Avcılar Belediye Başkanı Turan hançerli, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi'nde “2030 Gündemini Yerelleştirme: Yerel ve Bölgesel Hükümetlerle Dönüştürücü Koalisyonlar (SKA Eylem Haftası) etkinliğinde konuştu. “Küresel SKA Yerelleştirme Fonu” kurulması önerisinde bulunan hançerli, "Sürdürülebilir ve kapsayıcı bir gelecek için birleşelim, paylaşalım ve birlikte çalışalım" dedi.

Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, 16-17 Eylül 2023 tarihlerinde BM Ekonomik ve Sosyal Konseyi bünyesinde yapılan toplantılara davetli olarak katılmak üzere ABD’nin New York kentine gitti. Daha önce iki kez BM kürsüsünde çalışmalarını anlatan Hançerli, bu sefer de Ortadoğu ve Batı Asya bölgelerindeki Yerel ve Bölgesel Yönetimleri (MEWA) temsil etti.

“BİZ BUNU 'YEREL YÖNETİMİN DÖNÜŞTÜRÜCÜ GÜCÜ' OLARAK ADLANDIRIYORUZ”

Hançerli, BM kürsüsünden şunları söyledi:

“Yerel yönetimler olarak, son yıllarda pandemiden kaynaklanan çalkantılar, ekonomik zorluklar ve trajik depremlerin yanı sıra bazı diğer krizlerle ve doğal afetlerle karşı karşıya kaldık. Tüm bu deneyimler öz güvenimizi artırdı ve bu zorluklardan daha da güçlü şekilde çıktık. Ayrıca bu deneyimler, yerel yönetimlerin halklarının sorunlarına ve beklentilerine yönelik eşsiz yakınlığı ve anlayışıyla, bu kriz zamanlarında, en çetin mücadelelerle başa çıkarken dahi benzersiz bir çeviklik ve hassasiyet gösterme kapasitesine sahip olduğunu ortaya koymuştur. Yerel yönetimler bu zor zamanlardan geçerken tutarlı biçimde gerçek sorunlara gerçek çözümler sunmuş; yenilikçi, hızlı ve etkili yardım mekanizmalarını hayata geçirme kabiliyetlerini göstermiştir. Biz bunu ‘Yerel Yönetimin Dönüştürücü Gücü’ olarak adlandırıyoruz.

“TABANDAN YUKARIYA VE TABANDA BÜYÜME; KAYNAKLARIN HALKIN İHTİYAÇLARI İÇİN EN VERİMLİ ŞEKİLDE KULLANILMASIDIR”

GAZETECİ-YAZAR HIFZI TOPUZ, KILIÇDAROĞLU'NUN KATILDIĞI TÖRENLE SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI GAZETECİ-YAZAR HIFZI TOPUZ, KILIÇDAROĞLU'NUN KATILDIĞI TÖRENLE SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Geçtiğimiz temmuz ayında BM tarafından düzenlenen Üst Düzey Siyasi Forum 2023'te, kalkınma modelimizin temeli olan ‘Tabandan Yukarıya ve Tabanda Büyüme’ ilkemizi sunduk. Bu yaklaşım; yerel düzeyde mevcut varlıkların ve kaynakların, vatandaşlık sıfatıyla bunlar üzerinde en fazla hakka sahip olan halkların ihtiyaçları ve beklentileri için en verimli şekilde kullanılmasını; gelir eşitliğini, iyi kamu yönetişimini, insanların aidiyet duygusunu, toplumsal değerleri ve ortak arzuları nesilden nesle aktaran en etkili mekanizmayı sağlamaktadır. Bu yaklaşım, varlığın adil ve eşit dağılımına, ekonomik kapsayıcılığa, vatandaşlarımız arasında dayanışmaya ve toplumlarımızın her düzeyinde sosyal ve kültürel uyuma giden sağlam bir yoldur.

Başka bir açıdan bakıldığında bu yaklaşım, yerel düzeyde sürdürülebilir kalkınma için sağlam bir temel oluştururken küresel düzeyde de kalkınma ve istikrara büyük katkı sağlayan, kolayca benimsenebilir ve aktarılabilir bir çerçeve sunmaktadır. Bu nedenle, ‘Tabandan Yukarıya ve Tabanda Büyüme’ açık bir şekilde dünyadaki tüm insanlar için bir Demokrasi ve Barış Vizyonu’na bağlılığın yenilenmesine dair güçlü bir mesaj vermektedir ve önemli bir anlama sahiptir.

"SKA YERELLEŞTİRME FONU KURULMASINI ÖNERMEK İSTİYORUM"

Ulusal hükümetlerin bu yaklaşımı destekleme konusunda önemli bir payları ve görevleri olduğuna inanıyorum. Bu noktayla bağlantılı olarak, BM himayesinde bir ‘Küresel SKA Yerelleştirme Fonu’ kurulmasını önermek istiyorum. Bu fon; ortak geleceğimiz üzerine cesur yeni bir düşünceyi hızlandıracak, yerel kalkınma dinamiklerini güçlendirmeye ve harekete geçirmeye yardımcı olacak ve böylece gerçek kalkınma için büyük bir potansiyel açığa çıkaracak, cinsiyeti, ırkı, dini veya etnik kökeni ne olursa olsun hiçbir kimsenin geride bırakılmasına müsaade etmeyecektir. SKA’lara giden yolculuğumuz, adanmışlık ve iş birliği gerektiriyor. Burada bulunan herkese ve bizi duyanlara çağrım şudur: sürdürülebilir ve kapsayıcı bir gelecek için birleşelim, paylaşalım ve birlikte çalışalım.”