(İSTANBUL)- Esenyurt Belediye Başkanı Ahmet Özer, “Esenyurt’u hak ettiği imaja kavuşturacağız ve burayı yüksek katma değerli ürünleri üreten bir slikon vadisi haline getireceğiz” dedi.

Esenyurt Belediye Başkanı Ahmet Özer, Flash Haber'de Burcu Uğur ile Haberdar programının canlı yayın konuğu oldu. Programda 40 günde ilçede yaptığı çalışmalarla ilgili bilgi veren Başkan Özer, yarım kalan projeleri de tamamlayarak kısa sürede hizmete açacaklarını söyledi.

Özer, “Esenyurt 'en'lerin şehri. Biz şimdi olumlu yanlarını geliştirerek,olumsuzları devreden çıkarmak istiyoruz. Bu anlamda temel hedeflerimiz var. Birinci hedefimiz, barış ve kardeşliğin şehrini oluşturmak. Ayrıca Esenyurt geçmişte iyi yönetilmemiş. Çarpık bir kentleşme ve hızlı nüfus artışı var ama buna göre yapılaşmamış. Diğer önemli sorunumuz da kentin temizliği, ulaşımı ve yeşil alanlarıyla ilgili. Bu yüzden, ikinci hedefimiz temiz, ulaşılabilir, yeşil bir Esenyurt. Üçüncüsü ise imarla ilgili büyük problemler yaşanmış. Bir şehrin anayasası o şehrin imar planıdır. İmar planı delik deşik edilmiş. Bunları çözmeye çalışıyoruz. Bir kentlileşme olmamış. Bizim görevimiz burayı güzel bir şehir haline getirmek. Onun için altyapı ve üstyapı sorunları çözülmüş bir Esenyurt’u yaratacağız" dedi.

“Esenyurt’un olumsuz imajını söküp atacağız”

Kültüre, sanata ve spora önem vereceklerini vurgulayan Başkan Özer, “Sosyal açıdan negatif yanlarımız var. Bunları değiştirerek sosyal belediyeciliğin kalbi Esenyurt’u oluşturacağız. Türkiye gayri safi milli hasılanın yüzde 7’sini, İstanbul sanayisinin ise yüzde 25’ini Esenyurt karşılıyor. Üç bin tane fabrikamız var. Türkiye’nin en büyük fabrikaları bizde. Bununla gündeme gelmemişiz, çok az olan olumsuz olaylarla gündeme gelmişiz. Bu Esenyurt’un imajını da kötü yönde etkilemiş. Biz bu imajı da söküp atacağız. Esenyurt’u hak ettiği imaja kavuşturacağız. Burayı yüksek katma değerli ürünleri üreten bir slikon vadisi haline getireceğiz. Bu hedeflere ulaşmak için projelerimiz var. Buradan kaynağı olan, halka değer katanları öncelikli olarak hayata geçireceğiz” diye konuştu.

“Adil, kapsayıcı ve ulaşılabilir bir yerel yönetim anlayışıyla çalışıyoruz”

Yarım kalan projeleri en kısa sürede tamamlayarak hizmete açacaklarını belirten Özer, “Yoksul vatandaşlarımıza dokunacağız. Bir tarafta da kentlileşmeyi sağlamak için kültür sanat programları yapacağız. 14 katlı bir barış ve kardeşlik merkezi yapıyoruz. Orada 950 tane derneğimiz olacak. Kültürel mozaiği bir model olarak uygulayacağız. Daha adil, daha eşit, daha kapsayıcı, daha ulaşılabilir bir yerel yönetim anlayışıyla çalışıyoruz. Bu ilkelerle uygulayacağımız yerel yönetimi önce İstanbul’a, sonra Türkiye’ye model olarak hediye etmeyi düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

“El birliğiyle Esenyurt’u güvenli hale getireceğiz”

Başkan Özer, moderotörün "İlçedeki güvenliği nasıl sağlayacaksınız?" sorusuna, “Güvenliği sağlamanın belli politikaları var; üretimi artırmak, üretilenin adil paylaşımını sağlamak. Bunu da toplumsal huzur ve barış içinde gerçekleştirmek. Esenyurt’un 'Esencılıs' diye lanse edilmesinin sebebi, buranın kalabalık bir ilçe olması. Bizim 50 bin nüfusu olan mahallelerimiz var. Nüfusa oranla baktığımızda, biz suç oranlarında ilk sıralarda değiliz. Güvenlik açısından problemler ve kötü bir imaj var. İnsanlar, 'Biz Esenyurtluyuz' demekten utanıyor. Ama Esenyurtlular merak etmesin. Bunu ortadan kaldıracağız. İmaj aynı zamanda ranttır, paradır, değerdir. El birliğiyle Esenyurt’u güvenli hale getireceğiz” yanıtını verdi.

“İktidar olduğumuzda, Suriyelileri ülkelerine göndereceğiz”

İlçedeki sığınmacı meselesiyle ilgili de konuşan Özer, “Esenyurt’ta sığınmacı meselesi önemli bir konu. Suriye’de meydana gelen savaşta daha doğrusu hükümetin uygulamış olduğu yanlış politikalar sonucunda açık kapı politikası uygulandı sınırlarımızda. İçişleri Bakanlığına göre 4 veya 5 milyon sığınmacı alındı içeriye. Bunların bir kısmı güneyde, büyük bir kısmı da İstanbul’a geldi. 200 bin civarı da Esenyurt’a geldi. Bunların bir hak, hukuk, vatandaşlığı da yok. Ama birçok şeyden faydalanıyorlar. Orada yaşayanlarda da bir sosyal, toplumsal, gerginlik içindeler. Bunun çözümü belediyenin yapacağı değil, hükümetin yapacağı bir çözüm. Biz ilk seçimde iktidar olduğumuzda Suriye’deki savaşa son vererek barışı sağlayacağız. Bu kardeşlerimizi de kendi ülkelerine göndereceğiz” dedi.

“Buradan Türkiye’ye bir model hediye edeceğiz”

Büyükşehir Belediyesi ile uyum içerisinde çalıştıklarını söyleyen Başkan Özer, sözlerini şöyle tamamladı:

“İstanbul küçük bir Türkiye, Esenyurt küçük bir İstanbul. Esenyurtlular merak etmesin, temel hedeflerimizi kısa bir süre içinde gerçekleştireceğiz. Unutulmamalıdır ki, İstanbul’daki başarının da unsuru Esenyurt’tur. Bir zincirin gücü, en zayıf halkası ile ölçülür. Zayıf halkamız, Esenyurt’tur. Sayın İmamoğlu, bizi önemsiyor biz de onu önemsiyoruz. Büyükşehir ile de büyük bir uyum içinde çalışacağız. Gücünden istifade edeceğiz. İstanbul’daki yıldızın parlamasını Esenyurt’tan yapacağız. Buradan Türkiye’ye bir model hediye edeceğiz.”

Torbalı'da mahalle buluşmaları sona erdi Torbalı'da mahalle buluşmaları sona erdi

 

 

Kaynak: anka