Konak Belediyesi, Konak Kent Konseyi, Engelsiz Yaşam Köyü ve Temiz Kalpler Down Sendromu Derneği ile Dünya Çocuk Hakları Günü kapsamında Engelsiz Yaşam Köyü’nde özel çocuklarla “Bizim de Haklarımız Var” temalı farkındalık etkinliği gerçekleştirdi.

Etkinliğe çeşitli siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları başkan ve yöneticileri, Konak Belediyesi meclis üyeleri, muhtarlar, Konak Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri, meclis başkanları katıldı. Etkinlik Engelsiz Yaşam Köyü Kurum Müdürü Aslı Kurata ve Temiz Kalpler Down Sendromu Derneği Başkanı Hürriyet İyidoğan’ın açılış konuşmalarının ardından Konak Kent Konseyi Başkanı ve Ege Kent Konseyleri Birliği Başkanı Hamit Mumcu’nun basın açıklaması ile devam etti. Açıklamadan sonra çocuklar hazırladıkları halk oyunları gösterilerini sundu.

Çocuk Hakları Günü'nün gerçek kutlamalarının çocuk haklarını korumak için mücadele etmek zorunda kalmadıkları bir sistemde olacağını söyleyen Mumcu, "Savaşın bitmediği bir dünyada çocuklarımıza barış güvercini sunamayız" dedi.

"BU GÜNÜ, ÇOCUKLARIN HAKLARINI KORUMAK İÇİN MÜCADELE ETMEK ZORUNDA KALMADIĞIMIZ BİR SİSTEMDE KUTLAYACAĞIZ"

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü'nün 1989 yılında Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’yle birlikle çocuk haklarının yasalarca tanınmasının kutlandığı bir gün olduğunu söyleyen Mumcu, "Çocuk Hakları Sözleşmesi'nde tüm çocukların yaşam, hayatta kalma, fiziksel, zihinsel, manevi, ahlaki, psikolojik ve toplumsal açılardan tam potansiyellerine ulaşacak şekilde gelişme hakları olduğunu beyan edilmekte. Ancak dünyadaki bütün eşitsizliklerden çocukların daha fazla etkilendiği gerçeği beyannamenin taahhüt ettiği dünyayla örtüşmediği de bir gerçek" dedi. Dünya Çocuk Hakları Günü'nün çocukların çocuklarını yaşama ve gelişme haklarını önceleyen bir sistemin özlemini ve kararlılığını dile getirmek için bir fırsat olduğunu belirten Mumcu, "Bu günü çocukların haklarını korumak için mücadele etmek zorunda kalmadığımız bir sistemde kutlamaları yapabileceğiz" dedi. Çocukların Cinsel Sömürü ve Cinsel İstismara Karşı Korunmasını İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi kısaca Lanzarote Sözleşmesi’nin de tıpkı İstanbul Sözleşmesi gibi feshedilmesi gerektiğini düşünen bazı zihniyetlerin de olduğunu belirten Mumcu, "Kadınlarımızın hakları için verilen mücadelemizi çocuklarımızın kazanılmış hakları için de sonuna kadar mücadele vermeye devam edeceğiz. Bu kararlı duruştan kimsenin şüphesi olmasın" diye konuştu.

"SAVAŞ BİTMEDEN ÇOCUKLARIMIZA BARIŞ GÜVERCİNİ SUNAMAYIZ"

"Savaşın bitmediği bir dünyada çocuklarımıza barış güvercini sunamayız" diyerek sözlerine devam eden Mumcu, "Şunu da çok iyi biliyoruz sözleşmeler, yasalar, kanunlar, çocuk istismarı, çocuk işçiliği, korunmaya ihtiyacı olan çocuklar, suça sürüklenmiş, özgürlükten yoksun bırakılmış çocuklar gibi alanlarda yaşanılan hak ihlalleri tam olarak ortadan kaldırmakta yeterli olamaz. Savaşların bitmediği bir dünyada çocuklarımıza barışın güvencesini de sunamayız. Savaşın, sömürünün, eşitsizliklerin, talanın ve rant hırsının olmadığı bir dünyada haklarına kavuşmuş çocukların şarkıları kulaklarımızda yankılanacak. Çocukların haklarını korumak zorunda kalmayacağımız günlere olan inancımızla Çocuk Hakları Günü'nü selamlıyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: anka