Güney Amerika ülkesi Ekvador'da, Türkiye'ye gönderileceği iddia edilen 845,7 kilogram kokain yakalandı. 

Ekvador polisinden yapılan açıklamada, Guayaquil Limanı'nda muz konteynerlerinin içerisine gizlenmiş yüklü miktarda kokain bulunduğu belirtildi. Polis uyuşturucunun ağırlığını 845,7 kilogram olduğunu açıkladı.

Polisin açıklamasında şu ifadeler kullanıldı: "Guayaquil’deki bir limanda Liman ve Havalimanı Bilgi Birimi (UIPA) ve Polis Köpekleri Birimi ile koordine bir şekilde, Shina isimli bir köpeğin katılımıyla Türkiye’ye gönderilecek muz dolu bir konteynerde gemiye yükleme öncesinde soruşturma gerçekleştirildi. Gerekli teknik sürecin işletilmesinin ardından içeride 17 renkli jüt kutuya rastlandı. Kutularda ise tuğlaya benzeyen ve içerisinde beyaz madde bulunan bloklar bulundu. Yapılan resmi testle birlikte 846 kilo 750 gramlık beyaz maddenin kokain olduğu doğrulandı. Altını çizmemiz gerekir ki varış noktasına ulaştığında bu uyuşturucuların değeri kilo başı 50-60 bin dolar arasındadır. Bu polis operasyonu, 8 milyon 450 bin kokain dozunun uluslararası pazara girişini engellemiştir."

VOA Türkçe'den Mustafa Özdemir'in haberine göre; VOA Türkçe'nin iletişime geçerek yorum talep ettiği Ekvadorlu yetkilerden konuyla ilgili henüz bir yanıt alınamadığı belirtildi. Yine aynı haberde şu ifadelere yer verildi:

Ekvador’un kokain ticaretindeki önemi artıyor

Son yıllarda Türkiye’ye kokain sevkiyatında adı sıkça geçen Ekvador, geçen yıl ABD tarafından dünyada en çok uyuşturucu sevkiyatı veya üretimi yapılan ülkeler listesine dahil edilmişti.

Güney Amerika’da Pasifik Okyanusu’na kıyısı olan ve dünyada kokain üretiminin yüzde 70’inin yapıldığı Kolombiya ile 586 kilometre sınıra sahip Ekvador’da ele geçirilen uyuşturucu miktarı, 2019’da 79 tonken 2020’de 128 ton, geçen yıl da rekor seviyeye ulaşarak 210 ton olarak kaydedildi.

Resmi verilere göre narkotik birimler bu yılın ilk yarısında 93 tonu kokain olmak üzere toplamda 104 ton uyuşturucu ele geçirdi.

Ekvador polisinin narkotikle mücadele şefi Giovanni Ponce’ye göre ülkeye her yıl Kolombiya’dan kaçak yollarla yaklaşık 200-250 ton kokain sokuluyor ve bu kokain doğrudan ya da işlendikten sonra başka ülkelere sevk ediliyor.

Ponce, Ekvador’un bugün kokainin depolandığı, işlendiği ve uluslararası dağıtımının yapıldığı bir merkeze dönüştüğünü ve özellikle başkentte uluslararası organize suç örgütlerinin faaliyetlerinin ve uyuşturucuya bağlı ölüm oranlarının arttığını belirtiyor.

Yine muz konteyneri

Geçen yıl Mayıs ayında Ekvador’dan yüklenen ve varış noktası Mersin olan muz dolu konteyner içine saklanmış 616 paket kokain Panama’da yakalanmıştı.

Bir ay sonrasında da yine Ekvador’dan yola çıkan ve muz taşıyan iki konteynerde Mersin Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri 1,3 ton kokain ele geçirmişti.

Bu yılın Şubat ayında da Ekvador narkotik birimleri, Türkiye’ye gidecek bir muz konteynerinin dışındaki soğutma paneline saklanan 43 kilo 856 gram kokainin ele geçirildiğini bildirmişti.