UĞUR İSTANBULLU

(ARTVİN)- Artvin'de esnaf artan fiyatlar nedeniyle satış yapamamaktan şikayet ediyor. Şarküteri dükkanı işleten İsmail Keskin, "Eskiden vatandaş beş kilo alıyorsa şimdi iki kilo ancak alabiliyor, fiyatların düşmesi gerekiyor" dedi. Kasap Ahmet Şimşek ise, "İşler düşük, milletin ekonomik durumu iyi olacak ki et alsın. İthal et getirerek et ucuzlamaz. Üretim olmadan hiçbir şey ucuzlamaz" diye konuştu.

Artan fiyatlarla birlikte özellikle Artvin’de hayvan üretimin azalması, et üretimini de olumsuz etkiledi. Yörede aynı zamanda etle beraber süt ürünlerinden üretilen peynir ve tereyağı gibi ürünlerine talep artsa da üretim düşüklüğünden dolayı fiyatların yükselmesi Artvin esnafının işlerini de olumsuz etkiledi.

"Eskiden 5 kilo alan şimdi 2 kilo alıyor"

İsmail Keskin şunları söyledi:

"35 yıldır şarküteri işi yapıyorum. Doğal ve yerli ürünler satarız ve doğal olarak yerli doğal ürünler sattığımız içinde talepte var. İl dışına da tereyağı, bal, peynir ve diğer ürünlerimizi de gönderiyoruz. Eskiye nazaran özellikle sağlık açısından ürünlerimiz doğal ve yerli olduğu için talep fazla ama fiyatlar fazla tabii. Doğal olarak fiyatların fazla olmasından kaynaklı insanlarımız eskisi kadar ürünlerimizi alamıyor. Eskiden vatandaş beş kilo alıyorsa şimdi iki kilo ancak alabiliyor, fiyatların düşmesi gerekiyor."

Üretim olmazsa et nasıl ucuz olacak?”

Ahmet Şimşek şunları söyledi:

"1984 yılından beri kasaplık yapmaktayız. Köylerde insan bile yok ki hayvan olsun. İşler düşük, milletin ekonomik durumu iyi olacak ki et alsın. Her şey ekonomiye bağlı. Artvin'de çoğu kişinin geliri memurluk. Memurun durumu yine esnafa göre iyi ama beklenen gibi değil. Nüfus yok artık.  Öğrenci şehri ama öğrenci ancak kendi yağıyla kavruluyor. Bizim yöremizde geçmişte geçim kaynağı hayvancılıktı şimdi bakın o köylerde 100 tane koyun bulamazsın. Üretim olacak yani insanlar koyun saklayacak ki et de ucuz olsun, üretim olmazsa et nasıl ucuz olacak? Sürekli ithal etle fiyatlar ucuzlamaz. Her şey için geçerli bakın bugün domatesin fiyatı kaç lira. Neden? Çünkü üretim yok ki domates ucuz olsun. Ürün piyasada az olunca talep fazla ve dolayısıyla fiyatlar fazla. Söylediğim gibi ithal et getirerek et ucuzlamaz bazen dönemsel olarak ucuzlar gibi olur ama asla et ucuzlamaz. Üretim olmadan hiçbir şey ucuzlamaz."

Kaynak: anka