Samandağ Boran Bisiklet Spor Kulübü Derneği tarafından, Hatay’ın Anavatana katılışının 83.yıl dönümü münasebetiyle bisiklet turu düzenlendi.
23 Temmuz Cumartesi Günü Saat 17.00’da Şehit Teğmen Ali Emre Fırıncıoğulları İlkokulu Önünde toplanan kalabalık kitle basın açıklamasının ardından Bisikletlerini pedalladılar.
Samandağ Boran Bisiklet Spor Kulübü Derneği Kurucusu Özlem Fırıncıoğulları, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.
23 Temmuz 1938 tarihi, yıllar önce esarete mahkum edilmek istenen Hatay'ın zincirlerini kırdığı, tarihi bir duruşudur.
Zengin tarihi ve kültürel yapısı ile sahip olduğu yeraltı ve yer üstü zenginlikleri, iklimi, doğası ile medeniyetler cemiyetinin buluştuğu ilimiz, omuz omuza olmayı başarmış ve geleceğe güvenle ilerleme yolunda devam etme çabasını hiç bırakmamıştır. 
Hatay Devleti İskenderun sancağının 7 Eylül 1938'de bağımsızlığını ilan etmesi ile kurulmuş olan Türk Devleti 29 Haziran 1939 yılında devletin yasama organı olan 22 üyesi Türk olan 40 üyeli Hatay Devleti, millet meclisinin aldığı karar gereği Türkiye'ye katılmıştır ve Hatay il olmuştur. 
        Biz Hataylılar bu güzel toprakları işgalcilere bırakmayan, bu toprakları bize mukaddes bir vatan kılan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları Hatay davasının lideri ve Hatay'ın ilk cumhur başkanı Tayfur Sökmen, Abdurrahman Melek olmak üzere tüm aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet , minnet ve şükranla anıyoruz. Aziz hatıralarının önünde saygı ile eğiliyoruz.
Bu etkinlikte katkılarından dolayı;  Yakın zamanda sonsuzluğa uğurladığımız kuzenim Şehit Ali Emre Fırıncıoğulları’na, Samandağ Kaymakamlığı’na,  Samandağ  Belediyesi’ne, Samandağ Emniyet Müdürlüğü’ne, trafik polisleri ve yunus ekiplerine, Mercek Gelinlik’e, A Reklam’a ve sesimizi  bilabedel duyuran basına teşekkürlerimizi sunarız.
Hatay’ımızın Anavatana katılışının 83.yıl dönümünü  kutlar, Hepinize sağlıklı bir yaşam dilerim.”
Foto-Haber:Neslihan Sağaltıcı