Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan'ın Özel Halk Otobüslerine gelir desteği ödemesi ile ilgili iddiaları üzerine; "Eski dönemde böyle bir destek hiç verilmedi. Yeni dönemde verilen destek tutarı 200 milyon TL'yi buldu" açıklamasını yaptı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Twitter'daki (X) Ankara Büyükşehir Teyit hesabı üzerinden AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan'ın Özel Halk Otobüslerine gelir desteği ödemesi ile ilgili iddialarına cevap verdi. Bugün sosyal medya hesabı üzerinden, "Özel Halk Otobüslerine gelir desteği ödemesi yapmayarak şu an vatandaşla özel halk otobüsü esnafımızı karşı karşıya getiriyorsunuz. Mansur Yavaş en pahalı 2. ulaşım hizmeti sunan ve aktarmayı ücretli yapan bir belediye olarak vatandaşı siz mi düşünüyorsunuz, komik olmayın..." paylaşımını yapan Başkan Özcan'ın iddialarına ABB, şu açıklamayla cevap verdi:

DESTEK TUTARI 200 MİLYON TL'Yİ BULDU

"'Özel Halk Otobüslerine gelir desteği ödemesi yapmayarak şu an vatandaşla özel halk otobüsü esnafımızı karşı karşıya getiriyorsunuz' iddiası yanlış. Doğrusu; eski dönemde böyle bir destek hiç verilmedi. Yeni dönemde verilen destek tutarı 200 milyon TL'yi buldu.

"ZORLU EKONOMİK KOŞULLARDA HALKIN YANINDA OLUNMASI AMACIYLA DÜZENLİ DESTEK ÖDEMESİ YAPILDI"

Yeni dönemde ilk kez 2020 yılında olmak üzere, biniş ücretlerine fahiş oranda zam yapılmaması ve zorlu ekonomik koşullarda halkın yanında olunması amacıyla özel halk otobüslerine düzenli destek ödemesi yapıldı. Ankara'da 13 yılın ortalamasına göre otobüs biniş ücreti 1 dolar, yani bugünkü değeriyle 27 TL idi. Yeni dönemde, zorlu ekonomik koşullarda halkın yanında olmak adına bu ücret 15 TL, yani 0,55 dolardır. Ücretler eski dönemde pahalı olmasına karşın 2013 yılından beri yeni otobüs dahi alınmamıştır. 400 adet yeni otobüs kente bu dönemde kazandırılmıştır.

"EGO'NUN BATMASINI VE ÇALIŞAMAZ HALE GELMESİNİ HEDEFLEYEN KARAR VETO EDİLDİ"

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin mali durumu analiz edilmeden, Belediye Meclisi'ndeki muhalefet üyelerince kanuna aykırı olarak özel halk otobüsü işleticilerine fahiş oranlarda ve EGO'yu batıracak şekilde gelir desteği ödenmesi yönünde karar alındı. EGO’nun batmasını ve çalışamaz hale gelmesini hedefleyen karar veto edildi. Bu, Ankara halkının parasıdır. 28 Mayıs 2023 tarihinden itibaren akaryakıta yüzde 110 zam yapıldı. Esnafın çektiği zorluğu anlamakla birlikte çözümü T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilecek desteğin artırılmasıdır. Vatandaşlarımız, kanunla belirlenen ücretsiz taşıma hakkını kullanamaması durumunda Belediyemize Başkent 153 hattımızdan ulaşabilir. Kurallara uymayanlar hakkında kanunlar çerçevesinde cezai işlem uygulanacaktır."

AKP ve MHP grupları 20 Eylül'de, yurttaşların Özel Halk Otobüslerine indirimli ve ücretsiz biniş hizmetinden faydalanmalarına devam etmeleri için gereken maddi desteğin ABB tarafından verilmesine dair Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'ne önerge vermişti. Önerge, ABB Başkanı Mansur Yavaş tarafından, "Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin mali durumu analiz edilmeden, Belediye Meclisi'ndeki muhalefet üyelerince kanuna aykırı olarak özel halk otobüsü işleticilerine fahiş oranlarda ve EGO'yu batıracak şekilde gelir desteği" olduğu gerekçesiyle veto edilmişti.  

 

Kaynak: anka