(ANTALYA)- Konyaaltı Belediyesi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Türkiye Çevre Haftası kapsamında etkinlikler düzenledi. Deniz dibi temizliğinden, 'Atıktan Sanata' sergisine ve 'Bir Başka Rapunzel' adlı ekolojik tiyatro oyununa kadar geniş bir yelpazede gerçekleştirilen etkinliklere vatandaşlar, yoğun ilgi gösterdi.

Konyaaltı Belediyesi 5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Türkiye Çevre Haftası kapsamında bir dizi etkinlik düzenledi. Etkinlikler, sürdürülebilirlik danışmanı Işıl Dilmen Düzgünçınar'ın “Çevre ve İnsan-Sürdürülebilir Yaşamın Temelleri” konulu semineri ile başladı. Seminerde sürdürülebilir bir yaşam için yapılması gerekenler anlatıldı.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, mezarlıkları ziyaret eden vatandaşlara çiçek dağıttı Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, mezarlıkları ziyaret eden vatandaşlara çiçek dağıttı

İkinci günün etkinlikleri Konyaaltı Sahili’nde gerçekleşti. Konyaaltı Belediyesi Afet İşleri Müdürlüğü ekipleri, Konyaaltı Sahili’ne dalış yaparak deniz dibi temizliği yaptı. Denizden çok sayıda cam şişe, demir profil, tahta parçası gibi atık madde çıkaran ekipler, denizde Türk bayrağı açtılar.

Ünlü ressamların tabloları

Gün boyu süren etkinlikler, HayatPark’ta devam etti. Etkinliğe, Konyaaltı Belediye Başkan Yardımcısı Müge Gezginci Ünsal, Konyaaltı Belediyesi kreşleri ile Uncalı İlkokulu’nda eğitim gören çocuklar ve vatandaşlar katıldı. Etkinlik kapsamında ilk olarak Gustav Klimt, Picasso gibi dünyaca ünlü ressamlara ait eserlerin atıklardan yapılmış versiyonlarının yer aldığı 'Atıktan Sanata' sergisi ilçe halkıyla buluştu. 

Bir başka Rapunzel

Hayatpark’ta kurulan masalarda çim tohumu eken çocuklar, daha sonra Konyaaltı Belediyesi Tiyatro Akademisi oyuncularının sahnelediği 'Bir Başka Rapunzel' adlı ekolojik tiyatro oyununu keyifle izledi. Rapunzel masalından esinlenerek uyarlanan oyunda, sağlıklı gıdanın insanlar için önemi eğlenceli bir dille anlatıldı. Oyun sonunda Konyaaltı Belediyesi Başkan Yardımcısı Müge Gezginci Ünsal, Tiyatro Akademisi Genel Sanat Yönetmeni Haluk Cömert, tiyatro eğitmenleri ve oyunculara çiçek takdim etti.

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde yaptıkları etkinliklerle çevreye olan farkındalığı artırmayı amaçladıklarını dile getiren Gezginci Ünsal, “Etkinliklerimize katılım bizleri sevindirdi. Son olarak Tiyatro Akademimiz tarafından sahnelenen 'Bir Başka Rapunzel' adlı ekolojik tiyatroda da hem gıdanın önemi, hem de çok küçük yaşlardan itibaren bize dayatılan sadece erkeklerin kadınları kurtardığı masalların değişik bir versiyonuyla aslında, gücün kendi içimizde olduğu çocuklarımıza anlatıldı. Buna ön ayak olan tiyatro ekibimizi de kutluyorum” dedi.

 

Kaynak: anka