(ANKARA) - Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Hatay'da 17 yaşındaki depremzede kız çocuğunun cinsel istismarına ilişkin şüpheli şahıs hakkında verilen adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılama kararına itirazda bulunulduğunu bildirdi. 

Hatay'da enkazdan yaralı olarak kurtulan 17 yaşındaki depremzede G.S'nin, 6 Şubat depremlerinin ardından işe başladığı kuaförde, işletme sahibi tarafından defalarca cinsel saldırıya uğradığı ortaya çıktı. Hakkındaki suçlamaları itiraf eden M.A, Sulh Ceza Hakimliği'ndeki sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından yapılan açıklamada, Bakanlık avukatlarının şüpheli şahıs hakkında verilen adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılama kararına itiraz edildiği bildildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

İYİ Parti, yurt dışına çıkış harcının kaldırılması için kanun teklifini TBMM'ye sundu İYİ Parti, yurt dışına çıkış harcının kaldırılması için kanun teklifini TBMM'ye sundu

"Bazı sosyal medya hesapları üzerinden Hatay’da 17 yaşında bir kız çocuğunun istismara uğradığı yönündeki paylaşımlara ilişkin açıklama yapılması uygun görülmüştür. 16 Mayıs 2024 tarihinde olayın emniyet birimlerine intikal ettiği anda Hatay Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ekiplerimiz ivedilikle harekete geçmiştir.

Aynı gün aile bireyleri ile yapılan görüşme neticesinde paylaşımlara konu olan çocuk hakkında 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamında danışmanlık ve sağlık tedbir kararı talep edilmiş ve çocuk Sosyal Ekonomik Destek hizmetimizden faydalandırılmaya başlanmıştır. Ayrıca olay günü itibarıyla aile bireylerinin her birine yönelik psikososyal destek süreci başlatılmıştır.

Bakanlık avukatlarımızca, şüpheli şahıs hakkında verilen adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılama kararına itiraz edilmiştir. Bakanlık olarak müdahillik talebinde bulunduğumuz dava sürecini titizlikle takip edeceğiz."

 

Kaynak: anka