HABER: SEMA ERSOY    KAMERA: EYLEM LADİN DEĞER

(ANKARA) - Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) yerleştirme sonuçlarına göre pediatri ve cerrahi gibi uzmanlık alanlarını yeni mezun hekimler tercih etmedi, kontenjanların çoğu boş kaldı. Ankara Tabip Odası (ATO) Yönetim Kurulu Üyesi Togay Yılmaz, "Tıpta Uzmanlık Sınavının yerleştirme sonuçlarına göre yeni mezun olan hekimler, riskli olduğu düşünülen bazı branşları yine seçmediler. Böyle giderse önümüzdeki yıllarda ne hastalarımızı ameliyat edebilecek bir cerrah, ne de çocuklarımızı muayene edecek yetkin bir çocuk hekimi bulacağız" dedi.

ATO Yönetim Kurulu Üyesi Togay Yılmaz, üç gün önce açıklanan TUS'un yerleştirme sonuçlarına göre bazı branşların seçilmeme nedenlerini, atılması gereken adımları ve çözüm önerilerini ANKA Haber Ajansı’na değerlendirdi.

"Pediatride birçok hastanenin kontenjanları boş kaldı"

Yerleşme sonucu pediatri başta olmak üzere bazı dallarda birçok hastanenin kontenjanlarının boş kaldığını belirten Yılmaz şunları söyledi:

"Tıpta Uzmanlık Sınavının yerleştirme sonuçlarına göre yeni mezun olan hekimler riskli olduğu düşünülen bazı branşları yine seçmediler. Özellikle pediatride birçok hastanenin kontenjanları boş kaldı. Pediatrinin acil, yeni doğan, yoğun bakım, hemotoloji, onkoloji gibi yan dallarında ise durum çok daha korkunç. Oysa eskiden sınavlarda en yüksek puanları alan öğrenciler pediatri seçiyorlardı. Çocuklarımızın en iyisini hak ettiklerini düşünen bir çocuk hekimi olarak gelişmeleri kaygıyla izliyorum. Bizler uykusuz gecelerden, kütüphanede sabahladığımız gecelerden hasta bir bebeğin başında sabahladığımız gecelerden geliyoruz. Ne bebekler ne de bizler bunu hak etmiyoruz."

"Sorun yalnızca pediatride değil"

Sorun yalnızca pediatride değil. Pediatriye ek olarak genel cerrahi, kadın hastalıkları ve doğum, iç hastalıkları, nöroloji, genel cerrahi, göğüs cerrahisi, beyin ve sinir cerrahisi gibi önemli alanlarda artık son sıralarda tercih ediliyor. Son yıllarda niteliğe değil, niceliğe bakılarak, uzmanlık kontenjanlarının abartılı bir biçimde arttırılması da bu önemli olan alanları olan ilgiyi giderek azalttı. Genellikle Ankara'daki köklü üniversitelerde kök ve yerleşmiş merkezlerde yerleşim oranları daha yüksek. Ancak yeni açılan eğitim araştırma hastanelerinde, yeni açılan üniversitelerde, vakıf üniversitelerinde Anadolu'nun küçük illerindeki üniversitelerde yerleşim oranları daha düşük."

Filenin Sultanları, Çin'e 3-2 mağlup oldu Filenin Sultanları, Çin'e 3-2 mağlup oldu

"Ülkemizin sağlık ortamı için çok önemli bir tehlikedir"

Hekimlerin özlük haklarının yetersiz ve çalışma koşullarının zor olduğunu belirten Yılmaz, şöyle devam etti:

"Bu durum ülkemizin sağlık ortamı için çok önemli bir tehlikedir. Böyle giderse önümüzdeki yıllarda ne hastalarımızı ameliyat edebilecek bir cerrah, ne de çocuklarımızı muayene edecek yetkin bir çocuk hekimi bulacağız. Bu sorunların nedenleri arasında hekimlerin insancıl olmayan iş yükü, sık ve yorucu nöbetler, hekimleri de hastaları da zor durumda bırakan beş, on dakikalık MHRS randevuları, performans sistemi, sağlıkta şiddet, mobbing, ağır malpraktis cezaları, hekimlerin ekonomik koşullarının ve özlük haklarının yetersizliği öne çıkıyor."

"Yurt dışına göç eden hekimler her yıl artık binli sayılarla ifade ediliyor"

Çalışma koşullarının zorluğuna dikkat çeken Togay Yılmaz, yetkililerin bu konuyu çözüme ulaştırmamasının, ülkenin sağlık sistemi açısından ağır olacağını belirterek, "Benzer nedenlerle yurt dışına göç eden hekimler elimizdeki verilere göre her yıl artık binli sayılarla ifade ediliyorlar. Iyi yetişmiş insanlarımızın, iyi yetişmiş hekimlerimizin gitmesiyle sağlık sistemimiz ağır kan kaybına devam ediyor. Böyle gelmiş, böyle gitmez diyoruz. Hasta ve hekim dostu yasal düzenlemelerle, sağlık politikalarıyla bu sorunların çözülmesi zor değil. Sağlık Bakanlığı ve uzmanlık dernekleri bir araya gelmeli, bu acil durumlara acil çözümler aranmalıdır. Ankara Tabip Odası olarak yetkilileri ivedilikle göreve çağırıyoruz" diye konuştu.

 

Kaynak: anka