(ANKARA) - CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, TBMM Genel Kurulu’nda; geçtiğimiz hafta Kayseri’de eğitim uçağının düştüğünü ve iki pilotun şehit olduğunu belirterek, “Uçak bakım süreçlerinde ve teknik kontrollerde eksiklikler olup olmadığının bir kez daha gözden geçirilmesi, varsa ihmal veya eksiklerin test edilip giderilmesi gerekmektedir. Milli Savunma Bakanlığı’nın uçak bakım ve güvenlik protokollerini yeniden değerlendirmesi ve güncellemesi elzemdir” dedi.

CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, dün TBMM Genel Kurulu’nda TSK Personel Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerinde söz aldı. Genç, yaptığı konuşmada, 4 Haziran 2024 tarihinde Kayseri’de eğitim için kalkan bir uçağın kaza kırıma uğraması ve iki pilotun şehit olmasını gündeme getirerek, bu tür kazaların yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini söyledi.

Genç konuşmasının başında 2 Haziran’da yenilenen seçimlerinde Kayseri Pınarbaşı’nda CHP’nin bir kez daha seçimi kazandığını belirterek, Pınarbaşılılara teşekkür etti.

"Türkiye'nin kurucu partisi olan CHP milliyetçiliğin teminatıdır"

Genç şöyle konuştu:

“Pınarbaşı'nın tüm renklerini, farklılıklarını ve zenginliklerini kucaklayarak ilçemizi daha yaşanabilir bir hale getirmek için el birliğiyle çalışacak, eğitimden sağlığa, altyapıdan çevreye her alanda tüm kesimlerin ihtiyaçlarını karşılamak için gayret göstereceğiz. Unutulmasın ki Türkiye'nin kurucu partisi olan CHP aynı zamanda milliyetçiliğin de teminatıdır. Birlikte daha güzel bir geleceğe adım atmak için önümüzde duran bu fırsatı en iyi şekilde değerlendireceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Pınarbaşı'nın refahı ve mutluluğu için el ele vererek ortak değerlerimiz etrafında kenetleneceğiz.”

"Kayseri’de eğitim için kalkan uçağımız kaza kırıma uğradı ve 2 pilotumuz şehit oldu"

AÇEV: “Baba sevgisi ve ilgisiyle büyümek, çocukların çok yönlü gelişimini destekliyor” AÇEV: “Baba sevgisi ve ilgisiyle büyümek, çocukların çok yönlü gelişimini destekliyor”

Geçtiğimiz hafta Kayseri'de 12'nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığından kalkan, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait bir eğitim uçağının kaza kırıma uğradığı olayı gündeme getiren Genç, “2 kahraman pilotumuz şehit oldu. Hava Pilot Albay Uğur Yıldız ve Hava Pilot Albay Gökhan Özen'e Allah'tan rahmet, kederli ailelerine ve aziz milletimize başsağlığı diliyorum” dedi.

Genç, Kayseri’de 25 Ocak’ta da bir eğitim uçağının düştüğünü ve bununla ilgili Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’e verdiği soru önergesi verdiğini belirterek, şunları söyledi:

"Bakan Güler, bakımlarının eksizsiz yapıldığını söyledi"

Sayın Bakan bir ay sonra verdiği cevapta bahse konu uçağın bakımlarının eksiksiz yapıldığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde planlı bakımları yapılmamış veya uçuşa engel durumu olan uçakların eksikleri giderilmeden uçuş planlamasının yapılmadığı cevabını verdi. Üzerinden geçen birkaç ayda maalesef tekrar aynı durumdayız ve 2 kahraman pilotumuzu şehit verdik. Sayın Bakanın verdiği bu güvenceye rağmen aynı üsten kalkan uçaklarımızın tekrar kazaya karışması ve bu kazaların sonucu olarak 2 değerli pilotumuzu kaybetmemiz ciddi sorular doğurmaktadır. Bu tür olayların tekrar yaşanmaması için alınması gereken önlemler konusunda daha titiz ve kapsamlı bir inceleme yapılması gerektiği aşikardır.

"MSB’nin uçak bakım ve güvenlik protokollerini güncellemesi elzemdir"

Uçak bakım süreçlerinde ve teknik kontrollerde eksiklikler olup olmadığının bir kez daha gözden geçirilmesi, varsa ihmal veya eksiklerin test edilip giderilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda, Milli Savunma Bakanlığı’nın uçak bakım ve güvenlik protokollerini yeniden değerlendirmesi ve güncellemesi elzemdir. Ayrıca, pilotlarımızın eğitim ve güvenliği konusundaki standartların en üst düzeye çıkarılması için gerekli tüm adımların atılmasını ısrarla talep ediyoruz.

"Hükümet daha şeffaf, daha hesap verebilir bir duruş sergilemeli"

Bu üzücü olaylar Hava Kuvvetlerimizin etkinliği ve güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır. Hükümetin ve ilgili bakanlıkların bu konuda daha şeffaf, daha hesap verebilir ve kararlı bir duruş sergilemesini bekliyoruz. Şehitlerimizin ailelerine ve milletimize başsağlığı dilerken bu tür acıların bir daha yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınmasını bir kez daha vurguluyorum.”

Genç, uzman çavuş ve astsubayların emekli maaşlarına ilişkin de “Türk Silahlı Kuvvetlerinde yıllarca görev yapmış ve emekli olmuş uzman çavuşlarımız ve astsubaylarımızın emekli maaşları diğer emeklilerimiz gibi çok düşük kalmıştır. Ülkemiz ve milletimiz için zorlu koşullarda görev yapmalarına rağmen emekli olduklarında emeklerinin karşılığını alamamışlardır. Vatan için emek vermiş, gazi olmuş uzman çavuşlarımızın ve astsubaylarımızın emekliliklerinde yaşadıkları sorunların çözülmesi gerekmektedir. CHP olarak bu sorunun giderilmesi için kanun teklifleri verdik; gelin, destek verin hep birlikte kahraman askerlerimizin bu mağduriyetini giderelim” diye konuştu.

Kaynak: anka