Kalaycıoğlu: Elimizde Hatay’ımızın Kültürel Değerlerini Anlatacak Kitabım Kalmadı! Kalaycıoğlu: Elimizde Hatay’ımızın Kültürel Değerlerini Anlatacak Kitabım Kalmadı!

Samandağ Kalkındırma Derneği(SKD) ile Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği(AKDD) tarafından düzenlenen Geleneksel Evvel Temmuz Kültür – Sanat Festivalinin bu yıl 24.’ sü gerçekleştiriliyor.                                      
SKD ve AKDD tarafından geleneksel hale getirilen 7 – 17 Temmuz 2024 tarihleri arasında Samandağ, Defne ve Antakya’ da gerçekleştirilecek festivalde atölyeler, paneller ve konserler başta olmak üzere çok sayıda etkinlik yer alacak.
“24. EVVEL TEMMUZ KÜLTÜR – SANAT FESTİVALİNE DAVET”
SKD ve AKDD tarafından organize edilen Geleneksel Evvel Temmuz Festivali ile ilgili Evvel Temmuz Festival Komitesi tarafından basın açıklaması düzenlendi.
Festival komitesi adına basın açıklamasını Cansel Aslan okudu. Aslan, tüm halkları düzenleyecekleri festivale davet ederek, açıklamasında “Sevgili Basın Emekçileri
Değerli Halklarımız,
Samandağ Kalkındırma Derneği ve Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği’nin gerçekleştireceği 24. Evvel Temmuz Festivali başlıyor!!!
Bu toprakların, coğrafyamızın binlerce yıllık kadim tarihinin, kültür mozaiğinin, halkların kardeşçe bir arada yaşama umudunun yeniden harmanlandığı Geleneksel Evvel Temmuz Hasat Bayramı'nı karşılıyoruz. 12 Eylül'ün darbe koşullarında yasaklanan, baskı altına alınan geleneklerimizi yaşatmak, kültürümüzü geçmişten bugüne direniş ruhuyla geleceğe taşımak adına çıktığımız yolculukta 23 yılı geride bıraktık. Arap Alevi, Hristiyan, Müslüman, Ermeni halklarımızın beş bin yıllık Evvel Temmuz Bayramı geleneğini halklarımızın iradesi ve sahiplenmesi sonucunda 24. Evvel Temmuz Festivali'ne taşıdık. 6 Şubat depremlerinde kentimizin yaşadığı yıkım ve kayıpların acısını yüreğimizde taşıdığımız bu süreçte, iktidarın yaşam alanlarımızı, evlerimizi 'rezerv alanı' adı altında rant ve talan politikaları ile gasp etmeye çalıştığı yıkıntılar arasından yükselteceğiz öfkemizi ve sesimizi bir kez daha. İlk günden itibaren "Ma Rıhna, Nehna Hon!", "Gitmiyoruz, buradayız!" diyen irademizle, "KENTİMİZİ KURACAĞIZ, KÜLTÜRÜMÜZÜ YAȘATACAĞIZ!" şiarıyla gerçekleştireceğimiz 24. Evvel Temmuz Festivali'ne tüm halklarımızı, dostlarımızı davet ediyoruz. Gelin hep birlikte demokrasiye, barışa, halkların bir arada eşit yaşam hakkına sahip çıkalım. Gelin hep birlikte asimilasyon politikalarına karşı dilimize, kültürümüze, geleceğimize sahip çıkalım. Gelin hep birlikte rant ve talana karşı bizim olana sahip çıkalım... Gelin hep birlikte kentimizi enkaza çevirmek isteyenlere inat, dayanışmayla, umutla, sevgiden tuğlalarla yeniden kuralım bu kenti.
7 Temmuz saat 19’da Hatay Deprem Dayanışması dernek alanında yapılacak kadın şenliği ile başlayacak programın tamamına sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz. (@evveltemmuzfestivali)” ifadelerine yer verdi.
Foto-Haber: Nezahat Fırıncıoğulları
 

Editör: Nezahat Fırıncıoğulları