Hayali ihracatla kamuyu 23 milyon 695 bin 443 dolar zarara uğrattıkları iddia edilen kişilere yönelik bu sabah İstanbul merkezli 6 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda 17 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce, hayali ihracat yaptığı belirlenen 21 şüpheliye yönelik, İstanbul, Ankara, Muğla, Bursa, Tekirdağ ve Diyarbakır'da bu sabah eş zamanlı operasyon yapıldı. 1 şüphelinin yurt dışında olduğu anlaşıldı, 17 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı.

KAMUOYUNU 23 MİLYONU AŞKIN ZARARA UĞRATTILAR 

"DEPREMDE VEFAT ETMEYEN YURTTAŞLAR KANSERDEN ÖLECEKLER" "DEPREMDE VEFAT ETMEYEN YURTTAŞLAR KANSERDEN ÖLECEKLER"

Araştırmalarda; hayali ihracat ve sahte banka dekontlarını gümrük müdürlüklerine ibraz ederek düşük vergiler ile ithalat işlemi yapıldığı, hayali ihracattan kaynaklı KDV iadelerinin cep telefonu ve lüks araçların ithalat vergilerinde mahsup olarak kullanıldığı belirlendi. Ayrıca; Gümrük Müfettişliği ve Vergi Dairesi Başkanlığı'nca düzenlenen raporlarda aralarında firma sahibi, gümrük müşaviri ve aracıların bulunduğu kişilerin usulsüz ihracat-ithalat işlemleri sonucu kamuyu 23 milyon 695 bin 443 dolar zarara uğrattıkları ve bu KDV iadesinden kaynaklı sahte olarak 204 milyon dolar sahte fatura düzenledikleri tespit edildi.

Konuyla ilgili yakalanan şüpheliler hakkında yürütülen tahkikat işlemleri devam ediyor.