(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

banner40

banner33

banner56

banner49

banner58

banner53

banner55

banner57

banner44

banner15

Sancar: Açık Diyalog, Doğrudan Bir Müzakere İle Bu İktidarı Gönderecek Her Türlü Güç Birliğine Hazırız

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar Hatay’daki ziyaretleri kapsamında geçtiğimiz Cumartesi günü Samandağ’a geldi.

Yerel 15.08.2022, 09:25 Yazıişleri
134
Sancar: Açık Diyalog, Doğrudan Bir Müzakere İle  Bu İktidarı Gönderecek Her Türlü Güç Birliğine Hazırız

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar Hatay’daki ziyaretleri kapsamında geçtiğimiz Cumartesi günü Samandağ’a geldi.
HDP Eş Genel Başkanı Sancar, Samandağ’ da vatandaşlarla buluşmasında “HDP olarak üzerimize düşen her türlü görevi yapmaya hazırız. 
Yeter ki bu ülkede demokrasiye, barışa, özgürlüğe giden yol açılsın.” dedi. 
Samandağ’ da esnaf ve vatandaşlarla bir araya gelen HDP Eş Genel Başkanı Sancar’a HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtalan, HDP Hatay İl Eş başkanı Kerem Nalbant, HDP Samandağ İlçe Eş Başkanları Sevgi Kurtdere ve Naim Özbek’in yanı sıra il ve ilçe yöneticileri eşlik etti.
HDP Eş Genel Başkanı Sancar, Samandağ ziyaretine ilk olarak esnafları ziyaret ederek başladı. Sancar, ilçemizi ziyaretinde çiçek ve bahhurla karşılandı. Esnaflarla çoğu yerde anadilleri Arapçayla sohbet eden Sancar’a esnaflar çeşitli ikramlarda bulundu.
Esnaf tarafından ikram edilen incirle ilgili yaşanan bir diyalogda HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları bu incirin isminin ‘sabır inciri’ olduğunu söylemesi üzerine Eş Genel Başkan Sancar “bu zamanda en çok ihtiyacımız olan şey” diyerek cevap verdi.
Bir çuval şekerin bin liranın üzerinde olduğunu söyleyen bir esnaf “Artık bir şeker almak için bizim için imkansız hale geldi. Artık bu ekonomik koşullarla yaşamak istemiyoruz. Hayatımızı geçindirmek için insan gibi çalışmak ve yaşamak istiyoruz” dedi. HDP Eş Genel Başkanı Sancar’ a ekonominin çok kötü olduğunu söyleyen ve iktidarın ne zaman gideceğini soran bir vatandaşa “Sizler umudunuzu yitirmeyin. Bizler de Türkiye’de sıkıntıların bitmesi için mücadele ediyoruz. Birliği büyütmemiz lazım.” diye cevap verdi.

Esnaf ziyareti sonrasında Sancar ve beraberindekiler Abdullah Cömert Alanında vatandaşlarla bir araya geldi. CHP, TİP, SYKP ilçe yöneticilerinin de katıldığı vatandaş buluşmasında ilk olarak HDP Hatay İl Eş Başkanı Kerem Nalbant konuştu.
Nalbant, herkese hoş geldiniz dileklerinde bulunarak “ Çözüm bizde savaşa ve sömürüye hayır çalışması kapsamında Diyarbakır ve İstanbul’da başlattığımız mitinglerimizle , dün de Erzin de halkımızla bir araya geldik. Şimdi de Samandağ ayağını gerçekleştirmek üzere buluştuk. Bizlere göstermiş olduğunuz bu teveccühten dolayı il örgütüm adına sizlere teşekkür ediyorum. “ dedi. 

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, vatandaşları Arapça selamlayarak, coşkulu karşılanmaktan dolayı teşekkürlerini sundu. Sancar, “Samandağ nasıl özel bir yer olduğunu gayet iyi biliyoruz. Burada kültürler, inançlar, halklar birlikte yaşamayı, eşit ve barış içinde yaşamayı başarabilmişlerdir. Bütün tezgahları boşa çıkarmış, bu birlikteliği bugüne kadar güçlü bir şekilde devam ettirmişlerdir. Bizler buradan büyük ilham oluyoruz. HDP fikriyatının kökleri bu topraklardadır. İşte burada bulunuşumuzun nedeni de bu birlikteliği yeniden hatırlatmak, canlandırmak ve daha da güçlendirmek gerektiğini bir kez daha vurgulamaktadır.” dedi. 
HDP Eş Genel Başkanı Sancar, konuşmasının devamında “Sorunlar büyük biliyoruz. Ekonomik çöküş içinde, yoksulluk almış başını gitmiş, açlık yayılmış durumda ama bir avuç sermayedar servetine servet katıyor. Bunun temelindeki anlayışı, bu iktiran beslendiği kaynakları değiştirmek zorundayız. Eğer değiştirmezsek sadece isimlerle uğraşırsak bu devran döner gider. Biz diyoruz ki bu devran artık dönmesin, bu devranı durduralım. Soygun düzenini durduralım. Bunu da ancak halkların birleşik mücadelesiyle yapabiliriz. Amacımız demokrasi güçlerinin hepsini bir araya getirmek ve güçlü bir alternatif, güçlü bir seçenek yaratmaktır. Eğer gerçek bir alternatifi, güçlü bir seçeneği, bu halklara sunamazsak başarı da kendiliğinden gelmeyecektir. O nedenle fikrimizi, birikimimizi, gücümüzü, irademizi birleştirmek zorundayız. Bunu da başaracağımıza inanıyoruz.” dedi.
HDP Eş Genel Başkanı, iktidarın savaş politikaları ile ayakta kalmaya çalıştığını belirterek "Bu soygun düzenini ayakta tutmak için iktidarın sarıldığı en önemli dayanak şimdi savaş politikalarıdır. Savaş politikaları iktidar iki amaçla kullanmak istiyor. Birincisi bu soygun düzenini devam ettirmek için. Bunu belki de en canlı yaşayan yer Hatay’dır. Düşünün Suriye’de iç savaş başladıktan sonra, bu iç savaşı körükleyen güçler devreye girdikten sonra, halk daha da fakirleşti ama bir avuç kesim zenginliğine zenginlik kattı. Ticaret daha önce bütün bölgeye iyi kötü eşit olmasa bile dengeli dağılıyorken şimdi savaş lortları bütün kaynakları tek elde toplamaya başladı. Özellikle sınır kentlerimiz bunun sonuçlarını ağır bir şekilde görüyorlar. Bizler bu savaşın bitmesini istiyoruz. İktidar bu kaynakları tek elde belli bir çevreye aktarmak için savaş politikalarını kullanıyor. Ayrıca iktidarını devam ettirmek için de savaş politikalarını kılıf olarak kullanıyor. Yani halkları, emekçileri, yoksulları birbirinin ayrıştırmak için, savaş politikalarından medet umuyor." dedi.

İktidarın Suriye Yönetimi ile görüşeceğine dair yaptığı açıklamaları da değerlendiren Sancar, asıl amacın barış olmadığını savunarak “İktidar, milliyetçiliği, hamaseti yükselterek demokrasi güçlerinin bir araya gelmesini engellemeye çalışıyor. Bu oyunların farkına varalım. Şimdi Suriye’de, Suriye yönetimi ile bir diyalog içindeymiş gibi görünüyorlar. Bunun amacı, gerçekten bir bölgesel barış olsa amenna. Ama biliyoruz ki bu iktidarın barış gibi bir derdi yok. Barış ancak halkların eşitliği temelinde kurulabilir. Halkların haklarına saygı temelinde kurulabilir. Halkların iradesini tanımak temelinde kurulabilir. Oysa şimdi bu iktidar, kapı kapı dolaşıp yeni bir savaşı mümkün kılacak çalışmalar, diplomasi yürütüyor. Yani yaptığı şey barış için çalışmak değil, Kürtlere karşı savaşı derinleştirecek desteği bulmaktır. Ama halklar bunun farkındadır. Suriye de Türkiye halkları da bunun farkındadır. Barış maskesi altında tezgahlanan kirli arayışları da boşa çıkaracak güce sahibiz. Biz hem bu ülkede hem de bölge de gerçek, onurlu halkların eşitliğine dayalı bir barış düzeni için bütün gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Bölgesel barışta ancak bu şekilde gerçekleşebilir. Bölgesel barış ülkemizdeki barışla iç içedir.  Buradaki barışta halkların eşit, ortak, gönüllü birlikteliği ve çözüme dönük iradesiyle gerçekleşir. İşte biz Samandağ’dan bu fikriyata güçlü desteği gördük. Şimdi sınır kapıları meselesine değinmeyim zaten o rant döngüsünün devamındaki en önemli araçlardan biri de işte iki tane sınır kapısı, ikisi de çetelerin elinde, Yayladağı Sınır Kapısı asıl Suriye ile halklar arası ticaret yapılacağı sınır kapısı kapalı. Yok hayır, böyle yağma düzeni kabul edilemez. Bu sömürü düzeni savaşla birlikte ancak mümkün olabiliyor. Savaş sömürüyü büyütüyor. Sömürüyü de gizlemek için savaşın yaratacağı milliyetçiliğe hamasete sarılmak istiyorlar. Bu oyunu boşa çıkaracağız. Hepimiz birleşeceğiz. Demokrasi güçleri birleşecek, halklar birleşecek, mücadeleyi ortak hale getireceğiz, bu iktidarı, düzeni değiştireceğiz. Hep birlikte yapacağız.” dedi.
 Samandağ Emekli Dayanışması adına söz alan Mehmet Doğru, emeklilerin sorunlarını mecliste daha fazla dile getirmelerini istediklerini söyledi. Bunun üzerine Sancar,” bunu emir olarak telakki ediyorum. Biz dile getiriyoruz demek ki yeterli değil. Daha fazla dile getirmemiz lazım.” dedi.

TİP İlçe Yöneticisi Ferit Diker “Seçimlerde millet ittifakıyla birliktelik sağlayacak mıyız? İstanbul ve Ankara Belediye seçimlerindeki gibi birlik olacak mıyız?” sorusuna Sancar, “Bizler de bunun için uğraşıyoruz. Sizler de bütün partilere halk olarak baskı yapın. Açık diyalog, doğrudan bir müzakere ile bu iktidarı gönderecek her türlü güç birliğine hazırız. Ama oturup konuşalım, belirli konularda müzakere edelim mütabakata varalım. Göreceksiniz 60-70 oranını buluruz. Biz bunun için uğraşıyoruz son güne kadar da böyle olacak.” yanıtını verdi.
Gerçek alternatifi yaratmak zorundayız öyle geçici çözümlere artık kanmayı bırakmak zorundayız. Yani bu gücü hep birlikte yaratabileceğimize inanalım sadece sıradan değişikliklerle, makyajla bu ülkedeki sorunların çözülemeyeceğini görelim. Sizler inanıyorsunuz ama toplumun en geniş kesimlerini gerçek bir alternatife inandırmak hepimizin görevi. HDP olarak üzerimize düşen her türlü görevi yapmaya hazırız. Yeter ki bu ülkede demokrasiye, barışa, özgürlüğe giden yol açılsın. HDP eninde sonunda bu ülkede demokrasinin kurucu gücünün halkların ortak iradesi olduğunu ortaya koyacaktır.  Alternatifi de yaratacaktır. Ama tek başına değil sizlerle birlikte. Bizim bütün muhalefete çağrımız da  bu sesimizi iyi duymalarıdır. Halkın sesini duymalarıdır.” dedi.
 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 07 Aralık 2022
İmsak 06:01
Güneş 07:26
Öğle 12:32
İkindi 15:06
Akşam 17:27
Yatsı 18:47
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Samsunspor 15 27
3. Rizespor 15 26
4. Pendikspor 15 26
5. Keçiörengücü 15 26
6. Bodrumspor 15 25
7. Boluspor 15 25
8. Manisa FK 15 24
9. Bandırmaspor 15 24
10. Sakaryaspor 16 22
11. Altay 15 21
12. Adanaspor 15 18
13. Göztepe 14 18
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 15 14
16. Altınordu 15 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 15 7
19. Denizlispor 15 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4