Samandağ’a İlk Etapta Yapılacak 424 Konut İnşası Başlıyor Samandağ’a İlk Etapta Yapılacak 424 Konut İnşası Başlıyor

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, iktidarın söz verdiği nakdi eşya yardımı ile ilgili İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın yanıtlanması için yazılı soru önergesi vererek, konuyu TBMM Gündemine taşıdı.
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur verdiği soru onergesi ile ilgili "Dilekçeler alınmasına, eşya hasar tespit komisyonları kurulmasına ve formlar düzenlenmesine rağmen depremden etkilenen vatandaşlarımızdan nakdi eşya yardımı alan olmadı" dedi.
Güzelmansur, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinde şu ifadelere yer verdi. 
“6 ve 20 şubat depremlerinden sonra, iktidar tarafından depremde hasar gören eşyalar için depremzedeler nakdi eşya yardımı yapılacağı açıklanmıştır. Buna göre yıkık ve acil yıkılacak konut ve işyerlerindeki hasar görmüş eşyalar için depremzedenin beyanına dayalı ödeme yapılacağı belirtilmiştir ve bu durumdaki deprem2edelerden dilekçeler alınmıştır. Orta ve az hasarlı konut ve ticarethaneler içinse, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) zarar tespit komisyonu ekipleri kurulmuş, bu ekipler tarafından eşya zarar tespit tutanakları tutulmuş sonrasında da AF AD tarafından ödeme yapılacağı söylenmiştir. Ancak dilekçe veren, ¿arar tespit tutanakları tutulan eşyaların sahibi depremzedeler kendilerine herhangi bir ödeme yapılmadığım belirtmektedirler. Konuyla ilgili kamuoyunun bilgilendirilmesi gerekmektedir.
Konuya ilişkin olarak;
1.    Hatay'da yıkık ve acil yıkılacak konut ve ticarethane sahibi depremzedelerden kaçı eşya yardımı için başvurmuştur? Bunlardan kaçma, ne kadar ödeme yapılmıştır?
2.    Depremden zarar gören diğer 10 ilde, iller bazında, yıkık ve acil yıkılacak konutların sahibi depremzedelerden kaçı eşya yardımı için başvurmuştur? Bunlardan kaçına, ne kadar ödeme yapılmıştır?
3.    GİB zarar tespiti komisyonu ekipleri tarafından, Hatay'da kaç orta ve az hasarlı konut ve işyerinde zarar tespiti yapılmıştır? Tutanak altına alınan zarar görmüş eşyalar için toplamda biçilen değer ne kadardır?
4.    Hatay'da GİB ekipleri tarafından tespiti yapılan zarar görmüş eşyalar için kaç depremzedeye, ne kadar nakdi yardım yapılmıştır?
5.    GİB zarar tespiti komisyonu ekipleri tarafından, depremden etkilenen diğer 10 ilde, iller bazında, kaç orta ve az hasarlı konut ve işyerinde zarar tespiti yapılmıştır? Tutanak altına alınan zarar görmüş eşyalar için toplamda biçilen değer ne kadardır?
6.    Depremden etkilenen diğer 10 ilde, iller bazında, GİB ekipleri tarafından tespiti yapılan zarar görmüş eşyalar için kaç depremzedeye, ne kadar nakdi yardım yapılmıştır?
7.    Hatay'da ve depremzede diğer 10 ilde, her bir il için ayrı ayrı olmak üzere, eşya yardımı yapılacak kaç depremzede vardır? Ödemeler ne zaman yapılacaktır?”
                                      Foto-Haber: Haber Merkezi