“Hatay’ı Bekleyen Tek Tehlike Deprem Değil” “Hatay’ı Bekleyen Tek Tehlike Deprem Değil”

Akbank tarafından hayata geçirilen "Dönüşümde Gelecek Var" projesi ile kullanım süresini tamamlamış ofis mobilyalarının dönüşümü sağlanarak, deprem bölgesindeki okulların mobilya ihtiyaçları karşılanıyor.                 Hatay'da bir grup gazeteciyle bir araya gelen Akbank Marka ve İletişim Başkanı Beril Alakoç,  düzenlenen basın toplantısında proje hakkında bilgi verdi.
Proje kapsamında İskenderun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde bir ileri dönüşüm atölyesi kuran Akbank, öğretmenlerinin liderliğinde lise öğrencileri ile sürdürülebilir mobilya üretimi yapıyor. Bu atölyede sınıf, oyun odası ve kütüphane kullanımı için ileri dönüştürülen mobilyalar, deprem bölgesinde çeşitli okulların mobilyalarının yenilenmesini ve eksik ihtiyaçların karşılanmasını sağlıyor.
Akbank Marka ve İletişim Başkanı Alakoç, projeyle ilgili "Meslek lisesinde oluşturulan atölyede, öğretmenleri liderliğinde öğrencilere sürdürülebilir mobilya dersleri veriliyor. Hem pratikte hem de teknikte eğitimler devam ediyor. Öğrenciler de hem iş yapmayı öğreniyorlar hem de gönüllülük ve girişimcilik konusunda tecrübe kazanıyorlar.” dedi.  
"304 OKULA 4 BİN 200 MOBİLYA SAĞLANDI"
Alakoç, verdiği bilgide ölçeği ve kapsamı ile Türkiye ve Avrupa'nın en büyük ileri dönüşüm projelerinden olduğunu belirterek, "Dönüşümde Gelecek Var" projesi ile bugüne dek 6 Şubat depremlerinden etkilenen bölgedeki 304 okula, lise öğrencilerinin ileri dönüşümle ürettiği 4 bin 200 parça eşya kazandırıldığını aktardı.
Projenin, Akbank’ın insan odaklı sürdürülebilirlik stratejisinin bir yansıması olduğunu belirten Alakoç, açıklamasında "Dönüşümde Gelecek Var projemiz ile ofislerimizde görevini tamamlamış bir masa, öğrencilerin kitaplarını taşıyan bir dolaba veya yaratıcılıklarını sergiledikleri bir etkinlik masasına dönüşüyor. Üretim sürecinde İskenderun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ndeki öğrencilere ileri dönüşüm tekniği ve becerileri kazandırırken yine deprem bölgesindeki yüz binlerce çocuğumuzun da eğitime başlangıç deneyimlerini kolaylaştırıyor ve zenginleştiriyoruz. 6 Şubat 2023 tarihinden bu yana bölge için eğitimden finansal sağlığa pek çok farklı alanda yürüttüğümüz çalışmaları Dönüşümde Gelecek Var ile güçlendirmiş olduk. Proje sonunda deprem bölgesinde ihtiyaç sahibi toplam 650 okula 10 bine yakın mobilya dağıtmayı hedefliyoruz." ifadelerine yer verdi.
Alakoç, projenin hem çevresel hem ekonomik katkısı olduğunun vurgulayarak, "Bu projeyle şimdiye kadar 486 varil petrol kullanımı ve 3,5 milyon litre su tüketimi önlenirken 209 ton karbondioksit salınımının önüne geçildi." dedi.
Foto-Haber:Nezahat Fırıncıoğulları
 

Editör: Nezahat Fırıncıoğulları