(İSTANBUL) - Beykoz’da çevre temizliğine dikkat çekmek için denizde dip taraması yapıldı. Boğaz’dan çıkan kamyon lastiği, duvar saati, meyve sebze kasaları, duba ve çok sayıda cam ve pet şişe, farkındalık oluşturmak amacıyla sahilde sergilendi.

Beykoz Belediyesi tarafından “8 Haziran Marmara Denizi Günü” kapsamında yapılan etkinlik, denizlerdeki kirliliğin boyutunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Beykoz Belediye Meclisi Üyesi Gökhan Taneri Vural ile Afet İşleri Müdürü Yasin Kan, dalgıç kıyafetleriyle dalarak Boğaz’dan kamyon lastiği, duvar saati, meyve sebze kasaları, duba, cam ve pet şişeler ile metal ızgara gibi birçok atık çıkardı.

Etkinlik, sahilde gezinti yapan vatandaşlar tarafından da ilgiyle izlenirken, insan eliyle doğaya verilen zarar hayret uyandırdı.

Dip ve yüzeye yakın kesimden çıkarılan atıklar, daha temiz bir çevreye dikkat çekmek ve vatandaşlarda farkındalık oluşturmak için sahil etkinlik alanında sergilendi.

"Marmara Denizi hepimizin"

Beykoz Belediyesi’nde görevli çevre mühendisi Sevnur Güner, vatandaşlara çağrıda bulunarak, “Asıl hedefimiz denizlerinizin temiz tutulması ve nihayetinde tüm çevremizi korumak ve kollamaktır. Doğaya bıraktığımız atıkların çözünmesi yıllar almaktadır. Balığın midesi, kuşun ağzı maalesef bizim attığımız atıklarla dolu. Doğaya ve canlılara bunu yapmaya hakkımız yok. Marmara Denizi hepimizin, koruyalım kollayalım” diye konuştu.

2021 yılında Marmara Denizi'nin kirlilik tehdidi ve müsilaj krizi ile karşı karşıya kalmasının ardından, Marmara Denizi Bütünleşik Stratejik Planı kapsamında 8 Haziran, Marmara Denizi Günü ilan edilmişti.

Kaynak: anka