Vedat Gürgen’in Yerine Ömer Bulut Atandı Vedat Gürgen’in Yerine Ömer Bulut Atandı

Saadet Partisi Hatay Milletvekili Necmettin Çalışkan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı’nın nüfus artış hızına dair tespitine atıfta bulundu. 
Çalışkan, “Sayın Cumhurbaşkanımız gayet isabetli bir tespitte bulundu, dedi ki: ‘Nüfus artış hızı varoluşsal bir tehdittir.’ Elhak on numara bir tespit ama bilelim ki miting yaparak Gazze soykırımını önlemeye çalıştığınız gibi bu tespiti yaparak da bu sorunu ortadan kaldırmış olmazsınız,” ifadelerini kullandı.
AİLE ve GENÇLİK FONU YETERSİZ KALDI
SP Hatay Milletvekili Çalışkan, nüfus ve aile politikalarına değinerek Şubat ayında kurulan Aile ve Gençlik Fonu hakkında da eleştirilerde bulundu. “Yakın zamanda Aile ve Gençlik Fonu çıkarıldı, denildi ki: ‘Deprem bölgesine pozitif ayrımcılık yapacağız. 
Her bir gence yuva kurması için 150 bin lira kredi vereceğiz.’ Ne oldu? Ortada bir şey yok, çünkü halk gündeminizde değil,” dedi.
“GENÇLER İŞSİZ, UMUTSUZ ve KARAMSAR”
Milletvekili Necmettin Çalışkan gençlerin işsizlik ve umutsuzluk içinde olduğunu belirterek, evlilik yaşının 27’ye çıkmasının nedenlerini sorguladı. “3 çocuktan bahsediliyor, şunu sormamız gerekir: Bu ülkede evlilik yaşı 27’ye çıktıysa acaba niye çıktı? Gençlerimiz işsizse, gelecekten umutsuzsa, karamsar bir dünyada yaşıyorsa işte, bununla ters orantılı,” şeklinde konuştu.
“30 YIL HİZMETİN KARŞILIĞI 10 BİN LİRA MI?”
Uzun yıllar devlete hizmet eden insanların düşük maaşlarla geçinmek zorunda kaldığını ifade eden Hatay Milletvekili Çalışkan, “Bugün ülkemizde otuz yıl süreyle bu devlete, bu millete hizmet etmiş insanlara 10 bin lira aylık geliri layık görüyorsunuz. 
Bir genç emekli olduğunda, otuz yıl sonra 10 bin lira maaşa mahkûm olacağını düşünüp nasıl yuva kursun?” diye sordu.
“ÜÇ ÇOCUKLU AİLELERİN ÜNİVERSİTE MASRAFI AYLIK 50 BİN LİRA”
Çalışkan, üç çocuk tavsiye edilmesine rağmen sosyal ve ekonomik koşulların buna müsait olmadığının altını çizdi. 
Üç çocuğu olan bir ailenin üniversite masraflarını karşılamakta zorlandığını belirten Çalışkan, “3 çocuğu olan bir aile üniversite okutmak isterse aylık 50 bin lira gideri var,” diyerek sözlerini tamamladı.
Foto-Haber: Haber Merkezi
 

Editör: Nezahat Fırıncıoğulları