Halkların Demokratik Partisi(HDP) Samandağ İlçe Eş Başkanı Naim Özbek, bu ay başında partilerinin Ankara’da gerçekleştirilen 5. Olağan Kongresine ilişkin değerlendirmede bulundu.
HDP Samandağ Eş Başkanı Özbek, bizzat yer aldığı bu kongrenin 2015 yılından bu yana yapılmış en kitlesel kongreleri olduğunu vurguladı. 
                              
Özbek, değerlendirmesinde; HDP’ nin halkçı, emekten yana ve ötekileri de kapsayan 3. Yol ittifakı konusunda kararlılığını bu kongreyle bir kez daha açıkça dile getirdiğini belirterek “3 Temmuz’da Partimizin gerçekleştirmiş olduğu 5. OLAĞAN KONGRE değerlendirmesini biraz zaman geçmesinden sonra kaleme almak istedim. Bunun sebebi ise kamuoyunda kongre ile ilgili yazılan ve konuşulan değerlendirmeleri de göz önünde bulundurabilmekti. HDP’nin 2015 seçimlerindeki zaferinden bu yana Saray rejiminin baskıları, saldırıları, gözaltıları, kayyumları, kumpasları ve katliamları üzerinden eksik etmediği partimiz 5. Olağan Kongresini büyük bir coşku, moral ve katılım ile girmesi her şeyden önce ne kadar umutlu, dirençli ve güçlü olduğumuzun bir kanıtıdır. 
Bizler bu toprakların emekçi halklarının gözünde hala çözüm üretebilen, eşit yurttaşlık, eşit hak, toplumsal demokrasi talebinde bulunan işçinin, emekçinin, kadınların, LGBTQ+’ların, öğrencilerin ve bütün ezilen ötekileştirilen kimliklerin mücadelesine her anlamda dayanışan bir oluşum olduğumuzu bu kongremize katılım gösteren on binlerden anlıyoruz. 

Sol ağırlıklı bileşen partilerimizden tutun da Avrupa’daki çeşitli ülkelerinden sol partilerin temsilcileri, Filistin’den FHKC temsilcileri, Lübnan Komünist Partisi ve çeşitli Arap ülkelerinden sol partiler temsilci yolladıkları gibi verdikleri dayanışma mesajlarıyla kongreye hem heyecan kattı hem de emperyalizme karşı mücadelede dayanışmanın önemini vurguladılar. Dayanışma sadece ülke düzeyinde değil uluslararası düzeyde olması mücadele eden halklar için yalnız olmadıklarını ve mücadelede haklılıklarını hissettirmek adına bizlerin yanında olmaları, çok değerli bulduğumuzu vurgulamak isterim. Bu geniş katılım, partimizin bilinirliği ve uluslararası meşruiyeti açısından önemli bir destek teşkil ediyor.
Demokratik kitle dernek ve oluşumlarına (TTB, TMMOB, KESK gibi)  ilaveten çok sayıda yöre derneği ve son dönemlerinde hak arayışı içinde olan işçi-emekçi heyetleri, Çerkes (JİNEPS); Süryani, Gürcü, Roman, AGOS gibi çevrelerin temsilcileri, Din Âlimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'ne ilaveten Koçgiri Kültür Derneği ile 5 farklı Alevi-Bektaşi dernek yahut federasyonunun temsilcileri protokoldeki yerlerini alarak bizlerle kongremizde dayanışma gösterdiler. 

Kısaca dile getirecek olursak 2015 yılından bu yana partimizin gördüğü en kitlesel kongremiz oldu. 
 Kongrede Eş genel başkanlarımızın verdiği açık mesajlarla her anlamda emekçileri ve ötekileri yok sayan ve görmezden gelen ittifaklara karşı halkçı, emekten yana ve ötekileri de kapsayan bir ittifak olan demokrasi ittifakı, 3. Yolu inşa etmede öncü olan partimizin bu yolda kararlılığını açıkça dile getirdi. Eş genel başkanımız Pervin Buldan: "HDP, salt suyu geçmek için yapılan hiçbir hesapta köprü olmayacaktır."
Eş genel başkanımız Mithat Sancar:  ‘HDP’yle kamuoyu önünde açık, şeffaf bir görüşme yapılması halinde müzakerelere ve cumhurbaşkanlığı için ortak aday fikrine açığız. Bu çağrıya yanıt alamadığımız takdirde seçimlere kendi adayımızla gideriz’’  Vurguladıkları gibi açık şeffaf ve halktan olmayan hiçbir ortaklıkta bulunmayacaklarını açıkça dile getirdiler. 
Bizler için ‘’demokrasi, özgürlük, adalet, emek kutsallığı’’  kelimeden ziyade eylem talebidir. Dünyaya soldan bakmanın halkın çıkarı için tek yol olduğunu vurgulamak gerekir. Bugün sınıf mücadelesine uzak olan hiçbir siyasetin toplumsal gerçekliği yoktur. Yaşanan ekonomik çöküşlerin temelinde kamusal halkçı politikalara uzak tamamen sermaye eksenli neo-liberal politikaların bilerek isteyerek iktidar tarafından dayatılarak halklar açlığa ve sefalete sürüklenmiştir. Demokrasi ittifakı da bugün bulunduğu konum itibariyle emekçilerin insan onuruna yakışır, geçim sıkıntılarından uzakta yaşayacak bir şekilde politikalar üretecek tek yol olduğunu vurgulamak gerekir. Bu çağrıyı yapan ve bu tarihsel süreçte sorumluluktan kaçmayan partimizin işçi sınıfıyla dayanışmayı daha da arttıracağı, dayanışmayı ve mücadeleyi büyütme konusunda da imtina etmeden yer alacağız.

Partimiz, Cumhur İttifakı’nın tam karşısında yer alıyor.  Diğer taraftan Millet İttifakı içerisindeki İyi Parti hem MHP’den kopması hem de devlet içerisindeki milliyetçi güçlerle teması sebebiyle HDP’ye cepheden karşı bir zeminde yer alıyor. Dolayısıyla partimizin seçimlerde alacağı tutum, Devrimci güçlerle yapılacak ittifakı kapsayacak tutarlılıkta olmalıdır. HDP her alanda, her krize karşı doğru bir politika üretecek olgunluğa ve sorumluluğa sahip olduğunu kongrede gösterdi. Tüm risklere rağmen Türkiye halklarının ve işçi sınıfının yararına olacak herhangi bir meselede geri durmayacağını ifade etti. Bu sorumluluk, ne cumhur ittifakında ne de mevcut siyasal ve ekonomik krizin önceki dönem  sorumlularını da barındıran  sözde muhalefet olan millet ittifakındadır, bu sorumluluk biz ve bizler gibi düşünen herkesin, üçüncü bir yolun  açısından da elzem olandır. ‘Çözüm biziz, sözümüz var.’” ifadelerine yer verdi.
Foto-Haber:Neslihan Sağaltıcı