GAYE ŞEYMA CAN

(İSTANBUL) - Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin kamu görevlilerinin yargılandığı davada mütalaa açıklandı. Buna göre, 8 sanık hakkında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet, 3 sanık hakkında beraat ve diğer sanıklar hakkında da değişen oranlarda ceza talep edildi.

Gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin kamu görevlilerinin yargılandığı ve Yargıtay’ın 15 sanık yönünden kısmen bozduğu davanın yeniden görülmesine devam edildi. Davanın duruşması İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Duruşmaya tutuklu sanıklar Veysel Şahin, Okan Şimşek ve Gazi Günay bağlı bulundukları cezaevinden getirilirken bazı sanıklar Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemleri (SEGBİS) yöntemiyle katıldı.

Tutuklu sanık Veysel Şahin savunmasında, "Ben ne yapabilirim tanımıyorum hiçbirini. Emniyetten tanıdığım yok, il jandarmadan hiçbirini tanımıyorum hiçbiriyle görüşmem yok, telefonda bile görüşmem yok. Sizden adalet bekliyorum. Şaşırdım başkanım. Böyle bir olaya müdahil olmadım. Bu şahısları tanımıyorum" dedi. 

Diğer tutuklu sanık Okan Şimşek ise savunmasında şunları söyledi:

"Çok haksız bir cezalandırma söz konusu. Daha önceden de tahkikat taleplerimizde Giresun Jandarma Komutanlığı'nda olduğuna emin olduğum iki belge var, biri görevlendirme belgesi biri de görev sonuç raporu. Bunların getirilmesini istiyorum, kendimi kanıtlayacağım bir şey kalmadı. Beni görevlendiren Metin Yıldız ama kendisi beraat ediyor. Benim verdiğim bilgiyle Metin Yıldız görevini yapmış oluyor ben yapmamış oluyorum. Cezalandırılmamız gerekiyorsa yargılama da yapmayın hatta öldürün bizi, siz de kurtulun, biz de kurtulalım"

Mütalaa açıklandı...

Duruşmada, Cumhuriyet Savcısı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Mütalaada, sanıklar Veysal Şahin, Osman Gülbel, Onur Karakaya, Okan Şimşek, Mehmet Ayhan, Hasan Durmuşoğlu, Gazi Günay, Ali Öz hakkında ''tasarlayarak kasten öldürme'' ve ''Anayasa'yı ihlal'' suçlarından 2’şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis talep edildi. Sanık Bekir Yokuş hakkında, ''tasarlayarak kasten öldürmeye yardım'' ve ''Anayasa'yı ihlal'' suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 22,5 yıldan 30 yıla kadar hapis talep edildi.

Yavuz Karakaya hakkında ''tasarlayarak kasten öldürmeye yardım'' suçundan 22,5 yıldan 30 yıla kadar hapis talep edildi. Sanıklar, Volkan Şahin, Şükrü Yıldız, Mehmet Ali Özkılınç hakkında, mahkumiyetine yeterli kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden beraat istendi. Sanık Muharrem Demirkale hakkında ise, ''tasarlayarak kasten öldürme'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet istendi.

Başkent'te esnaf dertli: “İnsanların alım gücü yok. Normalde arife günü burada adım atacak yer olmazdı” Başkent'te esnaf dertli: “İnsanların alım gücü yok. Normalde arife günü burada adım atacak yer olmazdı”

Ara kararını açıklayan mahkeme tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına adli kontrollerin devamına hükmederek mütalaaya karşı savunmalarının hazırlanması için duruşma 16 ve 17 Temmuz'da yapılacak. 

Kaynak: anka