Esenler Otogarı'nda seferlerde gecikme ve bilet fiyatları isyanı: "3 bin lira emekli ikramiyesi sadece yol parası... Ne yiyip ne içeceğim?" Esenler Otogarı'nda seferlerde gecikme ve bilet fiyatları isyanı: "3 bin lira emekli ikramiyesi sadece yol parası... Ne yiyip ne içeceğim?"

HABER: ZEYNEP BOZUKLU - SEMA ERSOY / KAMERA: BERKİN GÜLSOY

(ANKARA) - Kurban Bayramı yaklaşırken, Ankara'da bıçak satan esnaf satışların düşüklüğünden yakınıyor. Esnaf Coşkun Sökmen, "Geçen seneyle bu sene arasında enflasyondan dolayı bıçak fiyatlarında yüzde yüz artış var. Tabii bıçak satışı bayağı düştü. Bizim kurbanla ilgili hareketliliğimizin 20-30 gün öncesinden başlaması gerekiyor ama şu anda hiçbir kalabalık yok" dedi. Sökmen, bıçak fiyatlarına ilişkin, "Geçen sene de 250 liraydı. 75 liradan başlıyordu bıçaklar, 150-200 liraya kadar çıkıyordu. Bu sene 150-200 liradan başlıyor 500-600 liraya kadar çıkıyor" şeklinde konuştu.

Kurban Bayramı 16-19 Haziran arasında kutlanacak. ANKA Haber Ajansı'nın görüştüğü Ankara'daki bıçak satan esnaf, enflasyonun yüksekliği nedeniyle artan fiyatlardan ve satışların azalmasından yakındı. Fatih Pehlivan, "Bıçak alan  var ama şu an için biraz zayıf. Bilemeye gelen var. Son bir hafta daha yoğun oluruz" diye konuştu.

"Fiyatlar yüksekliğinden dolayı, bıçaklarını bileletip gidiyorlar"

Sinan Demirdöven de "Geçen seneye oranla bıçak fiyatlarımız ciddi oranda arttı ülkedeki her şeyin arttığı gibi. Enflasyona biz de yenik düştük. Yaklaşık bire bir artış oldu diyebilirim. Henüz daha satışlar başlamadı. Önceki seneler bu zamanlarda biz çok fazla bıçak satışı yapıyorduk. Bekliyoruz şimdilik. Şimdilik bileyletmeye geliyorlar. İhtiyacı olanlar da fiyatları soruyor ama fiyatların yüksekliğinden dolayı, bıçaklarını bileyletip gidiyorlar." ifadelerini kullandı. 

"Kurban hareketimizin 20-30 gün kala başlaması gerekiyor ama hiçbir kalabalık yok"

Esnaf Coşkun Sökmen de şöyle konuştu:

"Geçen seneyle bu sene arasında enflasyondan dolayı yüzde yüz artış var. Tabii bu etkenle bıçak satışı bayağı düştü. Bizim kurban hareketliliğimiz, 20-30 gün kala başlaması gerekiyor ama şu anda hiçbir kalabalık yok. Görüyorsunuz çarşıyı. Burası Ankara'nın bıçak konusunda merkezi. Bunun sıkıntılarını yaşıyoruz. Artış var her şeyde olduğu gibi. Bileymede de var, bıçakta da var. Adam bıçağını bileyletmeye getiriyor. Bıçakları kötüyse yanında bıçak da alıyor. Bıçakları kötüyse biz ona söylüyoruz, kendisi de buradan bıçak alıp devam ediyor."

Coşkun, bıçak fiyatlarından ciddi oranda artış olduğunu belirterek, "Normal bir bıçak 150 TL'den başlıyor, ithal mallar bin lirayı buluyor. Yerli ürünlerimiz, 150 TL'ye de var 500-600 TL arasında da değişiyor. Geçen sene de 250 liraydı. 75 liradan başlıyordu bıçaklar, 150-200 liraya kadar çıkıyordu. Bu sene 150-200 liradan başlıyor 500-600 liraya kadar çıkıyor." bilgisini aktardı.  

 

 

Kaynak: anka