaktır, yapılmaktadır. Hiç endişeniz olmasın” değerlendirmesinde bulundu.

Rutte’den Erdoğan’a teşekkür

Hollanda Başbakanı Rutte ise Türkiye’nin NATO'da ittifak için çok büyük siyasi ve askeri öneme sahip olduğunu belirtti.

Rutte, Rusya-Ukrayna müzakerelerinde Türkiye’nin kilit bir rol oynadığını kaydederek, “Sayın Erdoğan'ın bu rolü üstlenmesinden ötürü teşekkür ediyorum. İki ülkeye (Rusya-Ukrayna) açık hattı olan nadir ülkelerden Türkiye’yi desteklediğimizi söylemek isterim” dedi.